Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
513.697
2.00%
6ºC
İstanbul
Çok bulutlu 6 C

  Odatv davasında beklenen rapor geldi

  Odatv davasında 7 aydır beklenen TÜBİTAK raporu mahkemeye ulaştı.
  • 27.08.2012 - 16:11
  Odatv davasında beklenen rapor geldi

  Odatv davasında beklenen rapor geldi #1

  3 uzmanın imzasını taşıyan rapor 339 sayfa. 3 ayrı bilgisayarda inceleme yapan TÜBİTAK , bilgisayarlarda virüs tespit edildiğini ancak, davaya konu olan belgelerin virüsle yerleştirildiğine dair bir tespitlerinin bulunmadığını belirtti.

  7 AY SONRA MAHKEMEYE ULAŞTI

  Gazeteciler Nedim Şener , Ahmet Şık ve Soner Yalçın'ın da yargılandığı Odatv davasında İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi 'nin, TÜBİTAK 'tan istediği rapor 7 ay sonra mahkemeye ulaştı.

  Odatv davasının görüldüğü İstanbul 16.Ağır Ceza Mahkemesi , bazı sanık ve avukatların 'dava dosyasında yer alan belgelerin virüs yoluyla sanıkların bilgisayarlarına gönderildiği iddiasını' incelemek üzere TÜBİTAK 'tan rapor alınmasına karar verdi.

  BİR AN ÖNCE HAZIRLANMASI İSTENDİ

  Bu kararın ardından mahkeme TÜBİTAK 'a yazı yazarak bilirkişi görevlendirmesini istedi. Mahkeme, 28 Ocak'ta verdiği karar ile 'Belgelerin virüs yoluyla Odatv bilgisayarlarına yüklenip yüklenilmediğine' ilişkin rapor hazırlanmasına hükmetti. Raporun gecikmesi üzerine mahkeme, TÜBİTAK 'a 2 ay önce yazı yazdı. Mahkemenin yazısında 'söz konusu raporun bir an önce hazırlanması' istendi.

  "VİRÜS VAR, AMA..."

  Mahkemenin acele hazırlanmasını istediği rapor, 7 ay sonra mahkemeye ulaştı. TÜBİTAK 'a bağlı 3 bilirkişi tarafından hazırlanan 339 sayfalık raporda Odatv 'ye ait 1 bilgisayar ile sanıklar Barış Pehlivan ve Müesser Yıldız 'a ait toplam 3 bilgisayar incelendi. Raporda mahkeme tarafından incelenmesi istenilen bilgisayarlarda yapılan inceleme sonucu virüs tespit edildiği belirtildi. Ancak TÜBİTAK , davaya konu olan belgelerin virüs yoluyla bilgisayarlara girdiğine dair bulguların tespit edilmediğini belirtti.

  Raporun, mahkeme heyeti tarafından incelemeye alındığı öğrenildi.


  Görüş Bildir