Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
488.046
-6.78%
2ºC
İstanbul
Çok bulutlu 2 C

  Özal'ın naaşını yarın defnedilecek

  Zehirlendiği iddiasıyla mezarından çıkartılan merhum 8. Cumhurbaşkanı Özal'ın naaşı, yarın yeniden defnedilecek
  • 04.10.2012 - 18:11
  Özal'ın naaşını yarın defnedilecek

  Özal ın naaşını yarın defnedilecek #1

  Ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında inceleme yapılmak üzere mezarı açılan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın naaşı, yarın yeniden toprağa verilecek.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, ölümüyle ilgili iddialar üzerine yürüttüğü soruşturma kapsamında mezarından çıkarılan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın cenazesi, yarın aile yakınlarının katılacağı dini törenle Topkapı'daki mezarına defnedilecek.

  İŞLEMLER TAMAMLANDI

  Adli Tıp Kurumu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, ölümüyle ilgili iddialar üzerine yürüttüğü soruşturma kapsamında 2 Ekim'de mezarından çıkarılan 8. Cumhurbaşkanı Özal'ın cenazesi üzerindeki işlemlerini tamamladı.

  SADECE 5 KİŞİNİN GİREBİLDİĞİ ÖZEL BİR ODADA TUTULDU

  Kurum, iki gün boyunca Özal'ın cenazesinden toksikolojik ve kimyasal incelemeler için örnekler aldı. Bu süre zarfında Özal'ın cenazesi, sadece 5 kişinin girebildiği özel bir odada tutuldu.

  Adli Tıp Kurumu, yarın saat 09.00'da Özal'ın naaşını İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü ekiplerine teslim edecek.

  DİNİ TÖRENLE DEFNEDİLECEK

  Turgut Özal'ın naaşı, Mezarlıklar Müdürlüğü'ne ait cenaze arabasıyla Topkapı'ya getirilecek. Özal, Topkapı'da, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yetkililerinin nezaretinde İstanbul Valiliği'nin düzenleyeceği dini törenle mezarına konulacak.

  VATANDAŞLAR DA KATILABİLECEK

  İstanbul Müftülüğü'nden bir görevlinin de hazır bulunacağı törene, Özal ailesinin yanı sıra vatandaşlar da katılabilecek.

  Özal'ın mezarının üzerine daha önceden olduğu gibi mermer lahit yapılmayacağı, ailesinin isteği doğrultusunda, 'dini ve örfi geleneklere uygun olarak' sade ve üzeri toprakla örtülü bir mezar yapılacağı belirtildi.

  Bu arada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü'nün de mezarın içinde tespit edilen suyu tahliye ettiği, su nedeniyle çürüyen tahtaları yenilediği öğrenildi.

  RAPOR EN AZ 2 AY İÇİNDE ÇIKACAK

  Adli Tıp Kurumu, Turgut Özal'ın cenazesinden, mezar toprağından, mezarın içindeki sudan ve mezarlığın değişik yerlerinden aldığı örnekler üzerindeki incelemesinin sonuçlarını, en az iki ay içinde rapor halinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunacak.


  Görüş Bildir