Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
360.728
-0.95%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Özel yetkili mahkemeler sınırlarını aşmamalı

  Bozdağ, canlı yayında özel yetkili mahkemelerle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu..
  • 10.06.2012 - 16:44
  Özel yetkili mahkemeler sınırlarını aşmamalı

  Özel yetkili mahkemeler sınırlarını aşmamalı #1

  Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 'özel yetkili mahkemelerin yasaların kendilerine çizdiği sınırlar içerisinde görev yapması gerektiğini' söylerken, başkanlık sisteminden kürtaja kadar gündemdeki birçok konu hakkına açıklamalarda bulundu. Bozdağ, "başkanlık sistemini Başbakan Erdoğan istedi diye savunmuyoruz, bu sistem diktatörler yaratmıyor' dedi.

  BAŞKA VESAYET MAKAMLARININ OLUŞMASINA İZİN VERMEYİZ

  Bozdağ, ''Bir yandan askeri ve sivil vesayete karşı, çeteye, mafyaya, başka güç odaklarına karşı Türkiye'yi rahatlatan, milletin önünü açan adımlar atarken, öte yandan başka vesayet makamlarının oluşmasına da izin verilemez, verilmemesi de lazım. Özel yetkili mahkemelerin yasaların kendilerine çizdiği sınırlar içerisinde görev yapması lazım'' dedi.

  Bekir Bozdağ, Kanal 7'de Başkent Kulisi programında gündemdeki soruları yanıtladı.

  Bozdağ, ''Özel yetkili mahkemeler konusunda CHP ile aynı noktaya mı geliyorsunuz?'' sorusu üzerine şunları söyledi:

  PARTİMİZİN ÖYM GÖRÜŞÜ ÖNCEDEN BELLİ

  ''Özel yetkili mahkemeler konusunda AK Parti'nin, hükümetin kanaati önceden beri belli. Biz bugüne kadar özel yetkili mahkemeleri övücü bir açıklamanın içinde hiç olmadık. Geriye doğru bakarsanız, 'özel yetkili mahkemeler hukuk devletinin olmazsa olmazıdır, hukuk devletinin gereğidir' diyen bir açıklamamız olmadı. Geçmişte de biz devlet güvenlik mahkemelerine karşı duruşlar ortaya koymuş, özel yetkili ağır ceza mahkemeleri kuruluş sürecinde de biz mahkemelerin daha demokratik ve hukuk devletinin gereklerini daha fazla taşıyan bir biçimde oluşturulması konusunda çabalarımız oldu.

  Biz Türkiye'nin hukuk devleti niteliğinin içini doldurmak için önemli adımlar attık. Özel yetkili mahkemelerin geçici mahkemeler olduğunu, Türkiye'nin birtakım ihtiyaçlarından kaynaklandığını, bazı suçların soruşturulması ve kovuşturulmasının ayrıcalıklı birtakım özellikler taşıdığını, bu nedenle de ihtiyaçtan kaynaklandığını ve bu ihtiyaç devam ettiği sürece bu mahkemelerin devam edeceğini söyledik.''

  'SADECE ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELER SAYESİNDE DEĞİL'

  ''Özel yetkili mahkemeler konusunda yapılacak değişikliklerin Balyoz, Ergenekon gibi davaları, 28 Şubat soruşturması gibi davaları olumsuz yönde etkileyeceği eleştirisi var. Bu davalarda yeni yasal düzenleme nedeniyle tahliyeler olacak mı?'' sorusuna Bozdağ, şu yanıtı verdi:

  Bugün Türkiye darbelerle, muhtıralarla yargı yoluyla bir hesap soruyorsa bu hesabı soran ortamı, iklimi yaratan ve bu yolları açan güç siyasi iktidardır ve AK Parti'dir. Bu sadece özel yetkili mahkemeler sayesinde değil, bir iklim sayesindedir. Mahkemeler dün de vardı, savcılar dün de vardı, bizim ceza kanunumuz dün de vardı, ceza usul kanunumuz dün de vardı. Biz bu suçları yeniden ihdas etmedik, yeniden koymadık. Bu mevcut 250. maddenin usulü DGM'lerde aynen vardı. Dün de vardı bunlar. O maddelerin dünkü ceza kanununda numarası fraklıydı, ama içeriği aynıydı. Peki neden 28 Şubat olduğunda yargı mensupları Genelkurmay'a gidip ayağa kalkıp paşaları alkışlarken bir soruşturma başlatmadılar? Şu an soruşturmayı başlatanların o zaman bir kısmı hakim ve savcıydı. Hukuk aynı hukuk, yargı aynı yargıydı.

  Eğer AK Parti iktidarı olmasaydı, bizim attığımız adımlar olmasaydı, DGM'ler veya özel yetkili mahkemeler devam ederdi, ama hiçbir cumhuriyet savcısı kalkıp da Ergenekon'dur, Balyoz'dur, 28 Şubat'tır vesaire, bunlara karşı soruşturma başlatmayı aklından dahi geçiremezdi. Bu cesareti AK Parti iktidarının attığı adımlar, yaptığı hizmetlerin doğurduğu iklim yaratmıştır ve öyle devam ediyor. Siyasal iktidar bu noktada samimiyetle durmamış olsaydı bunların hiçbirisi bugün Türkiye'de konuşulan şeyler olmazdı. Yine savcılar, yargıçlar dün olduğu gibi rütbeli birinin karşısında farklı tavırlar sergileyen grupta bulunabilirdi.''


  Görüş Bildir