Euro
10.0676
-0.11%
Dolar
8.5484
-0.18%
Altın
495.62
-0.39%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
287.240
3.79%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  Ortaylı: İç harp korkusu içimize düştü inkar etmesinler

  Tarihçi İlber Ortaylı, Suriye örneğinden sonra insanların içine iç harp korkusu düştüğünü söyledi. Ortaylı, Mustafa Sarıgül'ün Haydarpaşa projesini de eleştirdi.
  • 22.03.2014 - 10:45
  Ortaylı: İç harp korkusu içimize düştü inkar etmesinler

  Ortaylı: İç harp korkusu içimize düştü inkar etmesinler #1

  İlber Ortaylı, Radikal gazetesine verdiği röportajda gündemi değerlendirdi. Ortadoğuda yaşanan iç savaşlar sonrasında Türkiye'nin de içine "iç harp korkusu" düştüğünü söyleyen Ortaylı, "İnsanlar huzurun, barışın elden gideceği korkusunu yaşıyorlar." dedi. Ortaylı ayrıca, CHP'nin İstanbul adayı Mustafa Sarıgül'ün Haydarpaşa'yı kent müzesi yapma projesini de "Rastgele söylenmiş bir laf" olarak niteledi.

  İşte Ortaylı'nın röportajından ilgili kısım; 

  "KİMSE İNKAR ETMESİN İÇ HARP KORKUSU VAR"

  “Cumhuriyet tehdit altında” korkusu sizce bugün hâlâ mevcut olan bir korku mu?

  Cumhuriyet elden gitmez. İnsanlar cumhuriyetin değil de huzurun, barışın elden gideceği korkusunu yaşıyorlar. Suriye örneğini görüyor, başka bir örnek görüyor… İç harp korkusu geldi Türkiye’ye. Kimse inkâr etmesin. İnsanların içine bu korku düştü. Zaten biraz yok mu? Hayır, yok ama korkusu var. O da neden? Çünkü insanları yatıştıran bir şey yok. Süleyman Demirel zamanında da birtakım insanlar sokağa çıkıyordu ve söyledikleri şeyler birçok insanın hoşuna gitmiyordu. Açık konuşayım; beğenmedikleri Demirel’in takındığı tavır bugün takılan tavrın çok üstünde olduğunu şimdi anlıyorum.

  Neydi peki, daha mı sağduyuluydu?

  "LİDERE VE YÖNETİCİLERE DÜŞEN SÜKUNETTİR"

  “Sokaklar yürümekle aşınmaz” dedi… Bu bir mizahtır. Mesela Bülent Ecevit daha duygusal bir insandı, o da bu tarz şeylere tepki vermezdi. Adnan Menderes verirdi ama… Bir bardak suda fırtına koparırdı. Bunlar önemlidir. Lidere ve yöneticilere düşen sükûnettir. Çok önemlidir. Maalesef geçmişte küçümsediğimiz bir takım adamlarda var olduğunu görüyoruz. Demirel siyasala gelmişti, yuhaladılar. O ne yaptı? Şapkasını çıkardı, gülümseyerek gitti. O devir Türkiyesi için görülmemiş bir şeydir. Ben o bağıranların bir kısmını biliyorum, hepsi daha sonra Demirel’den daha da sağa geçti. Menderes kapılıyordu, hemen sinirleniyordu. Bu demek onu örnek almış.

  Ortaylı'ya, CHP'nin İstanbul adayı Mustafa Sarıgül'ün Haydarpaşa'yı kent müzesi yapma projesi de soruldu. 

  Mustafa Sarıgül geçen günlerde Haydarpaşa’yı kent müzesi yapacağını söyledi… Sizce olur mu? Olur mu öyle şey?

  "RASTGELE SÖYLENMİŞ BİR LAF"

  Haydarpaşa’ya opera olur, kent müzesi olmaz. Var mıymış planı? Hiç sanmıyorum. Topkapı Sarayı’nın atölye binasına girdiler, kent müzesi yapacağız diyorlardı. Kent müzesinin ne olduğu hakkında bir bilgileri var mıydı, yoktu. Tuttular orayı senelerce. Biraz daha çöküntüye uğradı. Sonra mahkeme kararıyla atıldılar ama bu seferde kötü niyetli başka insanlar el attı. Müzeye kalmadı, müzenin içinden bir parça gitti. Kent müzesi yapmak için epey bir projesi olması lazım. Ben bu tip sözleri şüpheyle karşılıyorum, rastgele söylenmiş bir laftır.

  İstanbul’da kent müzesi nerede olmalı peki?

  Yedikule’de olur. Gazhane’de. Çok geniş bir saha orası. Haydarpaşa ile olmaz o iş. Bir kent müzesinde ne olur peki? Roma İmparatorluğu’ndan Konstantinopolis’ten bu yana ne gelmişse hepsi sergilenir. Nasıl bir halk var, ne zanaatlar, ne olaylar var… Canlandırmalar yaparsın, vesikalar, resimler koyarsın. O arada birçok kurs, konferans yaparsın. Bunlar bilmiyorlar ama.

  RÖPORTAJIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir