Euro
11.3415
1.33%
Dolar
9.7515
1.55%
Altın
564.48
1.97%
Borsa
1.484
0.31%
Bitcoin
609.802
3.92%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  Patriot heyeti yarın Türkiye'de

  Türkiye'de yükselen tepkilere rağmen 30 kişiden oluşan NATO heyeti yarın geliyor..
  • 25.11.2012 - 16:15
  Patriot heyeti yarın Türkiye'de

  Patriot heyeti yarın Türkiye de #1

  Türkiye'nin Suriye sınırına konuşlandırılmak üzere Patriot füze sistemini resmen NATO'dan talep etmesinin ardından ittifakın, yarın Türkiye'ye 30 kişilik bir teknik heyeti göndermesi bekleniyor.

  NATO heyetinin, özellikle Patriot füzelerinin hangi bölgelere konuşlandırılacağını inceleyeceği belirtiliyor.

  ADI GEÇEN İLLER

  Bu çerçevede Diyarbakır, Urfa ile NATO radarının faaliyette olduğu Malatya Kürecik'in adları geçiyor. NATO, heyetinin füzelerin konuşlanması olası illeri ziyaret edeceği ve çeşitli kriterlere dikkate alarak bu illerin uygun olup olmadığı yönünde görüş bildireceği ifade ediliyor.

  ABD, ALMANYA VE HOLLANDALI YETKİLİLER GELECEK

  Bu arada, karadan karaya veya havadan karaya atılan füzelerin hedefe ulaşmadan imha kabiliyeti olan Patriot füze sistemlerine ilişkin Türkiye'de temas ve incelemelerde bulunacak olan NATO heyetinde, Patriot füzelerini ellerinde bulunduran üç NATO ülkesi ABD, Almanya ve Hollanda'nın yetkililerinin olacağına işaret ediliyor.

  Almanya ve Hollanda hükümetlerinin Türkiye'ye petrol sağlamaya istekli olduklarını kamuoylarına yönelik açıklamalarında yansıtmalarının da Ankara'da memnuniyet yarattığı belirtiliyor.

  Öte yandan, Patriot füzelerini çalıştırmak üzere sistemleri sağlayacak ülkelerden askerlerin de konuşlandırılacak olması, gerek bu ülkelerde gerekse Türkiye'de tartışılıyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir