Dolar
7.8313
0.3935%
Euro
9.1663
0.6832%
Altın
1885.27
0.2094%
Borsa
1126.16
0.445%
G. Altın
474.492
0.4736%
Bitcoin
84282.73
-0.6007%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Özal'ın dişleri ve tırnakları incelenecek

  Özal'ın ölümüyle ilgili araştırmada uzmanlar, diş, kemik, tırnak, kıl, saç gibi dokular üzerine yoğunlaşacak.
  • 18.09.2012 - 14:50
  Özal'ın dişleri ve tırnakları incelenecek

  Özal ın dişleri ve tırnakları incelenecek #1

  8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın vefatının üzerinden 19 yıl geçtiğine dikkati çeken adli tıp uzmanları, incelemenin çürümeye dayanıklı diş, kemik, tırnak, kıl, saç gibi dokular üzerinde yapılabileceğini belirtti.

   

  YUMUŞAK DOKULAR KAYBEDİLDİ

  Turgut Özal'ın ölümünün üzerinden 19 yıl geçmiş olması nedeniyle eğer tahnit (bozulmaması için ölüyü ilaçlama) edilmediyse, yumuşak dokular kaybedildiğinden incelemenin diş, kemik, tırnak, kıl, saç gibi dokular üzerinden yapılacağını kaydetti. Bu dokular üzerinde yapılan incelemelerden, kişinin ölümüne neden olabilecek toksit etki gösteren bazı kimyasal maddelerin saptanabileceğini belirten uzmanlar, tek seferde yüksek dozda ya da uzun süre içinde küçük dozlarla uygulanarak, akut veya kronik zehirlenme sonucunda bir organ ya da sisteme hasar veren civa, kurşun, arsenik, kadmiyum gibi kimyasalların bu şekilde tespit edilebildiğini bildirdi. Uzmanlar, incelemeye tabi tutulan dokularda makroskopik ve mikroskopik bulguların da belirlenebileceğini ifade etti.

  Adli tıp bilimleri acısından ilk akla gelen kimyasalların belli bir dozda veya belli süre için uygulanması halinde, kemik, diş, tırnak, saç gibi dokularda birikebileceğini vurgulayan uzmanlar, öldürme girişimi açısından yapılan bir incelemede bunların dışında araştırma sürecinde akla gelmeyen bazı karışımlar ya da yeni üretilmiş kimyasallarında göz önünde tutulması gerekeceğine dikkat çekti

  Mezarın bulunduğu alandaki bazı kimyasalların da dokulara geçebileceğini belirten uzmanlar, dokularda toksik etki gösterebilecek kimyasala rastlanması halinde, kabrin içindeki ve çevresindeki toprak örnekleri de incelenerek toksik maddenin topraktan kaynaklanıp kaynaklanmadığının belirlenmesinin önemli olduğunu vurguladı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir