Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
443.839
2.46%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C
  Özkök'ten Özil'e: Alman Marşı'nı söyle

  Özkök'ten Özil'e: Alman Marşı'nı söyle

  Hürriyet yazarı Özkök: Helal olsun sana Mesut. Göğsünü gere gere ALMAN MİLLİ MARŞINI SÖYLE..
  • 13.10.2011 - 08:27

  Özkök ten Özil e: Alman Marşı nı söyle #1

  Spor dünyasının en çok konuşulan ismi Mesut Özil'i köşesine taşıyan Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, 'Helal olsun sana Mesut. göğsünü gere gere Alman marşını da söyle' diye yazdı.

  Alman milli takımını seçmesinden ötürü eleştirilen ve son olarak Belçika'ya bir gol atıp 2 asist yapan Mesut Özil'e övgüler yağdıran Özkök 'Son söz olarak da, bir Türk olarak çok sahici bir duygumu aktarmak istiyorum... Alman Milli Marşı’nı da söyle...' dedi.

  İşte Özkök'ün o yazısı:

  Almanya-Belçika milli maçından önce milli marş söyleniyor. Tek tek bakıyorum. Bütün takım söylüyor veya mırıldanıyor. Saha kenarına dönüyorum. Teknik direktör Löw, hafiften de olsa, belli belirsiz de olsa mırıldanıyor. Kulübedekiler de söylüyor. Bir kişi hariç... Takımın en ucunda duran, kısa boylu sakin çocuk... Mesut Özil... Başka maçlarda söyledi mi bilmiyorum ama önceki akşam sessizce duruyordu. İşte o an kafamda zincirleme bir reaksiyon başlıyor.

  TÜRKİYE'Yİ DEĞİL ALMAN TAKIMINI TERCİH EDİYOR

  Çocukluktan yeni çıktığı, bir ayağını delikanlılığa atmışken, ötekinin topuğu hâlâ çocukluktayken, hayatının en kritik kararlarından birini alıyor. Daha henüz tam kopmamış köklerini temsil eden bir vatan ile, doğduğu, büyüdüğü, ailesine ekmek veren yeni bir vatan arasında tercih yapıyor.... Türklerin “anavatan”, Almanların ise “babavatan” aidiyeti arasında bir tercihe zorlanıyor. “Babavatan”ı seçiyor. Türkiye milli takımında değil, Almanya milli takımında oynamaya karar veriyor. Babavatanı kazanmak, anavatanın fanatiklerini ise kaybetmek pahasına bu kararı veriyor. Ve zincir reaksiyonlar başlıyor.

  BABAVATAN'I SEÇİYOR

  - Babavatanı seçiyor... AMA maçın başında bütün arkadaşları milli marşı söylerken o katılmıyor. Saygılı ve sessiz biçimde susuyor. - Almanya Türkiye ile oynuyor, sahanın neredeyse üçte ikisi Almanya’da yaşayan Türk asıllılar. AMA o aslanlar gibi oynuyor, anavatanın takımına babavatanın golünü atıyor... Yuhalanıyor; anavatanın mensuplarına karşı da en küçük saygısızlık yapmıyor. - Bu defa anavatanda çok kritik bir Türkiye-Almanya maçı oynanıyor. O oynamak istiyor... AMA antrenörü sakatlık gerekçesi ile oynatmıyor. Büyük bir ihtimalle onun üzülmesini istemiyor. - Almanya, Belçika ile oynuyor. Aynı saatlerde Türkiye ise Azerbaycan’ın karşısında... Almanya’nın da yenmesi gerekiyor, Türkiye’nin de. Türkiye zar zor yeniyor. Almanya ise ya hep ya hiç psikolojisiyle oynayan rakibini 3-1 yeniyor. İlk gol Mesut Özil’den.. Ötekilerin asisti yine ondan... Babavatanın yine yıldızı... Yine sessiz, yine saygılı. Yine Alman...

  ONU SEVİYORUM

  Geçen yıl ve bu yıl benim için futbolda Mesut Özil yılı. Real Madrid maçlarını onun için seyrediyorum. O oynamayınca takım bana ruhsuz geliyor. Gözüm hep onun bantla bağlanmış saçlarını, sakin yüzünü, futbolda asist denen şeyin, gol atmak kadar önemli bir kabiliyet olduğunu ispat eden tekniğini ve o görünmeyen adam haliyle, maçın her saniyesinde kendini göstermesini arıyor. Bu çocuğu çok seviyorum. Duruşunu seviyorum. Kararlılığını seviyorum. Sükûnetini, haksızlıklar karşısında bile hiç eksiltmediği saygısını, gol sevincine verdiği o harika estetiği seviyorum. Yani futbola getirdiği karakteri. Büyük harflerle yazılmış bir “KARAKTERİ”... Onu seviyorum.

  ALMAN MARŞINI DA SÖYLE

  Helal olsun sana Mesut... Sana ve seni böylesine sağlam duruşlu bir Alman olarak yetiştiren ailene helal olsun. Son söz olarak da, bir Türk olarak çok sahici bir duygumu aktarmak istiyorum... Alman Milli Marşı’nı da söyle... Hem de göğsünü gere gere söyle... Sana bütün bu imkânları, eğitimi sağlayan babavatanın milli marşını söylemek, anavatana ihanet değildir... Asla değildir...


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir