Dolar
7.9671
0.3691%
Euro
9.4492
0.6143%
Altın
1901.9
-0.1155%
Borsa
1190.63
-0.6417%
G. Altın
487.203
0.2495%
Bitcoin
102982.54
-0.5434%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C
  ODTÜ mezunu DEAŞ'lının hikayesi

  ODTÜ mezunu DEAŞ'lının hikayesi

  Terör örgütü DEAŞ'a katılan ve geçen yıl Suriye'de öldürülen ODTÜ mezunu astrofizikçi Raşid Tuğral'ın hikayesi ortaya çıktı.
  • Haber Merkezi
  • 26.12.2016 - 13:20

  Amerika'nın Sesi tarafından yayınlanan "DEAŞ'ın tuzağına düşüş" başlıklı habere göre, 2014 yılında ODTÜ Fizik Bölümü'nden mezun olan Tuğral, aynı sene Finlandiya'nın Jyvaskyla Ünivesitesi'nde Fizik Bölümü'nde yüksek lisans öğrenimine başladı.

  ODTÜ mezunu DEAŞ lının hikayesi #1

  ODTÜ'DEN FİNLANDİYA'YA, ORADAN DA DEAŞ'A KATILDI

  2 Ocak 2015'te Finlandiya'nın Oulu Tren İstasyonu’ndan Türkiye'ye doğru yola çıkan Tuğral, terör örgütü DEAŞ'a katılmadan önce Ankara'daki evine gitti ve ailesine 10 Ocak gecesini ODTÜ'lü arkadaşlarıyla birlikte geçireceğini söyledi.

  SURİYE'DE ÇATIŞMADA ÖLDÜRÜLDÜ

  Ardından Suriye'ye giden Tuğral, Ağustos 2015'teki bir çatışmada 27 yaşındayken öldürüldü.

  ODTÜ mezunu DEAŞ lının hikayesi #2

  "KAYIP NESLİN TİPİK BİR ÖRNEĞİ"

  "Raşid'in hayatı ve ölümü, DEAŞ'ın yanıltıcı ideolojisine kapılan genç Müslümanlardan oluşan kayıp neslin tipik bir örneğini oluşturuyor" ifadesini kullanan Amerika'nın Sesi, Suriye'de öldürülen DEAŞ'lının geçmişteki sosyal medya paylaşımlarını taradı; okul arkadaşları, tanıdıkları ve babası dahil diğer haber kaynaklarıyla konuştu.

  ODTÜ mezunu DEAŞ'lı Raşid Tuğral VİDEO

  ODTÜ mezunu DEAŞ lının hikayesi #3

  AİLESİ OLDUKÇA EĞİTİMLİYDİ

  Haberde Ankara'nın Sincan ilçesinde büyüyen Tuğral'ın, Türk edebiyatı üzerine doktora derecesi bulunan babasının lise öğretmeni, ağabeyinin bilgisayar mühendisi ve besteci, amcasının ise matematik profesörü olduğu hatırlatıldı.

  ODTÜ mezunu DEAŞ lının hikayesi #4

  ASTRONOMİ VE FOTOĞRAFÇILIKTA UZMANDI

  ODTÜ'de astronomi ve fotoğrafçılık alanlarına duyduğu ilgiyle tanınan Tuğrul, üniversitedeki Astronomi Topluluğu'na üye oldu. Bu grubun başındaki Utku Borataç ile yakın arkadaşlık kurdu. Tuğral'la birlikte kamp yaparak geceleri gökyüzünü incelediklerini söyleyen Borataç, Amerika'nın Sesi'ne yaptığı açıklamada, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin yıllık Gökyüzü Gözlem Şenliği’nin düzenlenmesine yardımcı olduklarını belirtti. Tuğral, astronomi fotoğraflarıyla 2010'da "National Geographic" sayfalarında yer almaya başladı ve 2012'de NASA'nın açtığı bir fotoğraf yarışmasına katıldı.

  ODTÜ mezunu DEAŞ lının hikayesi #5

  ÇEKTİĞİ FOTOĞRAFLAR, NATİONAL GEOGRAPHİC'DE YAYINLANDI

  Tuğral, çektiği gökyüzü fotoğrafları ile sosyal medyada çok sayıda takipçi kazandı. Samanyolu'na uzanan ardıç ağaçlarının fotoğrafları National Geographic dergisinin web sitesinde yer aldı.

