Euro
9.5225
0.71%
Dolar
7.8712
0.51%
Altın
462.75
1.3%
Borsa
1.325
0.02%
Bitcoin
149.985
0.85%
7ºC
İstanbul
Çok bulutlu 7 C
  ODTÜ olaylarına YÖK müdahil oldu

  ODTÜ olaylarına YÖK müdahil oldu

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ODTÜ'deki olaylarla ilgili YÖK Denetleme Kurulu'nu görevlendirdi.
  • 24.12.2012 - 20:42

  ODTÜ olaylarına YÖK müdahil oldu #1

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya'nın, ODTÜ kampüsü'nde geçen hafta Göktürk-2 uydusunun fırlatılması nedeniyle düzenlenen törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı protesto eden grupların çıkardığı olayların incelenmesi için 21 Aralık'ta YÖK Denetleme Kurulu'nu görevlendirdiği öğrenildi.

  YÖK Başkanı Çetinsaya, üniversite kampüslerindeki şiddet içeren olayların üzüntüyle karşılandığını ifade etti.

  KAMPÜSLERDE ŞİDDET HOŞGÖRÜLEMEZ

  Üniversite kampüslerinde şiddet, hoşgörüsüzlük ve baskının asla kabul edilemeyeceğini vurgulayan Çetinsaya, şunları kaydetti:

  ''Yükseköğretim Kurulu olarak vazgeçemeyeceğimiz en temel ilkemiz akademik özgürlüktür. Akademik özgürlük, hem öğrencilerin ve öğretim üyelerinin kendilerini özgürce ifade edebilmelerini, hem de kampüse gelen misafirlerin ifade özgürlüğünü gerektirir. Bunu ihlal eden her davranış, akademik özgürlüğü ihlaldir ve kabul edilemez. Şiddete başvurarak akademik özgürlükleri sınırlamak, eğitim ve öğretimi engellemek asla mazur görülemez."

  Üniversitelerin en önemli fonksiyonu olan eğitim-öğretim, araştırma ve toplumsal hizmet faaliyetlerinin engellenmesinin düşünülemeyeceğini belirten Çetinsaya, özellikle yükseköğretim sisteminin yeniden yapılandırılmaya çalışıldığı ve üniversitelere daha fazla özerklik ve yetki devri çabası içinde olunan dönemde, müzakere kültürü çerçevesi içerisinde her tür farklılığın kendisini ifade etmesine imkan tanınması gereğine dikkati çekti.

  Çetinsaya, ''Bu çerçevede üniversite yöneticileri, öğretim elemanları ve öğrencilerimizden beklentimiz, üniversite kampüslerinde şiddet içeren olayların vuku bulmaması için azami gayret göstermeleridir'' ifadesini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir