Petrol
93.49
0.12%
Euro
18.2495
-0.02%
Dolar
17.9549
-0.02%
Altın
1.026
-0.09%
Borsa
2857
-0.25%
Bitcoin
432.147
-1.30%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  Paralel Emniyet'ten veri silme eğitimi

  17 ve 25 Aralık sonrası emniyet birimlerinde yapılan incelemede geçmişe ait pek çok verinin ‘wipe’ adlı programla silindiği ortaya çıktı.
  • 25.07.2014 - 07:09
  Paralel Emniyet'ten veri silme eğitimi

  Paralel Emniyet ten veri silme eğitimi #1

  Milliyet’te yer alan habere göre, 17 ve 25 Aralık sürecinin yaşanmasıyla birlikte başta Ankara ve İstanbul olmak üzere değişik kentlerdeki emniyet birimlerinde başlatılan inceleme ve soruşturma çalışmalarında görev alan müfettişler, önemli bir bilgiye ulaştı.

  Özellikle, hükümete yönelik 17 ve 25 Aralık soruşturmalarını yürüten birimlerin yanı sıra bazı kentlerdeki emniyet istihbarat ünitelerinde kullanılan bilgisayar sistemlerinde inceleme yapan müfettişler, eskiye ait birçok verinin geri gelemeyecek biçimde silindiğini ortaya çıkarmıştı.

  BİR HAFTA ÖNCE ÇALIŞTAY YAPILDI

  Bu gelişme üzerine çalışmalarına devam eden müfettişler, bilgilerin çok kısa zaman aralığında “wipe” adıyla bilinen veri silme programı kullanılarak yok edildiğini saptadı. Daha sonra özellikle Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi üzerinde çalışmalarını yoğunlaştıran müfettişler, dairenin 17 Aralık sürecinden birkaç gün önce özel bir çalıştay yaptığını saptadı.

  Daire arşivinde yapılan incelemelerde, çoğunluğu büyük kentler olmak üzere bazı kentlerdeki KOM Şubesi’nde görevli uzman polislerin davet edildiği çalıştayın afyonkarahisar’da bir termal tesiste 9-13 Aralık arasında yapıldığı anlaşıldı. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi’nde görevli bilişim uzmanı bir emniyet amiri ve bir başkomiser eğitim verdiği çalıştayda, güvenli veri ortamlarının sağlanması, verilerin silinmesi ve toplum mühendisliği konularında bilgilendirme yapıldığı görüldü.

  Çalıştayın, Emniyet Genel Müdür yardımcısının imzasını taşıyan onayla yapıldığı anlaşıldı. Emniyet yönetiminin de çalıştaydan bilgisinin olduğunu tespit eden müfettişler, 17 Aralık’tan sonra silinen verilerde wipe programının internetten indirdiği belirlenen IP numarasını taşıyan bilgisayarın peşine düştü. Müfettişler, söz konusu programı kullanarak bilgisayardan veri sildiği tespit edilen polislerin ifadesini aldığı öğrenildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir