Euro
10.062
0.24%
Dolar
8.2736
0.02%
Altın
487.94
-0.11%
Borsa
1.461
1.36%
Bitcoin
468.000
-4.09%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  Paris'teki dergiye saldırıya CHP ve HDP'den kınama

  Paris'te Hz. Muhammed karikatürlerini yayınlayan mizah dergisine düzenlenen saldırı sonrası CHP ve HDP'den kınama ve Fransa'nın yanındayız mesajı geldi.
  • 08.01.2015 - 09:06
  Paris'teki dergiye saldırıya CHP ve HDP'den kınama

  fransa

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Paris'deki terör saldırısını kınadı. Kılıçdaroğlu, "Gerçek müslümanların bu canilere karşı kendi ülkelerinde gerekli tedbirleri alıp bu teröristleri içlerinden defetmeleri büyük önem taşımaktadır " dedi.

  "FRANSA'NIN YANINDAYIZ"

  Yazılı bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Saldırganların bir an önce yakalanması ve cezalandırılmaları hususunda Fransız devleti ve halkının yanında olduğumuzu ifade ediyoruz." dedi.

  Son zamanlarda İslam adını kullanarak insanlık dışı katliamlar yapan terör örgütlerinin giderek yaygınlaştığını belirten CHP lideri, Müslüman, Hristiyan, Yahudi gibi hiçbir din ve inanç ayırımı yapmadan herkesin bu ortak düşmana karşı birlikte mücadele etmesini istedi.

  "BAĞNAZ ÇEVRELERE ÇAĞRIMIZ..."

  CHP lideri açıklamasında, "Düşünce hürriyetini algılamayacak, bağnaz çevrelere çağrımız, dini hisleri rencide olduğu zaman dahi 'bir insanı öldürmek bütün insanlığı öldürmektir' ilkesini hiç akıllarından çıkarmamalarıdır" ifadelerini kullandı.

  BİR TEPKİ DE HDP'DEN

  HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Paris'teki katliamla ilgili Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'a taziye mesajı gönderdiler.

  Demirtaş ve Yüksekdağ, Hollande'a yönelik kaleme aldıkları mesajlarında "Bu saldırıyı en güçlü şekilde kınıyor ve lanetliyoruz" dediler.

  "İSLAMOFOBİ YÜKSELECEK"

  Mesajda "Şu açıktır ki bu vahşi saldırı, farklı halkları, kültürleri ve inançları kutuplaştırma, birbirine düşürme sonuçlarını doğurabilir..İslam maskesi takmış kişilerin gerçekleştirdiği bu katliamın ardından, ne yazık ki, Fransa başta olmak üzere Avrupa'nın birçok ülkesinde İslamofobi yükselecektir." ifadesine yer verildi. Ve böyle bir ortamın gelişmesine izin verilmemesi gerektiği vurgulandı.

  Demirtaş ve Yüksekdağ Hollande'a "Bilmenizi isteriz ki Halkların Demokratik Partisi, Fransa'da yaşayan herkesin acısını paylaşarak sizlerle dayanışma içinde olduğunu gösterecektir" mesajını da ilettiler .

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir