Dolar
6.8107
0.0102%
Euro
7.5806
0.1585%
Altın
1741.97
0.1327%
Borsa
107266.19
1.6543%
G. Altın
381.883
0.2496%
Bitcoin
69378.12
5.9727%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C
  Obama ve Erdoğan telefonda görüştü

  Obama ve Erdoğan telefonda görüştü

  Erdoğan ve Obama görüşmesinin başlıca konuları IŞİD ve PKK terörü oldu. Rusya'ya karşı alınacak önlemler ve Kıbrıs konuları da ele alındı.
  • 16.10.2015 - 00:55

  Obama ve Erdoğan telefonda görüştü

  ERDOĞAN

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile telefonda görüştü. Görüşmede, IŞİD ile mücadele, Rusya’nın Suriye’deki askeri faaliyetleri karşısında neler yapılabileceği, terör örgütü PKK'nın saldırıları ve G20 zirvesinin gündem konuları ele alındı.

  IŞİD VE PKK

  Görüşmede IŞİD'e yönelik askeri baskıyı artırmanın ve ılımlı muhalefeti güçlendirmenin ortak hedefler olduğu teyit edildi. PKK saldırılarının acilen son bulması gerektiği hususunda da mutabık kalındı.

  Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nde yapılan yazılı açıklamada Erdoğan ve Obama'nın bu gece telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

  Açıklamada şunlar kaydedildi:

  RUSYA'NIN FAALİYETLERİ

  "Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, görüşmede, DAEŞ ile mücadele konusundaki işbirliğinin güçlendirilmesini ve Rusya’nın Suriye’deki askeri faaliyetleri karşısında neler yapılabileceğini ele almışlardır.

  IŞİD'E KARŞI ASKERİ BASKI ARTIRILSIN

  ABD Başkanı Obama, 10 Ekim’de Ankara’da yaşanan terör saldırısını kınayarak taziyelerini iletmiş, ülkemizin güvenliğine yönelik tehditlere karşı ABD olarak Türkiye’yle dayanışma içinde olduklarını belirtmiştir. İki lider, Suriye’de siyasi geçiş süreci için gerekli koşulların oluşturulması amacıyla DAEŞ’e yönelik askeri baskıyı artırmanın ve ılımlı muhalefeti güçlendirmenin ortak hedefleri olduğunu teyit etmişlerdir.

  PKK TERÖRÜ

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, PKK saldırılarının acilen son bulması gerektiği hususunda da mutabık kalmışlardır.

  KIBRIS VE G20

  İki lider, Kıbrıs müzakerelerinde olumlu bir ivme yakalandığına değinerek, soruna çözüm bulmaya yönelik çabaları desteklediklerini vurgulamışlardır. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, Antalya’da yapılacak olan G20 zirvesinin gündem konuları hakkında da görüş teatisinde bulunmuşlardır."

  Görüş Bildir