  ODTÜ mezunu DEAŞ lının hikayesi #6

  SURİYE'YE GEÇİŞ

  Sonrasında yaşadıkları, Tuğral’ın Suriye’de internet ve sosyal medyaya erişimi yokken yazdığı uzun mektubunda ayrıntılı olarak anlatılıyor. Tuğral, bu mektubunu 25 Mart 2015’te Facebook’ta paylaştı. Mektuba göre; Tuğral, Şanlıurfa sınırında Tunus, Libya ve Suudi Arabistan’dan gelip DEAŞ'a katılmak isteyenlerle buluştu. Hep birlikte, yasa dışı yollarla Şanlıurfa sınırından Suriye’ye geçtiler.

  ODTÜ mezunu DEAŞ lının hikayesi #7

  Uzun saçlı Afgan bir DEAŞ militanı, Tuğral’ı ve yeni tanıştığı arkadaşlarını sınırın diğer tarafında karşıladı ve büyük bir DEAŞ bayrağının yanından geçerek Tel Abyad’a götürdü. Tuğral, buradaki bir evde tanıştığı diğer teröristlerin her birinin farklı ülkelerden geldiklerini belirtti:

  "Biri Almanya’dan gelen bir kikboksçu, diğeri Bangladeşli bir makine mühendisiydi. Bir diğeri ise Fransa’da cezaevinden çıkar çıkmaz DEAŞ’a katılmıştı. Başka bir DEAŞ’lı ise Çin’den Suriye’ye gidebilmek için 15 bin doları gözden çıkarmıştı."

  ODTÜ mezunu DEAŞ lının hikayesi #8

  Birkaç gün sonra, Tuğral ve sekiz yeni DEAŞ’lı, terör örgütünün başkent ilan ettiği Rakka’ya giden bir minibüse bindi. Rakka'da aylar boyunca evden eve taşınan Tuğral, bir süre de Humus’ta kaldı.

  İlk çatışmada, Tuğral’ın görevi, sağlık hizmet vermekti; ODTÜ’de aldığı ilk yardım eğitimi nedeniyle bu görev için uygun bulunmuştu.

  ODTÜ mezunu DEAŞ lının hikayesi #9

  KAFA KESMEYİ, SEKS KÖLELİĞİNİ SAVUNUR HALE GELDİ!

  Raşid daha sonra DEAŞ'ın kafa kesme eylemlerini arkadaşı Borataç’a savundu. Borataç, Tuğral’a, “Neden masum insanların kafalarını kesen bir örgütle ilişkidesin? Bu psikopatça değil mi?” diye sormuştu. Tuğral, “Bunun birçok masumu öldüren Suriye rejimini destekleyenlere ve Amerika’nın kölesi olarak şeriatı reddedenlere verilen bir ceza olduğu” şeklinde karşılık verdi. Tuğral, yine aynı şekilde, Ezidi kadınlar başta olmak üzere kadınların seks kölesi olarak kullanılmasını da savundu.

  EVLENDİ

  Habere göre, Tuğral, Nisan 2015'te Tel Abyad’da terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG'lilerle çatışırken yaralandı. Tedavi için Rakka'ya gitti. Tuğral, aynı yılın Mayıs ayında terör örgütünün Türkiye'den destekçisi Ayşe Zevra Et-Türki ile evlendi. Evlendikten sonra, sosyal medya paylaşımlarını önemli ölçüde azalttı. Borataç, Türkiye’ye dönmeye ikna etmek amacıyla Facebook’tan Tuğral’a ulaşmaya çalıştı, neden sosyal medya paylaşımlarını durdurduğunu sordu.

  ODTÜ mezunu DEAŞ lının hikayesi #10

  NOBELLİ FİZİKÇİ İLE FOTOĞRAF ÇEKTİRMİŞTİ

  Tuğral, Twitter üzerinden ABD'li teorik fizikçi Richard Feynman gibi bilim adamlarının çalışmalarından övgüyle söz etti ama ölmeden önce İslam dinine geçmeleri için de uyarılarda bulundu. Raşid Tuğral, Nobel ödülü alan ABD'li fizikçi Walter Kohn ile de tanışma fırsatı buldu. Ancak, Kohn 2015’te öldükten sonra, “Ne yazık ki, bir gayrimüslim olarak cehenneme bir bilet aldı” ifadesini kullandı.

  ODTÜ mezunu DEAŞ lının hikayesi #11

  ÖLÜM HABERİNİ GELİNİ VERDİ

  Terör örgütü DEAŞ'ın sosyal medya sayfalarına göre Tuğral, Ağustos 2015'te Rakka’nın kuzeyinde terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG ile çatışırken öldü. Tuğral’ın babası Süleyman Tuğral, kısa bir röportaj sırasında Amerika’nın Sesi muhabirine, gelininin, oğlunun öldüğünü telefonda haber verdiğini söyledi. Gelin, Tuğral’ın Suriye’de toprağa verileceğini söyledi.

  Görüş Bildir