Petrol
85.75
0.85%
Euro
17.838
-0.03%
Dolar
18.4522
0.21%
Altın
975.69
0.26%
Borsa
325
-0.96%
Bitcoin
355.570
0.91%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Ogün Samast: Cinayette başka biri daha var

  Dink cinayetinden 22 yıl hapse mahkum edilen Ogün Samast, cinayetle ilgili bu detayı ilk kez açıkladı.
  • 17.03.2012 - 09:53
  Ogün Samast: Cinayette başka biri daha var

  Ogün Samast: Cinayette başka biri daha var #1

  Dink cinayeti tetikçisi Ogün Samast, "Şu ana kadar anlatmadım, cinayetten üç ay önce biriyle görüştüm. Bu kişinin cinayetle ilişkisini açıklayacağım" dedi.

  Taraf gazetesinde yer alan Fırat Alkaç imzalı haberin ayrıntıları şöyle:

  Cinayette başka birisi daha var

  Hrant Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, aldığı 22 yıl 10 günlük hapis cezasını çektiği Kandıra F Tipi Cezaevi'nde Taraf 'a önemli açıklamalar yaptı. Dink cinayetinin üç aşamalı bir plan çerçevesinde gerçekleştirildiğini söyleyen Samast, Dink'in önce basında hedef haline getirildiğini belirterek, bugüne kadar ne cinayetin soruşturma aşamalarında ne de mahkeme sürecinde gündeme getirmediği önemli bilgiler verdi.

  Samast, cinayetten üç ay önce biriyle buluşarak çay içtiğini ve görüşmenin Dink cinayetiyle ilişkisi olduğunu söyledi.

  Davayla ilgili kararın Yargıtay'da olduğunu söyleyen Samast, kararın bozulması durumunda buluşup çay içtiği kişinin kimliğini açıklayacağını kaydetti. Dink'i basında "vatan haini" olarak hedef gösterenlerin hakkında "ölüme sebebiyet vermekten" soruşturma açılması gerektiğini ifade eden Samast, davanın beraat eden sanığı Erhan Tuncel'e de suçlamalar yöneltti. Beraat etmesinin Tuncel için sürpriz olduğunu öne süren Samast, Tuncel için "sütten çıkmış ak kaşık değil" ifadelerini kullandı.

  İşte tetikçi Ogün Samast'ın anlatımlarıyla Hrant Dink cinayeti:

  "Bunu ilk defa anlatıyorum"

  "Ben bir hukuksuzluk yaptım. Bir hata yaptım, bedelini, gençliğimle, yaşamımla ödedim ve ödüyorum. Şimdi sorularınız ışığında baştan sona kadar, bu süreci en yalın ve doğru haliyle anlatacağım. Ben, size bu cinayette sonuca ulaşmanın yolunu ve formülünü anlatacağım. Mahkeme aşamalarında verdiğim doneler iyi değerlendirilmiş olsaydı, bugün farklı durumda olurduk. Erhan Tuncel açıklamalarında polis memuru E.D'yi tanıdığımı söylemiş. Şahsen ben o polisi tanımıyorum. Gerçekten bilmiyorum. Ama bilsem de hukuka ve yargıca zerre kadar faydası olmaz. Başka bir bataklığa sürüklerler dosyayı. Bir başka konu da olayla ilgili TİB kayıtları varmış. İdrak etmekte zorlandığım bir konu bu. Kamerada flu bir görüntü vardı, ben bile kendimi seçemiyordum. Tüm duruşmalarda adeta bağırdım. Bu yol doğru bir yol değil."

  "Üç aşamalı yol"

  "Bizi gerçeğe ulaştıracak yol ve yöntem üç aşamalı. Birincisi önce Hrant Dink'i vatan haini durumuna getiren ve hedef tahtasına oturtan kim ve kimler? Şimdi soruyorum. Bu araştırılmalı. Ben Trabzon'da Dink'i ne tanırım ne de Agos'un yerini bilirim."


  Görüş Bildir