Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
487.826
-5.49%
-2ºC
İstanbul
Çok bulutlu -2 C
  ÖYM'lere Fransız modeli geliyor

  ÖYM'lere Fransız modeli geliyor

  Haksız tutuklamaların asgariye indirilmesi için Fransa'daki "özgürlük ve tutuklama hakimi" modeli getirilecek,
  • 30.06.2012 - 05:10

  ÖYM lere Fransız modeli geliyor #1

  Partisi içinde dillendirilen "Ergenekon ve Balyoz'da olası tahliyeler gündeme gelirse, bu tahliyelerin altında kalırız" endişesine rağmen, "Fidan soruşturması ile otoritesini sarsan" ÖYM'lerin kapatılması kararından geri adım atmayan Başbakan Erdoğan kurmaylarından "hem ÖYM terörüne son verecek hem de darbe davalarını etkilemeyecek" bir düzenleme istedi.

  ÖYM'LER LAĞVEDİLİYOR

  AK Parti kurmayları bu çerçevede seçenekli bir çalışma hazırladı. Hafta içinde Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen toplantının ardından ÖYM'lerin lağvedilip, bu mahkemelerin görevlerini bundan sonra ağır ceza mahkemelerinin üstlenmesi formülü ağırlık kazandı. Buna göre ÖYM'lerin yerini ağır ceza mahkemeleri alacak. Yürüyen davaların etkilenmemesi için bu mahkemeler ellerindeki davalara bakmaya devam edecek ve temyiz aşaması dahil davalar tamamlanınca görevleri sona erecek. Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından bu mahkemelerde yeni dava açılmayacak. ÖYM'lerin kapsamına giren suçlardan yeni davalar Ağır Ceza Mahkemeleri'nde açılacak.

  ÖYM'lerde süren davaların mecvut mahkemelerince görülmeye devam edecek olmasına AK Partili bazı kurmaylar ve muhalefet partilerinin hukukçuları, "Usulde yapılan değişiklik an itibariyle devam eden davalara da yansır. Aksine bir düzenleme AYM'ye (Anayasa Mahkemesi) taşınır. AYM bu geçiş hükmünü iptal ederse ortaya garabet bir durum çıkar" tezini savunuyor. Ancak bu tezi dile getiren AK Partililer dahi "sonuçta siyasi karar verilecek" vurgusunu da yapıyor. AK Parti'de genel eğilim de "AYM'den çekinecek bir durum yok" yönünde.

  FRANSIZ MODELİ GÜNDEMDE

  Bu mahkemelerin ellerindeki davalarla ilgili uygulamalarından kaynaklanan sorunların asgariye indirilmesi için ise Fransa'daki "Özgürlük ve Tutuklama Hakimi" modeli bir sistemin getirilmesi düşünülüyor. Vatan gazetesinde yer alan habere göre; hayata geçirilecek bu modelde, savcı ya da hakimlerin "Tutuklama, dinleme, gözaltı" gibi özgürlüğü sınırlayıcı karar alabilmesi, özel olarak yetkilendirilecek bir başka hakimin onayına bağlı tutulacak. AK Partili bir kurmay sözkonusu düzenleme için, "Sadece bu mahkemeler ellerindeki davaları bitirine kadar aykırı birşey yapmasınlar diye bu mekanizma düşünülüyor" dedi.

  İHTİSAS AĞIR CEZA MAHKEMELERİ

  ÖYM'lerin yerini alacak Ağır Ceza Mahkemeleri'nin ilk etapta büyükşehirlerde bulunanlar olmak üzere bazıları "terör, darbe ve organize suçlarla" ilgili ihtisas mahkemesi olarak yetkilendirilecek. Bu yapıda örneğin Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi "terör" ihtisas mahkemesi gibi çalışacak.


  Görüş Bildir