Euro
9.4507
1.23%
Dolar
7.8316
0.08%
Altın
456.93
2.22%
Borsa
1.325
3.25%
Bitcoin
149.850
-0.70%
6ºC
İstanbul
Sağanak yağış 6 C

  Özel hastaneler karaborsaya düşebilir

  Özel hastanelere yeni ruhsat verilmemesi nedeniyle başlayan 'ruhsat ticareti' dönemi 1 Ocak'ta bitiyor.
  • 24.10.2013 - 07:42
  Özel hastaneler karaborsaya düşebilir

  Özel hastaneler karaborsaya düşebilir #1

  Özel sağlık kurumlarına yeni kadro verilmemesi nedeniyle, özel hastane ve tıp merkezleri arasında başlayan ‘kadro ve ruhsat ticareti’ dönemi 1 Ocak’ta bitiyor. Yasağa 2 ay kala özel hastaneler arasında ticaret de hız kazandı. Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Reşat Bahat, yaşanan durumu 'Süre azaldığı için panik halde ruhsat alım satımı var, daha da kötüsü şu anda özel sağlık kurumlarının yüzde 30’u değerinin altında hastanesini satmak için sırada. Burada da devreye zincirleşmek isteyen büyük hastaneler veya yabancı gruplar giriyor. Küçük hastanelere yer yok, küçüklerin büyümesi için teşvik de yok' diye konuştu.

  EN DEĞERLİ ŞEY KADRO VE RUHSAT

  Hürriyet'in haberine göre, özel hastanelerin kadro ve ruhsatlarının 2008 yılı itibariyle değerli hale geldiğini söyleyen OHSAD Başkanı Reşat Bahat, 'Çünkü kadro ve ruhsat verilmemeye başlandı. Ancak sistemdekiler ellerindeki ruhsat ve kadroyu diğer sağlık kurumlarına satabiliyor. Parayla bile zaman zaman bulunamadığı için şu anda en değerli şey kadro ve ruhsat. Ama yıl sonunda para dahi geçerli olmayacak. Çünkü ruhsat ve kadro satışları yasal olmaktan çıkacak' diye konuştu. Bunun da şu anda hastaneler ve tıp merkezleri arasında bir paniğe ve panik halde satışa yol açtığını belirten Bahat, birçok hastanenin ise sistemden çıkmak için değerinin altında satışa dahi razı olduğunu söyledi.

  KÜÇÜKLERE YER YOK

  Özellikle küçük sağlık kurumlarının satışa sıcak baktığını belirten Bahat, 'Şu anda hastanelerin yüzde 30’u bedelinin altında bir fiyatla satışa razı olur. Çünkü o noktaya gelindi artık' dedi. Sadece zincirleşmek isteyen hastanelerle, yabancıların alım yaptığını kaydeden Bahat, 'Küçüklere yer yok. Yatak, doktor, yeni birim vermiyorsunuz. Hem küçük olmanın lanetini yaşıyorsunuz, hem de büyümeniz engelleniyor. Küçüklere sistemde yer verilmiyor' dedi. Kadro ve ruhsat satışıyla ilgili yasağın kaldırılması gerektiğini söyleyen Bahat, 'Sektör tarafından bu yasağın tekrar gözden geçirilmesi isteniyor, ellerindeki kadro ve ruhsatları yok pahasına mı versinler' diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir