Euro
11.0182
2.49%
Dolar
9.4529
2.62%
Altın
542.05
2.7%
Borsa
1.455
1.58%
Bitcoin
594.023
-3.64%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 17 C

  Osman Öcalan: Çocuklarımı dağa göndermem

  26 yıl PKK 'da kalan ve 18 yıl üst düzey yöneticilik yapan Osman Öcalan önemli açıklamalarda bulundu.
  • 23.11.2012 - 13:09
  Osman Öcalan: Çocuklarımı dağa göndermem

  Osman Öcalan: Çocuklarımı dağa göndermem #1

  Osman Öcalan, PKK'da silahlı mücadele döneminin geride bırakıldığına inananların Ergenekon-örgüt-dış güçler üçgeninde dönen dolaplar nedeniyle çoktan dışlandığını ve İran, Irak, Suriye'nin bu işten rant elde ettiği için savaşın bitmesini istemediğini belirtti.

  SURİYE SAVAŞIN BİTMESİNİ İSTEMİYOR

  Yeni Akit'in haberine göre, AKP'nin Kürt sorununun çözümü üzerine gerçekleştirdiği, inkar politikasının ortadan kaldırılması, TRT Şeş'in kurulması, Mardin Artuklu Üniversitesi'nde ve Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde ana dilde eğitim görmek isteyen çocuklara ders verebilecek eğitmen yetiştirmek üzere bölümler açılması gibi gelişmelerin olumlu olduğuna dikkat çeken Osman Öcalan, PKK'da silahlı mücadele döneminin geride bırakıldığına inananların Ergenekon-örgüt-dış güçler üçgeninde dönen dolaplar nedeniyle çoktan dışlandığını ve İran, Irak ve Suriye'nin bu işten rant elde ettiği için savaşın bitmesini istemediğini belirtti.

  "PKK'NIN YÜRÜTTÜĞÜ SAVAŞIN KENDİSİNE FAYDASI YOK"

  PKK'dan ayrıldıktan sonra, Irak'a yerleştiği ve ekmek fırını çalıştırmaya başladığı belirtilen Osman Öcalan, "21. yüzyılın başından itibaren dünyadaki politik yaklaşımlara da bakıldığında silahlı mücadele döneminin geçtiğini görüyoruz. Biz de bu anlayışla yaklaşım sergilediğimiz için itham edildik. 2002-2003 yıllarıydı. Biz silahın devreden çıkartılması, halkın siyasi bir güç haline getirilmesi ile çözüme gidilmesine inandık. Bu işin düşüncesini oluşturarak yapmak istedik. Toplum demokratikleştikçe, siyasetle çözümün geleceğine inandık. Uygun siyasal ortam doğarsa, barışçıl bir çözüm için katkı sunmaya hazırdık. Ancak dışlandık. Çünkü bu savaştan rant sağlayan bölgesel düzeyde sistemler ve değişik gruplar var. Savaşın bitmesini istemeyen İran, Irak ve Suriye bu işten rant elde ediyor. PKK'nın bugün yürüttüğü savaş, birçok güce hizmet ediyor. Kendisine faydası olmayan bir savaşı yürütüyor.
" dedi.

  "ERDOĞAN'IN 3 ÇOCUK TAVSİYESİNE UYDUM"

  "Aradan geçen sürede ailenin önemini anladım. Aile gerçekten çok önemli..." diyen Osman Öcalan, "Nesillerin ve milletlerin geleceği için çok önemli. Üç oğlum var. Erdoğan'ın üç çocuk tavsiyesine uydum (şakayla karışık). Fırat(8), Velat(6) ve Abdullah (8 aylık). Fırat bizim yaşadığımız coğrafyaya yaşam verdiği için, Velat, ülke-memleket hasreti, Abdullah ise hem dedem hem de abim Apo'nun adı olduğu için bu isimleri koydum. 18 yıl dağda kaldım. Aile ortamından uzak ve yerleşik olmayan bir hayat tarzıydı. Baba olmak insanı duygusallaştırıyor.
" şeklinde konuştu.

  "ÇOCUKLARIMI DAĞA GÖNDERMEM"

  Osman Öcalan'ın "Siz çocuklarınızı dağa gönderir misiniz?
" sorusuna verdiği "Ben çocuklarımı dağa göndermem. Bizim jenerasyonumuzun hayatı dağda mücadele vererek geçti. Öcalan ailesi olarak biz Kürtlere önemli hizmetler ettiğimize inanıyoruz. Ancak benim çocuklarımın dağa çıkmalarını istemem. Benim büyük oğlum Fırat, 'baba ben ne zaman gerilla olacağım' diye soruyor. Ben de 'hayır sen gerilla olmayacaksın' diyorum.
" cevabı dikkat çekti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir