Petrol
113.81
1.95%
Euro
17.5165
-0.12%
Dolar
16.8089
-0.10%
Altın
977.51
-0.03%
Borsa
2406
-1.55%
Bitcoin
334.560
2.83%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

    Özal'ın kesin ölüm nedeni belli olacak

    Turgut Özal'ın vefatıyla ilgili 'suikast mi, doğal ölüm mü' tartışmalarına son noktayı koyacak inceleme.
    • 20.02.2012 - 12:15
    Özal'ın kesin ölüm nedeni belli olacak

    Özal ın kesin ölüm nedeni belli olacak  #1

    Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün döneminde aktif hale gelen Devlet Denetleme Kurulu, yakın tarihin karanlıkta kalan olaylarını ışık tutmaya devam ediyor. Çankaya Köşkü, şimdi de 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümünü tartışmaya açmaya hazırlanıyor.

    TÜM KİŞİLERLE KONUŞULDU

    Gül'ün talimatı ile Kasım 2010'da Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili inceleme başlatan Devlet Denetleme Kurulu, çalışmalarını tamamladı. Yaklaşık bir yıldır devam eden incelemelerde, 20 yıl öncesinin tüm kayıtları tarandı. Turgut Özal'ın eşi Semra Özal ve oğlu Ahmet Özal başta olmak üzere, Özal'ın yakın çevresindeki tüm kişilerle konuşuldu.

    TARTIŞMALARA SON VERECEK RAPOR

    DDK'nın, Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili elde ettiği bilgi ve belgeler sır gibi saklanıyor. Ancak Köşk'ten sızan bilgilere göre, DDK'nın raporu, Özal'ın ölümü "suikast mi yoksa doğal ölüm mü" tartışmasına son verecek nitelikte bilgileri içeriyor.

    Ayrıca yapılan incelemelerde, Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili olarak bazı ihmallerin olduğu tespit edildi. İncelemeler sırasında, Özal'ın ölümüyle ilgili önemli bilgiler veren sürpriz tanıklar da ortaya çıktı. Bu işilerin verdiği bilgiler ise, Özal'ın ölümüyle ilgili bugüne kadar bilinmeyen bazı ayrıntıların gün yüzüne çıkmasını sağladı.

    DDK'nın ekibi, Özal'a Kartal Demirağ tarafından düzenlenen suikastin, ölümüyle bir bağlantısının olup olmadığını da mercek altına aldı. DDK Özal'ın ölümüyle ilgili raporunu Ocak ayı içinde açıklamayı planlıyordu. Ancak, soruşturmayla ilgili yeni bilgi ve belgelerin ortaya çıkması incelemelerin de uzamasına yol açtı.

    Rapor, Başbakanlığın yanı sıra, Özal'ın ölümüyle ilgili soruşturmayı yürüten Ankara özel yetkili cumhuriyet savcılığına da gönderilecek. Bu çerçevede ihmali bulunan kişilerle ilgili soruşturmaların önü açılmış olacak. Raporun özetinin ise, kamuoyuna açıklanması bekleniyor.


    İlginizi Çekebilir

    Görüş Bildir