Dolar
7.6658
0.4415%
Euro
8.9809
0.0144%
Altın
1905.52
-0.3592%
Borsa
1096.16
0.8399%
G. Altın
469.8
0.0687%
Bitcoin
80405.4
-0.7813%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  Ovacık Başsavcısı'na yapılan hain saldırıyı PKK üstlendi

  Tunceli'nin Ovacık İlçesi Cumhuriyet Başsavcısı Murat Uzun'un şehit olduğu hain saldırıyı PKK üstlendi
  • 20.09.2012 - 19:39
  Ovacık Başsavcısı'na yapılan hain saldırıyı PKK üstlendi

  Ovacık Başsavcısı na yapılan hain saldırıyı PKK üstlendi #1

  Tunceli'nin Ovacık İlçesi'nde dün PKK'lıların düzenlediği silahlı saldırıda başından tek kurşunla vurularak ağır yaralanan Ovacık Başsavcısı Murat Uzun , tedavi gördüğü hastanede kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Geçtiğimiz Temmuz ayında Ovacık'a atanan 33 yaşındaki Başsavcı Murat Uzun, biri dört aylık iki çocuk babasıydı.

  HAİN SALDIRIYI PKK ÜSTLENDİ

  Tunceli'nin Ovacık İlçesi Cumhuriyet Başsavcısı Murat Uzun'un şehit olduğu saldırıyı PKK, kendisine yakın internet sitelerine yaptığı açıklamayla üstlendi.

  TELSİZ GÖRÜŞMELERİ DEŞİFRE EDİLDİ

  İstihbarat ve güvenlik birimleri PKK'nın Tunceli'den Kuzey Irak'taki kamplarındaki elebaşlarıyla yaptığı bütün telsiz ve telefon görüşmelerini dinleyip, deşifre etti. PKK'lıların elebaşlarına Başsavcı Uzun'a yapılan saldırıyı ayrıntılı olarak bildirdikleri belirlendi. Güvenlik birimleri saldırıyı PKK'nın Ovacık bölgesi sorumlusu 'Azad' kod adlı PKK'lıya bağlı gruptaki biri kadın 2 PKK'lının gerçekleştirdiğini belirledi. 'Azad' kod adlı PKK'lının, terör örgütünün sözde Dersim sorumlusu 'Seyithan' kod adlı Serdar Özdemir'e telsizle bilgi verirken, görevlendirilenlerin eylemi gerçekleştirdiğini ve kendilerinin güvende olduğunu söyledi.

  ELAZIĞ BAŞSAVCISI: "ALDIĞI YARA ÇOK AĞIRDI"

  Ovacık Başsavcısı Murat Uzun'un şehit olmasının ardından hastaneye gelen Elazığ Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çatal, büyük üzüntü yaşadıklarını söyledi. Çatal, "Çok üzgünüz, dünden beri doktorlarımız çok yoğun bir çaba içersinde elinden geleni yaptılar. Aldığı yara çok ağırdı, kendisini kaybettik. Yargı camiasının, milletimizin başı sağolsun. Söyleyecek başka bir söz bulamıyorum. Çok üzgünüz" dedi.

  Şehit olan Başsavcı Uzun'un cesedi otopsi yapılmak üzere hastane binası içinde bulunan Adli Tıp Kurumu'na götürüldü. Uzun'un cenazesi otopsinin ardından toprağa verilmek üzere memleketi Samsun'a götürüleceği belirtildi.

  YAKIN KORUMA TALEBİNDE BULUNMADI

  Uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Başsavcı Uzun'un yakın koruma talebinde bulunmadığı ve bugüne kadar da silah ruhsatı başvurusu yapmadığı belirtildi. Uzun'un saldırıya uğramasından sonra Ovacık'taki görevli savcı ve hakimler yakın koruma ve lojmanların korunması için talepte bulundu.

  Tunceli Emniyet Müdürlüğü, koruma talebi üzerine Ovacık'taki lojmanlara güvenlik kulübesi kurulması, hakim ve savcılara da yakın koruma verilmesi için çalışmalara başladı. Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, hakim ve savcıların korunması için illerde Cumhuriyet Başsavcısı ile Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı'nın korunması için genelge olduğunu, diğer hakim ve savcıları korunması için talep gelmemesi halinde yakın koruma verilmediğini kaydetti.

  APE MUSA CİNAYETİNE MİSİLLEME Mİ?

  Tunceli Cumhuriyet Başsavcısı Murat Uzun'un yaralanmasına neden olan suikast, Kürt yazar Ape Musa'nın öldürülmesindeki yöntemle yapıldı: Kafaya tek kurşun. Ape Musa cinayetiyle Başsavcı suikastinde ikinci benzer yan ise tarihler. İki benzerlik savcı suikastinin Ape Musa cinayetine misilleme olup olmadığı sorusunu akla getirdi.

  Tunceli Cumhuriyet Başsavcısı Murat Uzun'a yapılan suikast, toplum tarafından nefretle karşılandı ve lanetlendi. Suikasti, korumasız ve yürüyerek evine giden Başsavcı'yı merdiven altında bekleyen PKK'lı terörist katil gizlendiği yerden çıkarak işledi. 19 eylülde işlenen cinayette terörist savcının kafasına susturucu tabancayla "tek kurşunla" ateş etti.

  Savcı suikastinin manşetlere çıktığı 20 Eylül, başka bir önemli olayın da tarihiydi. Kürt yazar Ape Musa (Musa Anter) 20 Eylül 1992'de Diyarbakır'da uğradığı saldırı sonucu öldürülmüştü. Ateş eden Ape Musa'nın sol bacağına iki, kalbine bir ve "kafasına bir kurşun" sıkmıştı.

  İki olayın benzerlikleri ve tarihlerinin çakışması Musa cinayetiyle Tunceli Cumhuriyet Başsavcısı Murat Uzun'a yapılan hain saldırının bir "misilleme" olup olmadığı sorusunu akla getirdi. Ape Musa cinayeti üzerinden 20 yıl geçmişti.

  TUNCELİ BAROSU SALDIRIYI KINADI

  Tunceli Barosu Başkanı Fatma Kalsen , düzenlediği basın toplantısında Başsavcı Murat Uzun'a yapılan saldırıyı kınadı. Saldırının camialarını derinden üzdüğünü söyleyen Kalsen, şöyle dedi:

  "Bölgemizde özellikle son dönemlerde yoğunlaşan çatışmalar ve eylemler sonucu asker veya örgüt mensubu yüzlerce insan hayatını kaybetmiştir. 30 yıla yakın süreden beri 30 bin, 40 binlerle ifade edilen ölümlerin sonunda gelinen süreçte artan bu kayıplar ülke gündeminde neredeyse rutin bir haber olmaktan öteye geçememektedir. Ve bununla birlikte şiddet halen olağan bir yöntem olarak görülmekte ve uygulanmaya devam edilmektedir. Unutulmamalıdır ki; kayıplardan geriye kalan acı ve öfkenin toplumu giderek birbirinden ayrıştırdığı, ötekileştirdiği bir gerçektir. Burada hükümete ve sorumluluk makamında olan kişilere düşen görev sorunların demokratik yöntemlerle çözümü için uygun koşulların sağlanması ve hayata geçirilmesidir. Öte yandan uzun yıllardan beri şiddet ve çatışmalardan dolayı mağdur olan bölgemizde, halkın, sivil toplum örgütlerinin tüm çağrılarına rağmen şiddetin tekrar ön plana çıkarılması hepimizi kaygılandırmakta, 90'lı yıllarda yaşanan OHAL uygulamalarının tekrar gündeme getirilmesinden endişelendirmektedir. Başsavcımıza yönelen bu saldırıyı, barış ve huzur özlemi içerisinde bulunan toplumumuzun bu beklentilerine sıkılmış bir kurşun olarak değerlendiriyoruz. Bu saldırının meşru olan hiçbir amaca hizmet etmeyeceği gibi, bu saldırıdan en çok halkımızın zarar göreceği bilinmelidir. Benzer eylemlerinin bir daha gerçekleşmemesi temennisi ile yapılan saldırıyı kınıyor, ağır yaralı bulunan Başsavcımıza tekrar acil şifalar diliyoruz. Ailesine ve yargı mensuplarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir