Euro
9.3516
-0.39%
Dolar
7.8137
-0.74%
Altın
449.33
-1.9%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
141.852
2.20%
12ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 12 C

  ODTÜ'lü 12 öğrenci gözaltına alındı

  Terörle Mücadele ekipleri, “DHKP/C operasyonu” adı altında öğrencileri gözaltına aldı.
  • 21.12.2012 - 11:17
  ODTÜ'lü 12 öğrenci gözaltına alındı

  ODTÜ lü 12 öğrenci gözaltına alındı #1

  Başbakan Erdoğan'ın da katıldığı Göktürk-2 uydusunun uzaya gönderilmesi nedeniyle ODTÜ yerleşkesinde yapılan tören sırasında öğrenciler ile polis arasında arbede yaşanmıştı. Polis, öğrencilere tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etmiş, gazdan Başbakan Erdoğan da etkilenmişti. Polis, ODTÜ’de öğrencilere gazlı, basınçlı su ve coplu müdahaleden sonra şu dakikalarda yeni bir operasyon başlattı. Terörle Mücadele ekipleri, “DHKP/C operasyonu” adı altında öğrencileri gözaltına aldı. Bazı öğrencilerin evlerine baskın yapıldı, öğrenciler evlerinde gözaltına alındı.

  POLİSE ORANTISIZ GÜÇ KULLANMAYIN UYARISI

  Göktürk-2 uydusunun uzaya gönderilmesi nedeniyle ODTÜ yerleşkesinde düzenlenen programa katılan Başbakan Tayyip Erdoğan’ı protesto etme isteyen öğrencilere polis, biber gazı, gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etmişti. Polisin sert müdahalesi sonrası öğrencilerden Barış Barışık kafasına gaz bombası kovanının isabet etmesi sonucu ağır yaralandı. Saatlerce süren olaylarda polisin orantısız güç kullanması büyük tepkilere neden oldu. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de dün polise “orantılı güç kullanın” uyarısında bulundu.

  Dün ODTÜ’de öğretim üyeleri derslere girmeyerek, olayları protesto ederken, öğrenciler de dersleri boykot etmişti. ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar da yazılı bir açıklama yaparak polisin öğrencilerin protesto etme hakkını engellemesine tepki göstermişti.

  12 ÖĞRENCİ GÖZALTINA ALINDI

  Ankara polisi tüm bu tepkilere bu sabah gözaltılarla cevap verdi. DHKP/C operasyonu adı altında öğrenciler gözaltına alınmaya başlandı. Alınan bilgiye göre başta ODTÜ olmak üzere Ankara’daki birçok üniversiteden 12 öğrenci gözaltına alındı. Gözaltı sayısının artabileceği bildirildi. Soruşturmayı, Cumhuriyet Savcısı Sadık Bayındır yürütüyor. Bazı şüphelilerin, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı polislerce adreslerinden gözaltına alındığı belirtildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir