Euro
9.4983
0.18%
Dolar
7.9543
0.03%
Altın
462.89
0.2%
Borsa
1.325
0%
Bitcoin
146.503
-3.73%
9ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 9 C
  Öldürülen PKK'lıları şehit diye kayda geçirdiler

  Öldürülen PKK'lıları şehit diye kayda geçirdiler

  Nüfus müdürlüğünde görevli bazı memurlar öldürülen PKK'lıları şehit diye kayda geçirdi. Savcılık incelem başlattı..
  • 16.12.2012 - 08:40

  Öldürülen PKK lıları şehit diye kayda geçirdiler #1

  Siirt ve Ağrı Nüfus Müdürlüğü'nde çalışan terör örgütüne yakın bazı memurların, operasyonlarda öldürülen PKK'lıları kayıtlara 'şehit' olarak geçirdikleri tespit edildi. Bunun üzerine harekete geçen bu iki ildeki cumhuriyet savcıları, skandalın aydınlatılması için soruşturma başlattı.

  İHMAL Mİ KASIT MI

  Zaman'dan Bayram Kaya'nın haberine göre, Doğu ve Güneydoğu'da bazı belediyelerin terör örgütü PKK\KCK'ya açıktan yardım etmelerinin kamuoyuna yansımasının ardından bir skandal daha ortaya çıktı. Siirt ve Ağrı Nüfus Müdürlüğü'nde görevli örgüte yakın bazı kişilerin, çatışmalarda öldürülen PKK'lıları 'şehit' olarak kayda geçirdikleri belirlendi. Bunun üzerine iki ildeki cumhuriyet savcıları soruşturma başlattı. Olayın ihmal mi yoksa kasıt mı olduğunun tespiti için kurumda çalışan bazı memurlar mercek altına alındı.

  SKANDAL NASIL ORTAYA ÇIKTI

  Skandal, ölen PKK'lılar hakkında güncelleme işlemi yapılırken ortaya çıkarıldı. Emniyet, Siirt Nüfus Müdürlüğü'ne yazı yazarak son dönemde öldürülen teröristlerle ilgili kayıtların taraflarına gönderilmesini talep etti. Ancak kurumdan gelen bilgide, 4 teröristin kayıtlara 'şehit' olarak geçtiği görülünce polis, söz konusu şahıslarla ilgili detaylı bir arşiv çalışması yaptı. İncelemelerde ismi geçen PKK'lıların güvenlik güçleriyle birçok kez çatışmaya girdikleri ve operasyonlarda öldürüldükleri tespit edildi.

  MEMURLAR TERÖRİSTLERİ ŞEHİT OLARAK KAYDA GEÇİRDİ

  6 PKK'lı, geçtiğimiz ağustos ayında Siirt kırsalında ölü olarak ele geçirildi. Olayın ardından Siirt Cumhuriyet Savcılığı'nda görevli bir savcı, bölgeye giderek PKK'lıların öldüklerine ilişkin bir tutanak düzenledi. Savcı, bu PKK'lıları doğum yerlerine göre kategorize ederek, nüfus kütüğünden düşürülmesi için Siirt, Hakkâri ve Şırnak nüfus müdürlüklerine yazı gönderdi. Ancak Siirt Nüfus Müdürlüğü'nde KCK ile bağlantısı olduğu iddia edilen iki görevli, savcının talebinin aksine bir kararın altına imza attı. Memurlar, teröristleri 'şehit' olarak kayda geçirdi.

  4 PKK'LI KAYITLARA ŞEHİT DİYE GEÇİRİLDİ

  Skandal, Siirt Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin ölen PKK'lılar hakkında güncelleme işlemi yapılması sırasında ortaya çıkarıldı. Emniyet, Siirt Nüfus Müdürlüğü'ne yazı yazarak son dönemde çatışmada öldürülen teröristlerle ilgili gerekli kayıtların taraflarına gönderilmesini istedi. Ancak kurumdan gelen bilgide, 4 teröristin kayıtlara şehit olarak yazıldığı belirlendi. Bunun üzerine polis, teröristlerle ilgili arşivlerde detaylı bir çalışma gerçekleştirdi. İncelemelerde ismi geçen PKK'lıların güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürüldükleri tespit edildi. Konuyla ilgili olarak Siirt İl Jandarma Alay Komutanlığı'nı da bilgilendiren polis, nüfus müdürlüğünden gelen cevabî yazıyla birlikte 'şehit' gösterilen PKK'lılar hakkındaki detaylı çalışmayı Siirt Cumhuriyet Savcılığı'na ulaştırdı. Gelen talebi hemen işleme koyan savcılığın kurumda çalışan bazı kişilerle ilgili soruşturma başlattığı öğrenildi.

  EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ UYARILDI

  Bu arada il emniyet müdürlükleri, yaşanan skandalla ilgili olarak Emniyet Genel Müdürlüğü'nü (EGM) de bilgilendirdi. EGM, söz konusu PKK'lıların ailelerinin şehitler için belirlenen haklardan yararlanmasının önüne geçilmesi için İçişleri Bakanlığı Nüfus Genel Müdürlüğü'yle irtibata geçti.

  ŞEHİT DOSYALARI SGK'YA GÖNDERİLİYOR

  Terör örgütleriyle girişilen çatışmalarda hayatını kaybeden güvenlik gücü personeli şehit sayılıyor. Ancak 'şehit' kavramının kanunda bir yeri yok. Buna karşın bir polis ya da askerin çatışmada hayatını kaybetmesinin hemen ardından savcılık, ölen kişiyle ilgili tutanak düzenleyerek il nüfus müdürlüklerine gönderiyor. Burada söz konusu şehitlerle ilgili kütüklerine ayrıntılı bilgiler giriliyor. Daha sonra şehitle ilgili evraklar, polis ise bağlı olduğu il emniyet müdürlüklerine, asker ise Genelkurmay Başkanlığı'na gönderiliyor. EGM ve Genelkurmay da elindeki şehitlerle ilgili bilgileri, terör ya da asayiş kategorisine dahil ederek Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) gönderiyor. SGK da yaptığı incelemelerin ardından şehit yakınlarına 1. derece vazife malulü Maaşı veriyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir