Dolar
7.234
0.408%
Euro
8.4882
0.0648%
Altın
1886.67
-1.3263%
Borsa
1110.05
0%
G. Altın
441.228
-0.3525%
Bitcoin
81676.58
0.2714%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  Öcalan'dan ezber bozacak 3 emir

  Yeni İmralı sürecinin de omurgasını oluşturan 3 emir..
  • 24.01.2013 - 11:22
  Öcalan'dan ezber bozacak 3 emir

  Öcalan dan ezber bozacak 3 emir #1

  MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın ardından yeni yılın hemen ertesinde BDP Batman Milletvekili Ayla Akat ile Mardin Bağımsız Milletvekili ve DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk İmralı'ya gitti. Abdullah Öcalan'la görüşülmesi ile başlayan "Yeni İmralı" süreci merakla izleniyor. 2. Kürt açılımıyla ilgili gerek hükümetten, gerekse, sürece dahil edilen BDP kanadından gelen açıklamalarda, sorunun çözümü konusunda "net yol haritası" çıkmadı. Gözler İmralı'dan gelecek açıklamalara çevrilmiş durumda. Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür, bugün köşesinde sürece dair ayrıntılara yer verdi. Öcalan'ın üç emrini açıklayan Övür, BDP'nin bu emirler sonrası derin bir sancı yaşayacağına da dikkat çekti. 

  BDP'DEKİ SIKINTI

  Övür, Abdullah Öcalan'ın BDP yönetimine karşı özel bir tavır takındığına vurgu yaptı. Bunu da bir süre önce Öcalan'la görüşen Ahmet Türk'le BDP yönetiminin bir araya geldiğinde yaşanan sıkıntıya dayandırdı. Övür, 'O toplantıda özellikle BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın sıkıntılı oluşu, hatta toplantıya bir saat ara verdirmesi BDP'de derin bir sancı yaşandığını gösteriyor.' dedi.

  İşte Övür'ün yazısı

  YENİ SÜRECİN OMURGASINI OLUŞTURAN 3 EMİR

  Ama asıl sancı, Öcalan'ın şu "üç emri"yle ilgili yaşanacak. Bu emirler bir anlamda yeni İmralı sürecinin de omurgasını oluşturuyor.
  Bir: Suriye diktatörü Esed'le ilişkileri hemen kopartın.
  İki: Sınır dışına çekilme takviminin en geç hangi tarihte olacağına karar verin.
  Üç: Kim benden yana kim değil...

  'KÜRTLER BARIŞIN ÖNÜNDE ENGEL OLMAYACAK'

  Öcalan, bu üç talebin fikri dayanağını da şöyle özetliyor: "Türk-Kürt birliğini engelleyen körlüğe kendimizi teslim etmeyeceğiz ve Kürtler barışın önünde engel olmayacak..."

  EZBER BOZACAK AÇIKLAMALAR

  En azından son bir yılda PKK ve çevresindeki siyasi aktörlerin Türkiye'ye yönelik yaklaşımları dikkate alınınca Öcalan'ın bu açıklamaları ezber bozacak nitelikte. Ve bir kısım siyasi aktörleri şoke edeceği açık.

  DERİN SANCI SÜRPRİZ DEĞİL

  Bu yüzden BDP ve PKK'nın içinde birilerinin "derin sancı" yaşaması sürpriz değil. Hele Paris'te öldürülen Sakine Cansız'la ilgili Avrupa'dan gelen son haberler doğrulanırsa çok şey değişebilir. O bilgilere göre Cansız, Almanya ve Fransa'nın örgütle ilişkileri üzerine bir rapor hazırlamış ve o raporla Kandil'e gidecekken öldürülmüştü. Şimdi herkes şu sorunun cevabını arıyor: Cansız'a, İmralı süreci önündeki engelleri kaldırmaya yönelik bir araştırma görev verilmiş miydi? Daha önemlisi bu araştırma Fransa ve Almanya istihbaratıyla örgüt ilişkilerini kapsıyor muydu?

  Görüş Bildir