Petrol
110.93
0.85%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
486.659
2.74%
17ºC
İstanbul
Güneşli 17 C
  Peşmerge, ÖSO ve PYD komutanları Kobani'de buluştu

  Peşmerge, ÖSO ve PYD komutanları Kobani'de buluştu

  Şanlıurfa Suruç’ta 2 gün bekledikten sonra Kobani’ye giren peşmerge güçleri, Özgür Suriye Ordusu ve PYD güçleriyle bir araya gelerek IŞİD’e karşı mücadelede görüş birliğine vardı.
  • 03.11.2014 - 09:14

  Peşmerge, ÖSO ve PYD komutanları Kobani de buluştu #1

  Kobani’ye giren peşmerge güçleri, kentte IŞİD terör örgütüne karşı mücadele eden ÖSO ve PYD ile bir araya geldi. Kentin batısında karargah kuran peşmerge farklı noktalarda mevzilenerek IŞİD hedeflerini bombalamaya başladı.

  3 KOMUTAN BİR ARADA

  Star gazetesinden Şeyhmus Çakan, peşmergenin Kobani’ye geçtikten sonra ÖSO ve YPG güçleriyle yaptığı ilk toplantı sırasında çekilen fotoğraflara ulaştı.

  Peşmerge, ÖSO ve PYD komutanları Kobani de buluştu #2

  ÖSO Komutanı Abıd Cebbar Ekidi, Peşmerge Komutanı Ahmed Gerdi ve PYD’nin Özsavunma Bakanı İsmet Şêx Hesen ilk kez bir araya geldi.

  "IŞİD'İ KISA SÜREDE BASTIRDIK"

  Komutanların toplantısında IŞİD operasyonları üzerinde görüş birliğine varıldı. Ahmed Gerdi, “YPG’yle aramızda güçlü bir işbirliği var. Çatışmalara katıldık, IŞİD’i kısa sürede bastırdık ve silahlarına el koyduk” dedi.

  GENİŞ ÇAPLI SALDIRI HAZIRLIĞI

  Geniş çaplı bir saldırıya hazırlandıklarını ifade eden Gerdi, YPG ve ÖSO ile aralarında güçlü bir işbirliği olduğuna dikkat çekti.

  Kobani Kantonu Özsavunma Bakanı İsmet Şêx Hesen, gelen Peşmergeleri kutladıklarını belirterek, buluşmayı tarihi bir gün olarak niteledi. Hesen, “Öncelikle gelen bütün Peşmergelere hoş geldiniz diyorum. Gelişiniz bütün Kürt halkını sevindirdi. Bugün tarihi bir gündür” dedi.

  "IŞİD YOK OLANA KADAR KOBANİ'DEYİZ"

  PYD ve Peşmerge güçleriyle yaptıkları toplantıyla ilgili bilgi veren ÖSO Komutanlarından Hacı Abdullah ise Kobani’deki silahlı güçlerinin birlikte hareket ettiğini vurgulayıp şunları söyledi:

  “IŞİD yok olana kadar Kobani'deyiz. Düşmanlarımız bizi bir araya getirdi. Kanımızı ve canımızı da vermeye hazırız. Hedefimiz düşmanları bu topraklardan çıkarıp, evlerini yurtlarını terk etmek zorunda kalan insanların tekrar topraklarına dönmesini sağlamaktır.”


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir