Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
322.542
-0.45%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C
  Obama'nın özel temsilcisi DEAŞ ile mücadeleyi anlattı

  Obama'nın özel temsilcisi DEAŞ ile mücadeleyi anlattı

  Obama’nın DEAŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Türkiye'nin DEAŞ'a karşı yaptığı son operasyondan memnun olduklarını söyledi.
  • AA
  • 17.11.2016 - 18:30

  ABD Başkanı Barack Obama’nın DEAŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen DEAŞ ile Mücadele Küresel Koalisyonu Küçük Grup Toplantısı’nda terör örgütüyle mücadelede gelinen aşama hakkında bilgi verdi.

  "TOPRAKLARIN YÜZDE 56'SINI ALDIK"

  67 ülkeden oluşan küresel koalisyonun DEAŞ’a karşı attıkları adımların sonuç vermeye başladığını dile getiren McGurk, "Operasyonlarımızın başlamasından bu yana Irak’ta DEAŞ’ın kontrol altında tuttuğu toprakların yüzde 56’sını geri aldık. Buna Tikrit, Felluce, Ramadi gibi önemli şehirler, nüfusun yoğun olduğu merkezler dahil" diye konuştu.

  Obama nın özel temsilcisi DEAŞ ile mücadeleyi anlattı #1

  MUSUL OPERASYONU

  ABD’li yetkili, Musul’u kurtarmayı amaçlayan operasyonun da başarıyla devam ettiğini vurguladı.

  Suriye'de daha zor bir tablo ile karşı karşıya olunduğunu ifade eden McGurk, bugüne kadar DEAŞ’ın kontrol ettiği toprakların yüzde 27’sinin geri alındığı bilgisini verdi.

  Obama nın özel temsilcisi DEAŞ ile mücadeleyi anlattı #2

  TÜRKİYE'NİN OPERASYONU

  "Türkiye'nin son operasyonuyla sınırın Suriye tarafında DEAŞ’ın kontrolüne son vermesinden büyük memnuniyet duyuyoruz" ifadesini kullanan McGurk, terör örgütünün artık hiçbir sınır geçiş noktasında etkili olamadığını, bunun çok önemli bir gelişme olduğunu vurguladı.

  Obama nın özel temsilcisi DEAŞ ile mücadeleyi anlattı #3

  McGurk, koalisyon ülkelerinin aldığı önlemlerle DEAŞ’a katılan yabancı savaşçıların sayısında büyük azalma meydana geldiğini, terör örgütünün gelir kaynaklarına ve propaganda faaliyetlerine de büyük darbe vurulduğunu sözlerine ekledi.

  Berlin’de düzenlenen toplantıya Türkiye, Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Genel Müdürü Büyükelçi Sedat Önal başkanlığında bir heyetle katıldı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir