Euro
9.4762
0.31%
Dolar
7.813
0.53%
Altın
461.42
0.24%
Borsa
1.331
0%
Bitcoin
149.754
0.73%
14ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 14 C
  Öcalan: Süreci bu şekilde daha fazla götüremem

  Öcalan: Süreci bu şekilde daha fazla götüremem

  Kardeşi aracılığıyla mesaj veren Abdullah Öcalan, önü açılmazsa sürecin tıkanacağını söyledi.
  • 08.10.2013 - 15:02

  Öcalan: Süreci bu şekilde daha fazla götüremem #1

  Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, dün yaptıkları görüşmenin ayrıntılarını anlattı. ANF'nin haberine göre, görüşmede Öcalan'ın hem devam eden demokratik çözüm sürecine, hem de yaklaşan yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunduğunu aktaran Mehmet Öcalan, Öcalan'ın sağlık durumunun iyi olduğunu, sürece ilişkin ise önünün açılmadığı takdirde çekilebileceğini söylediğini kaydetti.

  'BU ŞEKİLDE DEVAM EDERSE ÇEKİLEBİLİRİM'

  Öcalan'ın önünün açılmaması halinde çekilme durumu olabileceğini belirttiğini aktaran Mehmet Öcalan, Öcalan'ın '8-9 aylık süreç boyunca vicdanen rahatız. Bu süreç içerisinde asker ölümü de, gerilla ölümü de yaşanmamıştır. Bundan memnunuz. Ama süreç başladığı günden bu yana bizim açımızdan ilerlememiştir. Bu sürecin tek taraflı ilerlemesi zor. Devlet ve hükümet tarafından sürecin önünün açılması gerekiyor. Ben düşüncelerimi 15 Ekim'de açıklayacağım. Önümüzdeki haftalarda devlet heyeti de, BDP heyeti de gelebilir.

  Geldikleri zaman düşüncelerimi bütünüyle onlara aktaracağım. İnsanın bir yere kadar gücü olabilir. Ben de belki 15 Ekim'e kadar getirebilirim. Bundan sonra süreç devam eder mi, etmez mi o beni aşan bir durumdur. Düşüncelerimi 15 Ekim'de açıklarım. Süreçte önüm açılmadı. Önümün açılması gerekirdi. Gelişmelerin olması gerekirdi. Önüm açılmazsa benim yapabileceklerim buraya kadardır. Bu şekilde sürerse çekilebilirim. Tabi ondan sonra süreç kimin üzerinden gider bilemiyorum. Devam ederse BDP vardır, Kandil vardır' dediğini söyledi.

  'BELEDİYELERDE DE EŞBAŞKANLIK OLABİLİR'

  Öcalan'ın yaklaşan yerel seçimlere ilişkin de değerlendirmelerde bulunduğunu belirten Mehmet Öcalan, Öcalan'ın bu konuda ise, 'Belli şahsiyetler kalabilirler, ama bu süreç artık halkın da dediği gibi kişiler ve şahsiyetler üzerinden gitmemeli. Bir belediye başkanı ya da bir belediye encümeni tek başına kararlar vermemeli, kararlar toplumsal olarak verilmeli. Altyapısı komünal biçimde örgütlenmeli. Halk belediyeleri denetlemeli. Belediyeler de eş başkanlık sistemi ile yönetilmeli ve şahsiyetler üzerinden değil, halkla birlikte yönetilmelidir' ifadelerini kullandığını dile getirdi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir