Önder: Mektupta silah bırakmaya yönelik tarih yok

chelsea.jpg

Süreçte gelinen noktayı Milliyet'e değerlendiren Sırrı Süreyya Önder, kendilerine yönelik algı operasyonu yapıldığını ileri sürdü. Bülent Arınç'ın, Erdoğan'ın, "İzleme heyetini doğru bulmuyorum" açıklamasına yönelik yaptığı, "Bu konuşma olmasa Öcalan'ın mektubu farklı olabilirdi" eleştirisine de değinen Önder, "Buna imkan yok" dedi. Önder, Öcalan'ın silah bırakmaya ilişkin herhangi bir tarih vermediğini de belirtti;

"ÖCALAN BÖYLE DEDİ DİYE DEĞİL.."

“Bugüne kadar yürütülen önemli bir algı operasyonu vardı. Bazen ‘Öcalan iyi, Kandil kötü’, bazen ‘Öcalan iyi, Selahattin Demirtaş kötü’, bazen ‘HDP iyi falanca kötü…’ Oysa başından beri Kürt siyasal hareketi bütün kurumlarıyla Öcalan’ın yerleştirdiği perspektif çerçevesini benimseyerek savunuyordu. ‘Öcalan, böyle dedi’ diye değil, gerçekten yeni bir perspektif, derinlikli bir değerlendirme ve nihayetinde barışı ve demokratik siyaseti hedeflediği için bütün kurumlar bu şekilde savunuyordu.

HÜKÜMETTEKİ GÖRÜŞ AYRILIĞINI DERİNLEŞTİRMEYİZ

Anlaşıldı ki görüş ayrılığı olan biz değilmişiz. Hükümet, devlet blokunda; AK Parti’nin kendi içerisinde önemli bir görüş ve yaklaşım farklılığı var. Biz bundan bir keyif çıkaracak değiliz. Bu ayrılığı da derinleştirici bir yaklaşım sergilememiz de beklenmemeli. Bunu sağlık göstergesi olarak görüyoruz üstelik. Herkes eteğindeki taşı kamuoyunun önünde ikinci bir ajanda ya da kaygılar, endişelerin eşlik ettiği bir zihin yerine kamuoyunda açık açık herkes istediğini istemediğini söylemeye başlarsa bu sürecin aleyhine olan bir şey olmaz.

"SORUNLU BİR DEĞERLENDİRME"

Neticede bütün zaaflarına ve sıkıntılarına rağmen demokratik yöntemlerle yürüyen bir ülkeyiz. Şimdi hal böyle ise sizin beyan ettiğiniz hiçbir görüş hissiniz olarak kalamaz.”

Önder, Erdoğan’ın, “Öcalan’ı meşrulaştırır” yönündeki açıklamasını ise, “O değerlendirme baştan sona sorunlu” diye değerlendirdi. Önder, sürece yönelik İmralı’da görüşmeler devam edecek mi?” sorusunu, “Muhataplarımız bakımından şu an yaşadığımız bir sorun yok” diye yanıtladı.

Önder, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, sürece dair görüşmelerin yanlış olduğuna yönelik eleştirisi için de “Bu yaklaşım iyi bir yaklaşım değil” diye konuştu.

"MEKTUBUN VİRGÜLÜNE DAHİ DOKUNMADIK"

Önder, İMC TV’de katıldığı programda ise Arınç’ın “Cumhurbaşkanı böyle yapmasaydı mektup daha değişik olabilirdi” yönündeki açıklamasına dikkati çekti. Önder, “Buna imkan yok. Çünkü bizim sayın Öcalan’ın yazdığı metne, ne bir virgül ekleme ne bir virgül eksiltme gibi bir yetkimiz yok” dedi. Önder, "Mektupta silah bırakmaya yönelik tarih yoktu" diye de ekledi.