Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
498.510
0.28%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C
  Öcalan'ın İmralı'dan gitmesini istediği mahkumlar

  Öcalan'ın İmralı'dan gitmesini istediği mahkumlar

  Abdullah Öcalan'ın arasının bozuk olduğu ve adadan gönderilmesini istediği 5 mahkumun isimleri açıklandı.
  • 21.04.2013 - 06:17

  Öcalan ın İmralı dan gitmesini istediği mahkumlar #1

  Başbakan Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde bahsettiği, Abdullah Öcalan'ın adadan gönderilmesini istediği 5 mahkumun 4'ünün PKK'lı, birinin TİKKO üyesi olduğu ortaya çıktı.

  İmralı'da hükümlü bulunan Abdullah Öcalan, 2009 yılında yanına gelen ve arasının bozuk olduğu 5 mahkumun adadan gönderilmesini istiyor.

  BAŞBAKAN ERDOĞAN: SORUN ÇÖZÜLDÜ

  Başbakan Erdoğan, milletvekilleri ile gruplar halinde yaptığı toplantıda bu bilgiyi paylaştı ve "Ellerinden argümanlarını almak lazım. Tecrit var dediler. Yanına 5 mâhkum verdik. Şimdi Apo yalvarıyor bunları alın diye 12 TV kanalı verdik. Dünyayı gördü feleği şaştı. Kendi istediği isimler olmasına rağmen, yanındakilerden rahatsız, gitmelerini istiyor" dedi. Erdoğan bu konudaki sorunun daha sonra çözüldüğünü de açıkladı.

  İMRALI'DA KİMLER VAR

  İmralı'da bir müdür, 3 müdür yardımcısı ve 34 infaz koruma memuru bir doktor, 700 de jandarma komando var. Personel ve hükümlüler, aynı mutfaktan çıkan yemeği yiyor. Öcalan ve 5 mahkum 11.8 metrekare olan koğuşlarda tek başlarına kalıyor. Mahkumlar yakınlarıyla haftada 45'er dakika açık görüş yapıyor. Öcalan 15 Şubat 1999'dan bu yana İmralı'da bulunuyor.

  ADADA ÖCALAN'LA BİRLİKTE 5 MAHKUM VAR

  İmralı Cezaevi'nde Öcalan ve 5 mahkum bulunuyor. Kapasitesi 9 kişi olan cezaevinde, hükümlüler, haftada 3 saat sohbet toplantısı yapabiliyor, Salı ve Cuma günleri de basket ve voleybol oynayabiliyor.

  ÖCALAN'IN GÖNDERİLMESİNİ İSTEDİĞİ MAHKUMLAR

  Şeyhmus Poyraz: PKK hükümlüsü. Ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum. 2005'te Öcalan'ın tecrit koşullarının kaldırılması için ölüm orucu yaptı. Sri Lanka'da Tamil gerillalarına yönelik baskıları protesto için de açlık grevi yaptı.

  Cumali Karasu: PKK hükümlüsü. 12 Şubat 1994'te Tuzla Tren İstasyonu'na düzenlenen 5 yedeksubay adayının öldüğü, 16 askeri öğrenci ve 11 erin yaralandığı bombalı saldırıyı gerçekleştirdi. Ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum.

  Bayram Kaymaz: PKK hükümlüsü ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum. Öcalan yakalandığında kendisini yakmak istedi. AİHİM'e açtığı davada, Türkiye 5 bin euro tazminat ödedi.

  Hasbi Aydemir: PKK hükümlüsü. 1998'de Bingöl'de güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada yakalandı. Ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm edildi. Kırıkkale F Tipi Cezaevi'nden getirildi.

  Hakkı Altan: TİKKO üyesi. Ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm edildi. 1999'da, yurtdışından Türkiye'ye giriş yaparken yakalandı. Kırıkkale F Tipi Cezaevi'nden İmralı'ya nakledildi. AİHM'e Türkiye aleyhinde davlar açtı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir