Dolar
6.9395
-0.1898%
Euro
8.2194
0.3356%
Altın
1976.79
-0.0015%
Borsa
1126.16
-0.0656%
G. Altın
441.883
0.0294%
Bitcoin
78090.37
-1.4703%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  Osman Baydemir: Diyarbakır'da provokasyon olmaz

  Baydemir: "Cenaze töreninde provokasyon olmaz."
  • 15.01.2013 - 14:23
  Osman Baydemir: Diyarbakır'da provokasyon olmaz

  Osman Baydemir: Diyarbakır'da provokasyon olmaz #1

  Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Fransa’nın başkenti Paris’te öldürülen 3 PKK’lı için Diyarbakır’da yapılacak cenaze töreninde herhangi bir provokasyon yaşanmayacağını söyledi.

  CENAZE TÖRENİNE İLİŞKİN BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ

  BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, BDP Kadın Meclisi sözcüsü Pelin Yılmaz ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 9 Ocak’ta Paris’te PKK’nın kurucularından Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şöylemez için Diyarbakır’da yapılacak cenaze törenine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

  "DİYARBAKIR'DA PROVOKASYON OLMAZ"

  Cenazelere sahip çıkılmasının nedeninin provokasyonları boşa çıkarma çabası olduğunu vurgulayan Başkan Baydemir, "Diyarbakır bugüne kadar hiçbir etkinlikte provokasyona ev sahipliği yapmadı. Bundan sonra da yapmayacaktır. Yüzbinler perşembe günü barış iklimine sahip çıkacaktır. Herkes kendi görevini yaparsa daha açık bir ifadeyle provokasyon başka yerden gelmezse Diyarbakır halkından gelmez. Bizim kaygımız olsa 7’den 70’e çocuk, yaşlı diye çağrıda bulunmayız.” dedi.

  "YASI SİMGELEMEK İÇİN KARALAR GİYECEĞİZ"

  Baydemir, perşembe günü yapılacak cenaze töreninde, yası simgelemek için karalar giyeceklerini, barışı simgelemek için de beyaz kaşkol takacaklarını belirtti.

  "TÖREN PERŞEMBE GÜNÜ 11.00'DA"

  BDP İl başkanı Zümrüt, cenaze töreni için bin kişinin görevlendirildiğini belirtti. Cenazelerin yarın akşam (Çarşamba) saat 20.35’de Diyarbakır Havaalanı’ndan alınarak Bağlar Hastanesi Morgu’na götürüleceğini kaydeden Zümrüt, ardından perşembe günü saat 11.00’de Batıkent Meydanı’nda tören gerçekleştirileceğini kaydetti.

  "TÜM HALKLAR BU ACIYI YÜREĞİNDE TAŞIMALI"

  Zümrüt, “Cenazeleri güçlü bir şekilde sahiplenmek süreci provoke etmek isteyenlere karşı verilecek en iyi cevaptır.” diye konuştu. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de, saldırının barış umuduna, barış iklimine yöneltilen bir eylem olduğunu söyledi. Yerel yönetimler olarak cenazeleri karşılayacaklarını ve törene katılacaklarını söyleyen Baydemir, “Sadece Kürt halkını değil Türkiye’de yaşayan tüm halkları barışa sahip çıkmaya, bu acıyı yüreğinde taşımaya çağırıyoruz.” şeklinde konuştu.

  Görüş Bildir