Petrol
110.32
1.12%
Euro
17.53
-1.67%
Dolar
16.5375
-2.05%
Altın
971.13
-2.11%
Borsa
2528
-1.01%
Bitcoin
347.294
-4.35%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C
  Özel Kalem: Danıştay neden başkan seçemiyor

  Özel Kalem: Danıştay neden başkan seçemiyor

  Ankara'nın en özel kalemi 3. turda da ertelenen Danıştay seçimlerinin gizli kodlarını yazdı.
  • 17.07.2013 - 12:15

  Özel Kalem: Danıştay neden başkan seçemiyor #1

  Danıştay Başkanlığı için yapılan genel kurulda tek aday olan Zerrin Güngör seçilemedi. Seçimler yarın saat 10:30'da tekrarlanacak.

  DANIŞTAY BAŞKANI SEÇİLEMEDİ

  Danıştay Başkanvekili Zerrin Güngör'ün ilk iki turda 43, üçüncü turda ise 44 oy almasına rağmen yeterli oyu alamadığı gerekçesiyle seçimlerin ertelenmesi "Danıştay, başkanını neden seçemiyor" sorusunu da gündeme getirdi.

  Ankara kulislerinin nabzını en iyi tutan Özel Kalem, kurumun neden başkan seçemediğinin gizli kodlarını yazdı.

  DANIŞTAY BAŞKANLIĞI KÖRDÜĞÜM

  Danıştay Başkanı seçimi adeta yılan hikayesine döndü. Üç kez toplanan Danıştay Genel Kurulu başkanı seçemedi. Son genel kurulda tek aday olan Başkanvekili Zerrin Güngör, birinci ve ikinci turda 43'er oy, son turda ise 44 oy alabilmişti. Seçilebilmesi için gerekli olan 79 oyu alamayan Güngör'ün başkanlığı için bu oy sayısı yeterli olmadı, 99 üye ise boş oy kullandı.

  SÜRPRİZ ADAY ÇIKMAZSA SEÇİM ZOR GÖRÜNÜYOR

  Genel Kurul, seçim gündemiyle yarın bir kez daha toplanıyor. Sürpriz aday veya adaylar çıkmazsa başkanlık seçimi yine zor görünüyor çünkü grupların uzlaşamadıklarına ilişkin haberler alıyoruz.

  Danıştay Başkanı seçiminde yeni üyelerin tavırları belirleyici olacak ancak üyelerin önemli bir bölümü ikna edilebilmiş değil. Yeni üyelerin büyük bölümünün istemesine rağmen, 13. Daire Başkanı Nevzat Özgür, adaylığını bir türlü açıklayamadı. Özgür'e Başbakan Erdoğan'ın ve hükümetin, "Yerinde kal, sana orada ihtiyaç var" dediği belirtiliyor.

  ARA FORMÜL

  Nevzat Özgür'ün adaylığını koymaması durumunda Zerrin Güngör'ün isminde yeni bir uzlaşı arayışı olacağı söyleniyor ancak bir önceki seçime bakıldığında bu, pek mümkün görünmüyor. Bir diğer formül ise emekliliğine 1.5 yıl kalan Danıştay Başsavcısı Mevlüt Çetinkaya'nın desteklenmesi ancak bu konuda da hükümetin kafası karışık. Çünkü 1.5 yıl sonra tekrar sandığa gidilmesi gerekiyor. Bu, krizi ötelemekten başka bir şey değil. Bu seçenek son çare olarak masada duruyor. Danıştay başkanları yaş haddinden emekliye ayrılmazsa 4 yıl görev yapıyor.

  KİLİTLENME NEREDE?

  Danıştay'da ne oluyor? diye sormanın zamanı geldi sanırım. Kimin başkan olacağı konusunda grupların uzlaşamadığı artık herkesin malumu. Peki kavganın bu kadar çetin geçmesi ve başkanlığın bir krize dönüşmesinin nedeni ne?

  İşte cevaplar:

  1- Danıştay çok kritik bir yüksek yargı organı. Zira hükümetin icraatlarını ve büyük ihaleleri de kapsayan önemli davalara bakıyor.

  2- Emekliye ayrılan Başkan Hüseyin Karakullukcu için söylenmiş, "Rabbim verdikçe veriyor" gibi kötü bir hatıra hala hafızalarda...

  3- Tek aday olan Zerrin Güngör için Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın çok yakın bir tarihte bir düğünde söylediği, "İşte geldi müstakbel Danıştay Başkanımız" sözleri tepki çekmiş. Üyeler, "Şimdiden başkan belliyse o zaman niçin seçim yapıyoruz? Atamayı siz yapın" diye tepki gösteriyor.

  4- Kavganın asıl nedeninin 13. Daire'de yaşandığı öne sürülüyor. 13. Daire Başkanı Nevzat Özgür'ün bu dairede kalması gerekiyor. Çünkü hükümet, kritik davalara bakan bu dairede bir yol kazası olsun istemiyor. Hele ardı ardına üç seçime girilecek bir dönemde. Dosyaların filan servis edilmesi hiç de iyi olmaz...

  5- Yarını bekleyip görelim, ben pek umutlu değilim...


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir