Dolar
7.7606
0.5089%
Euro
9.1159
0.6592%
Altın
1901.32
0.8262%
Borsa
1145.25
0.0008%
G. Altın
474.525
1.6069%
Bitcoin
84152.01
1.1689%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 21 C
  ODA TV davasında tahliye

  ODA TV davasında tahliye

  ODA TV davasında Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan tahliye edildi.
  • 14.09.2012 - 20:11

  ODA TV davasında tahliye #1

  Odatv davası kapsamında tutuklu yargılanan gazeteci Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan'ın, üzerlerine atılı suçun niteliği ile tutuklu kaldıkları süre göz önüne alınarak tahliyelerine karar verildi. İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada verilen aranın ardından mahkeme heyeti, taleplere ilişkin ara kararını açıkladı.

  Buna göre, tutuklu sanıklar gazeteci Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan'ın, üzerlerine atılı suçun niteliği ile tutuklu kaldıkları süre göz önüne alınarak tahliyelerine karar verildi.

  EK RAPOR ALINACAK

  Savcının talebini kabul eden heyet, TÜBİTAK'a yazı yazılarak, ''davaya konu belgelerin virüs yoluyla bilgisayarlara gönderildiği veya gönderilmediğinin tespit edilemediği, yeniden inceleme yapılması, bu hususun bilimsel ilkeler ışığında daha net ifadelerle tespitinin mümkün olup olmadığının yeniden değerlendirilmesi, tespit edilememesi durumunda ise sebebinin ayrıntılı bir şekilde belirtilmesinin istenilmesi'' konusunda yeniden ek rapor alınmasına ve bilirkişilere 20 gün süre verilmesine hükmetti.

  Heyet, tutuklu sanıklar Soner Yalçın, Yalçın Küçük ve Hanefi Avcı'nın, atılı suçların vasıfları, sanıklardan ele geçirilen dijital veri ile diğer delillerin içeriği, iletişim tespit ve fiziki takip tutanakları, kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların bulunması, dosyaya sunulan görüş yazılarının bilimsel mütalaa olarak değerlendirilmesi ve hukuk tekniği açısından bilirkişi raporu olarak kabul edilememesi, TÜBİTAK raporunun dosyaya sunulması, rapora göre kuvvetli suç şüphesinin devam etmesi, bir kısım tanık beyanlarının henüz alınamaması, sanıklarla ilgili suçların CMK'nın 100/3-a maddesinde belirtilen suçlardan olması ve isnat edilen suçlara göre yeni yürürlüğe giren 6352 sayılı yasa kapsamında koruma tedbirlerinin uygulanmasının bu aşamada yeterli olmaması dikkate alınarak, bu hallerinin devamına karar verdi.

  MAHKEME BAŞKANI KENDİNİ TUTAMADI

  Duruşma sırasında TÜBİTAK'ın raporundaki çelişkiler ve eksiklikler mahkeme başkanını da bezdirdi. Ayağa kalkan heyet başkanı, kurumun raporun hazırlanmasındaki kusurlarını eleştirdi.

  Duruşma, 16 Kasım 2012'ye ertelendi.

  Bu arada, tahliyelerin ardından davada tutuklu sayısı 3'e düştü.

  SALONDA SEVİNÇ ÇIĞLIKLARI

  Öte yandan, mahkeme heyetinin 2 tutuklu sanığın tahliye edilmesine ilişkin kararı okuduğu sırada, tahliye edilen Terkoğlu ve Pehlivan'ın yakınları ile arkadaşlarının sevinç çığlıkları attıkları görüldü. Gazetecilerin yakınlarının gözyaşı döktüğü gözlendi.

  "ADALET YERİNİ TAM BULMADI"

  Duruşma salonunda tahliye haberinin alınmasının ardından bazı sanık yakınları gözyaşlarını tutamadı. Adliye önünde de sevinç gösterileri devam etti. Barış Terkoğlu'nun eşi Özge Terkoğlu da, "Barış ve eşim için bu süreç bitti. Ama içerde tutuklu kalan bütün gazetecilerin özgür kalması gerekiyor. O zamana kadar sevincimiz eksik olacak. Çünkü adalet yerini tam bulmadı. Adalet yerini bulmadığı sürece de içimiz huzurlu olmayacak Çok mutluyum eşimi almaya gideceğim" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir