Dolar
6.8599
-0.0189%
Euro
7.8059
0.5772%
Altın
1810.73
0.6755%
Borsa
118398.67
3.127%
G. Altın
399.153
0.5527%
Bitcoin
63925.02
0.4411%
22ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 22 C

  Öcalan'dan çözüm yasası açıklaması

  Öcalan: Ne taviz, ne de kazanım Öcalan çözüm paketiyle ilgili "Ne devlet için taviz, ne de Kürtler için çok büyük kazanım" yorumunu yaptı.
  • 27.06.2014 - 15:51
  Öcalan'dan çözüm yasası açıklaması

  Öcalan'dan çözüm yasası açıklaması #1

  HDP Grup Başkan Vekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder'den oluşan heyet, 21.kez İmralı adasına giderek Abdullah Öcalan'la görüştü.

  TAVİZ VEYA KAZANIM DEĞİL

  Heyet, Meclis'e gönderilen çözüm süreciyle ilgili yasa taslağını da götürerek Öcalan'la paylaştı. Öcalan'ın düşüncelerini heyetin bu haftaki sözcüsü İdris Baluken, habercilerle paylaştı: “Bu yasa tek başına Kürt meselesini çözecek, bütün detayları içerisinde barındıracak bir yasa değildir. Dolayısıyla bunu devlet için sanki bir tavizdir üzerinden teorize eden ya da bize çok şey kazandırmış gibi sunan anlayışın çok sığ yaklaşımlar olduğunu ifade etti. Yani biz istedik, devlet yaptı, ya da devlet verdi biz çözüme yönelik çok önemli bir şey elde ettik gibi bir yaklaşım zaten ortada yoktur dedi.”

  Öcalan, müzakere heyetlerinin ve müzakerenin çerçeve tartışmalarının genişlemesini de istedi. Baluken, bu konuda da Öcalan'ın şu sözlerini aktardı:

  “Genişletilmiş müzakere heyetleri ile beraber süreçte bir izleme kurulunun oluşmasının önemli olduğunu, elzem olduğunu ifade etti. Devleti de PKK'yı da kalıcı barış konusunda süreci zorlayacak, yaklaşımlar noktasında uyaracak, gerekli tedbirleri alacak ve dolayısıyla kalıcı barışa gidecek çalışmaları bu yönüyle koruyacak adeta bir omdusmanlık görevi yapacak bir izleme kurulunun oluşmasının önemli olduğunu ifade etti.”

  Öcalan, izleme kurulunda yer alacak isimlerin daha çok Türkiye'den olmasını istedi. Ancak, uluslararası deneyimi olan, bu konuda tarafların güvenini sağlamış 1 ya da 2 yabancı gözlemcinin de kurulda yer alabileceğini belirtti. Baluken, Öcalan tarafından Kandile bir mektup da yazıldığını ve ellerine ulaştığında, KCK yöneticilerine ileteceklerini söyledi.

  Görüş Bildir