Dolar
7.348
0.1963%
Euro
8.6949
0.6144%
Altın
1928.89
0.6706%
Borsa
1108.03
-0.5519%
G. Altın
456.036
0.881%
Bitcoin
84381.19
-0.2234%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C
  Paris'te 3 kadın PKK'lının öldürülmesinin detayları

  Paris'te 3 kadın PKK'lının öldürülmesinin detayları

  PARİS'TE 3 KADIN PKK'LININ İNFAZININ DETAYLARI Kapı şifreliydi tanıdık birine mi açtırdılar. Polisten 8 saatlik gecikme.
  • 10.01.2013 - 15:08
  Paris'te 3 kadın PKK'lının öldürülmesinin detayları

  Paris te 3 kadın PKK lının öldürülmesinin detayları #1

  Paris'te aralarında PKK'nın kurucularından olan Sakine Cansız'ın da bulunduğu üç kadının öldürülmesinin ardından, Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, Fransa makamlarından "ek koruma tedbirleri istediklerini" söyledi.

  BİNAYA ANCAK ŞİFREYLE GİRİLEBİLİYORDU

  Öte yandan “Örgüt içi hesaplaşma mı?” teorisini güçlendirecek bilgiye göre, suikastın gerçekleştiği binanın birinci katına ancak şifreli bir sistemle girilebiliyordu.

  Büyükelçi Burcuoğlu yaptığı açıklamada, suikast konusunda da kilit bir bilgi verdi:

  "Saldırganlar, olaydan sonra kapıyı kilitleyip çıkmışlar. Polis, kapıyı kırarak içeri girmek zorunda kalmış."

  Türkiye'den dün döndüğünü, olay konusunda da sabaha karşı bilgisinin olduğunu anlatan Burcuoğlu, saldırının ilk haberlerde yer aldığı gibi "Kürt Enstitüsünde" değil, "Kürt enformasyon merkezinde" gerçekleştiğini söyledi.
  Burcuoğlu, "ikisi karıştırılıyor, ancak aynı şey değil" diye konuştu.

  Paris'teki suikastin ardından cenazeler götürüldü

  "İNFAZ OLDUĞU ANLAŞILIYOR"

  İki kişinin başından vurulduğunu, üçüncü kişide ise iki kurşun yarası bulunduğunu söyleyen Burcuoğlu, "infaz olduğu anlaşılıyor" dedi.

  Burcuoğlu, Kürt Enformasyon Merkezi yetkililerinin olayın, Türkiye'de devam eden görüşme sürecini baltalamak amacını taşıyan "provokasyon" olduğu yönünde açıklamalar yaptıklarını da anlatarak, "Ancak şu anda neden belli değil değil, hesaplaşma mı, başka birşey mi, haraç mı, kara para mı, bunları henüz bilmiyoruz" diye konuştu.

  Olayın Fransa'da da büyük yankı yarattığını kaydeden Büyükelçi, "Fransa İçişleri Bakanı'nın da bizzat olay yerine gitmesi Fransa açısından da olayın önemini gösteriyor" dedi.

  Binadaki komşuların saat 18 gibi patlama sesi duyduklarını söyledikleri, polisin ise yapılan ihbar üzerine saat 01.45 gibi olay yerine girdiğini kaydeden Büyükelçi Burcuoğlu, "Kim yapmışsa, ardından kapıyı kilitleyerek çıkmış. Polis, kapıyı kırarak içeri girmiş" dedi.

  "SADECE BİRİ FRANSA'DA İKAMET EDİYOR, İKİSİ MİSAFİR OLARAK GELMİŞ"

  Büyükelçi Burcuoğlu, olayda ölen kadınlardan sadece Fidan Doğan'ın Fransa'da ikamet ettiğini, diğer iki kişinin ise, "misafireten bulunduklarını" söyledi.

  Başta Paris'teki Türkiye Büyükelçiliği olmak üzere, Fransa'daki tüm Türkiye temsilcilikleri için ilave güvenlik önlemi istediklerini de söyleyen Burcuoğlu, Büyükelçilik önündeki polis sayısının da arttığını kaydetti. Hürriyet'in haberine göre, Burcuoğlu, Fransa'nın Büyükelçilik aracılığıyla öldürülen kişiler hakkında bilgi isteyip istemediği sorusuna ise, "Şu ana kadar bizden bilgi istenmedi, ancak biliyorsunuz, istihbarat birimlerinin, güvenlik birimlerinin arasında da kendi iletişim kanalları var. Onlardan istenmiş olabilir" dedi.

  ÖLDÜRÜLEN 3 KADIN 

  Sakine Cansız: PKK'nın kurucu üyelerinden ve örgütün ilk önde gelen kadın üyesi; cezaevinde olduğu dönemde 1980'ler boyunca Kürt muhalif akımının öncülüğünü yaptı; serbest kaldıktan sonra Abdullah Öcalan ile Suriye'de birlikte çalıştı; Kuzey Irak'taki silahlı grubun komutanlarından biri oldu; daha sonra da PKK'nın Avrupa kadın sorumlusu oldu.

  Fidan Doğan: Brüksel merkezli Kürdistan Ulusal Kongresi KNK'nın Paris temsilciliğini yürütüyordu; KNK'nın Avrupa Birliği ve ülkelerin diplomatları nezdindeki kulis çalışmalarından sorumluydu.

  Leyla Söylemez: PKK'daki kadın gruplaşmasının kıdemli bir temsilcisi olarak diplomatik ilişkiler alanında çalışıyordu.

  Görüş Bildir