Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
714.000
2.27%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C
  NYT: Hafter’in paralı askerleri Malta’ya kaçtı

  NYT: Hafter’in paralı askerleri Malta’ya kaçtı

  New York Times, Türkiye’nin Libya’ya yardımını engellemek üzere darbeci Hafter tarafından görevlendirilen paralı askerlerin, anlaşma sağlayamamasının ardından Malta’ya kaçtıklarını bildirdi.
  • Haber Merkezi
  • 26.05.2020 - 12:09
  • Güncelleme : 26.05.2020 - 12:09

  Libya'da hükümetinin darbeci Hafter'e karşı yürüttüğü operasyonlarda, meşru hükümete destek veren Türkiye, bölgede sürdürdüğü güçlü konumunu göstermeye devam ediyor.

  Türkiye’nin verdiği desteğin ardından Libya’da art arda yenilgiye uğrayan Hafter güçlerinin suya düşen planlarına bir yenisi daha eklendi.

  "HAFTER'İN PLANLARI SUYA DÜŞTÜ"

  ABD’li New York Times gazetesi, Türkiye’nin Libya’ya yardımlarını önlemek için tutulan paralı asker fiyaskosuna ilişkin bir makale yayınladı.

  New York Times, Declan Walsh imzalı haberde, Birleşmiş Milletler tarafından yürütülen bir soruşturmanın sonucunu yayınladı. Walsh’un kaleminden çıkan makalede, Hafter güçleri tarafından Türkiye'nin gönderdiği silahların denizden Trablus hükümetine ulaşmasını önlemek için paralı askerler tutulduğundan bahsedildi.

  NYT: Hafter’in paralı askerleri Malta’ya kaçtı #1

  ANLAŞMADA BAE'NİN DE İMZASI VAR

  Hafter'le birlikte savaşmaları için 4 farklı ülkeden tutulan 20 paralı askere 80 milyon dolar ödendiği bilgisi de yer aldı. Ancak rapor, paralı askerlerin Hafter'le yaşadıkları anlaşmazlık sonucu Libya'da sadece 4 gün kaldıktan sonra Malta'ya kaçtıklarını ortaya çıkardı.

  NYT, makalede, paralı askerlere dair anlaşmanın Birleşik Arap Emirlikleri'nde yapıldığını, ülkede bulunan bazı gizli şirketlerin de operasyona finansman sağladığı bilgisine yer verdi.

  NYT: Hafter’in paralı askerleri Malta’ya kaçtı #2

  ESKİ EKİPMANLAR, ANLAŞMAYI BOZDU

  Gazeteye göre BM raporunda, paralı askerlerin, Türkiye'nin Libya’ya gönderdiği yardımın denizden Trablus hükümetine ulaşmasını önlemek için öncelikle sürat motorları ve saldırı helikopterleri kullanmak istedikleri de belirtildi.

  Ancak NYT, darbeci Hafter'in, paralı askerlerin oldukça eski helikopterler getirmelerine çok sinirlendiği ve helikopterler için "külüstür" ifadesini kullandığı aktardı.

  NYT: Hafter’in paralı askerleri Malta’ya kaçtı #3

  Bu anlaşmazlığın ardından paralı askerlerin Malta’ya gitmek üzere yola çıkışı ise "Libyalı komutanla anlaşamayan paralı askerler, Libya’yı terk etmeye karar verdi. Ancak 2 Temmuz gecesi Bingazi'den ayrılmak istedikleri sırada, botlarından birinde sorun çıkmasının ardından 20 asker, tek bir bota doluşarak Malta'ya gitti." ifadeleriyle anlatıldı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir