Euro
9.8622
-0.04%
Dolar
8.1929
0.17%
Altın
472.67
0.17%
Borsa
1.33
-2.55%
Bitcoin
443.000
-3.74%
10ºC
İstanbul
Açık 10 C

  Palalı saldırgan Sabri Çelebi'ye kırmızı bülten

  Gezi Parkı eylemlerinde palayla göstericilere saldıran Sabri Çelebi için kırmızı bülten hazırlığı başlatıldı.
  • 26.08.2013 - 09:09
  Palalı saldırgan Sabri Çelebi'ye kırmızı bülten

  Palalı saldırgan Sabri Çelebi ye kırmızı bülten #1

   

  Milliyet gazetesinden Tolga Şardan'ın haberine göre hakkında 27 yıl hapis cezası istemiyle dava açılan Sabri Çelebi için yargılamayı yürüten yerel mahkeme, ailesiyle birlikte İstanbul'a geleceğini bildirmesine karşın Türkiye 'ye dönüş yapmayan Çelebi hakkında "uluslararası yakalama" kararı çıkartılması için Adalet Bakanlığı'na başvuru yaptı.

  BAKANLIK KARAR VERECEK

  Yurt içinde hakkında yakalama kararı bulunan Çelebi'nin, ailesinin İstanbul'a dönmesi nedeniyle Fas'tan ayrılma olasılığını değerlendiren ve devreye giren yerel mahkeme, Adalet Bakanlığı'na başvuru yaptı.

  Çelebi hakkındaki dosyanın geçtiğimiz günlerde Ankara 'ya ulaşması üzerine Adalet Bakanlığı inceleme başlattı. Bakanlığın incelemesinin "olumlu" görüşle sonuçlanması halinde yerel mahkemenin uluslararası arama ve yakalama talebi Emniyet Genel Müdürlüğü Interpol Dairesi'ne gönderilecek. Türk Interpolü de önümüzdeki hafta içinde Fransa 'daki Interpol Genel Sekreterliği'ne kırmızı bülten başvurusu yapacak.

  27 YIL HAPSİ İSTENİYOR

  Çelebi'nin de aralarında bulunduğu 4 şüpheli hakkındaki soruşturmanın tamamlanması sonrasında hazırlanan iddianamede, Çelebi için 9 yıl 9 aydan 27 yıla kadar hapis cezası istendi. İddianamede yer alan zanlılar hakkında "kasten yaralama", "görevli memura direnme ve memura karşı silahla (bıçakla) yaralama" ve "şahıslara karşı yaralama" suçlarını işlediklerinin tespit edildiği açıklanmıştı. Hakkında yakalama kararı çıkarılmadan önce Fas'a giden palalı saldırgan Çelebi, gidişinin hemen ardından yaptığı açıklamada, "50 yıl bile isteseler Türkiye'ye döneceğim" demişti.

  'DÖNECEĞİM' DEMİŞTİ

  Kamuoyunda "Palalı" olarak tanınan Çelebi, hakkında yakalama kararı çıkmasından bir gün önce ailesiyle birlikte Fas'a gitti. 13 Ağustos'ta Türkiye'ye dönüş yapacağını açıklamasına rağmen bugüne kadar dönmedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir