Euro
15.1517
-0.79%
Dolar
13.4055
-0.49%
Altın
794.42
0.10%
Borsa
193
-4.05%
Bitcoin
462.414
-6.64%
2ºC
İstanbul
Çok bulutlu 2 C
  Özel Yetkili Mahkemeler kalkıyor

  Özel Yetkili Mahkemeler kalkıyor

  Bozdağ açıkladı: Devam eden davalarda yeni hükümler geçerli olacak
  • 30.06.2012 - 18:37

  Özel Yetkili Mahkemeler kalkıyor #1

  Hükümetin CMK 250. madde üzerindeki çalışması tamamlanmak üzere. Özel Yetkili Mahkemeler kaldırılıyor. Yerlerine Ağır Ceza Mahkemeleri bakacak.

  Hükümet adına açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, devam eden davalarda yeni hükümlerin geçerli olacağını dile getirdi. 

  Bu şekilde son günlerin tartışma konusu olan Ergenekon, Balyoz, KCK ve Şike Davaları'da yeni düzenlemedaki hükümler kapsamında ele alınacak. 

  Bu arada Özel Yetkili Mahkemelerle ilgili ele alınan düzenleme bugün TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye başlandı 

  ELİTAŞ: DEVAM EDEN DAVALARA ÖYM'LER BAKACAK 

  Konuyla ilgili olarak AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, özel yetkili mahkemelerin görevlerinin ellerindeki dosyalar bitine kadar devam edeceğini söylemişti.

  Elitaş "Şu anda devam eden darbe teşebbüsleriyle ilgili davaların sonuçlandırılmasına kadar mevcut mahkemeler görevlerine devam edecekler. Bu süreçten sonra zaten demokratikleşme konusunda çok önemli adım atılmış, Türkiye'nin demokratikleşmesi ve demokrasiyi engelleyecek bütün unsurların ortadan kaldırılmasıyla ilgili işlevler tamamlanmıştır. Özel yetkili mahkemeler normal ülkelerde olmaması gereken mahkemelerdir"  sözlerini sarf etmişti.


  Görüş Bildir