Petrol
79.63
-3.69%
Euro
19.5048
-0.23%
Dolar
18.6326
-0.03%
Altın
1.061
0.25%
Borsa
5000
0.00%
Bitcoin
321.590
0.25%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Özel Harekatçılardan nefes kesen operasyon

  Başbakan Erdoğan'dan gelen talimatla operasyonu Özel Harekât timi yaptı.
  • 27.03.2012 - 08:22
  Özel Harekatçılardan nefes kesen operasyon

  Özel Harekatçılardan nefes kesen operasyon #1

  Türkiye'nin Şam Büyükelçiliği çalışanlarının kentten ayrılması filmleri aratmayacak bir tahliye planıyla gerçekleştirildi, Türkiye'den gönderilen feribot, büyükelçi ve elçilik çalışanlarını Beyrut Limanı'ndan aldı.

  Türkiye'nin Şam Büyükelçiliği çalışanlarının tahliye planına Habertürk ulaştı. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre bu gece İskenderun Limanı'na inmesi beklenen Şam Büyükelçisi Ömer Önhon ve elçilik çalışanlarının kentten çıkarılması operasyonu şöyle gerçekleşti:

  ÖZEL HAREKATÇILAR

  - Suriye'de çatışmaların şiddetlenmesi ve Türkiye'nin Şam Büyükelçiliği ile Halep Konsolosluğu'na saldırıların ardından Ankara "tahliye eylem planı" üzerinde ilk çalışmalara başladı.
  - İlk olarak büyükelçi ve çalışanları 24 saat korumak üzere Şam'a bir Özel Harekât timi gönderildi.

  LÜBNAN ROTASI

  - Tahliye planı kapsamında karayolu ve havayolu ulaşımında ciddi riskler belirlenince çıkış noktasının Lübnan olması kararlaştırıldı.
  - Tahliye planının en önemli ayağı, "ne zaman gerçekleştirileceği" idi. Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı, MİT'in çalışmaları sonrası İstanbul'da 1 Nisan'da yapılacak Suriye Halkının Dostları toplantısı öncesi uygun bulundu. Tahliye, Türkiye'nin toplantı öncesi somut yaptırımı olarak görüldü.

  SON KUMANDAN

  - Tahliye planı öncesi Libya'da uygulanan politika devreye sokuldu, "son ana kadar" büyükelçilik açık tutuldu. Arap ve Avrupalı elçiler Şam'ı terk ederken Önhon neredeyse "son kumandan" olarak kaldı.
  - 22 Mart'ta konsolosluk işlerinin dondurulmasının ardından Türkiye, "büyükelçilik faaliyetlerinin bir anlamı kalmadığı, büyükelçi ve diğer görevlilerin güvenlik riski bulunduğu" gerekçesiyle ŞamBüyükelçiliği'ni geçici olarak kapatma kararı aldı.

  ERDOĞAN'IN TALİMATI

  - Tahliye kararı Başbakan Erdoğan başkanlığında 24 Mart'ta alındı. Başbakan Erdoğan'ın "Feribot Lübnan'a gitsin" talimatı ile eşzamanlı olarak Şam'a da "Boşaltın" talimatı verildi.
  - Talimatla büyükelçilik çalışanları üç gruba ayrılarak karayolu ile Beyrut'a geçti.
  - Türkiye'den gönderilen feribot, Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız'ın girişimleriye Beyrut Limanı'nda hazır tutuldu.
  - Büyükelçilik heyeti dün öğleden sonra feribota binerek, İskenderun Limanı'na doğru yola çıktı.
  - Şam Büyükelçiliği heyetinin bu gece Türkiye'de olması bekleniyor.


  Görüş Bildir