Euro
9.6954
-0.22%
Dolar
8.1412
-0.1%
Altın
452.33
-0.38%
Borsa
1.363
-0.93%
Bitcoin
508.300
2.08%
Vakıf Katılım
kalan süre
Sahur
04:54
Öğle
06:24
İkindi
13:10
İftar
16:50
Yatsı
19:46
  Pentagon'dan PKK/YPG açıklaması

  Pentagon'dan PKK/YPG açıklaması

  Pentagon, Arap unsurların içerisine yerleştirerek meşrulaştırmaya çalıştığı terör örgütü PKK/YPG hakkında açıklamalarda bulundu.
  • AA
  • 25.07.2017 - 00:21

  asd

  Pentagon'daki günlük basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan Albay Davis'e, Orgeneral Thomas'ın cuma günü Colorado eyaletinde düzenlenen Aspen Güvenlik Forumu'nda yaptığı "ABD'nin Türkiye'nin tepkisini geçiştirmek ve terör örgütü PKK/PYD'ye meşruiyet kazandırmak üzere örgüte ismini değiştirmesini tavsiye ettikleri" şeklindeki açıklamaları soruldu.

  Davis, soruya cevap verirken Suriye'de DEAŞ'a karşı verdikleri mücadelenin öneminden ve hangi unsurların nasıl katkı sağladığından bahsetti.

  ABD'NİN ROLÜ SORULDU AMA CEVAP VEREMEDİ

  PKK/PYD'nin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG) DEAŞ ile mücadelede "etkin" olduğunu savunan Davis, "ABD'nin SDG isminin türetilmesinde nasıl bir rolü olduğu" şeklindeki soruya "Bu konuda elimde bir şey yok." cevabını verdi.

  "SDG'NİN ETNİK YAPISINI DEĞİŞTİRMEK İÇİN ÇOK UĞRAŞTIK"

  Bir yıl öncesine kadar SDG'nin 20 bin kişilik grup olduğunu, ancak şimdi 50 bin kişiye ve çok etnikli bir yapıya kavuştuğunu savunan Davis şunları kaydetti:
  "SDG'nin etnik kompozisyonunu değiştirmek için çok çalıştık. Başlarda sadece etnik Kürtlerden oluşuyordu. Başta Sünni Araplar olmak üzere diğer etnik grupların memnuniyetle karşılandığı büyük bir çadır kurmaya çalıştık. Şimdi Kürtlerle Sünni Araplar arasında yarı yarıya bölünmüş durumda. Sayısı 50 bin civarında. Dolayısıyla katlanarak büyüdü. Rakka'da özelinde işi yapanların çoğu Sünni Araplardır, orada kontrolü ele almaya hazırlanan yerel gruplar."

  PENTAGON KONUŞURKEN PYD AZEZ'DE SALDIRDI

  Pentagon sözcüsünün bu açıklamaları yaptığı sırada Azez bölgesinde terör PKK/PYD'nin havan topu saldırısı sonucu 15 Suriyeli yaralandı.

  Pentagon dan PKK/YPG açıklaması #2

  Kel Cibrin köyü yerleşim yerine atılan havan topu sonucu yaralanan 4 Suriyeli, Öncüpınar Sınır Kapısından 112 Acil Servis ekiplerince alınarak Kilis Devlet Hastanesine kaldırıldı.

  Burada tedavi altına alınan yaralılardan bir çocuğun hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.

  Pentagon dan PKK/YPG açıklaması #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir