Petrol
84.5
0.15%
Euro
17.6812
-0.05%
Dolar
18.4325
-0.09%
Altın
965.7
-0.02%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
354.173
-0.43%
22ºC
İstanbul
Yağmur 22 C
  Petrol fiyatları ve Rus turist denklemi

  Petrol fiyatları ve Rus turist denklemi

  Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş Türkiye'ye gelen Rus turist sayısını da etkiliyor..
  • 30.06.2012 - 11:50

  Petrol fiyatları ve Rus turist denklemi #1

  TURİZM sektöründe ilk veriler geçen yılki kadar iyi görünmüyor. Aktay Turizm Yatırım ve İşletmeleri CEO’su Vadi Karatopraklı, turizmde bu yıl tüm rakamlarda düşüş yaşandığını belirterek, “Özellikle Rusya ile ilgili tehlike var. Petrol fiyatları düştükçe Rus turist sayısı düşüyor. Türkiye’nin kutarıcısı Almanlar olur” dedi.

  GEÇEN YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE GERİLEME

  TURİZMDE işler geçen yılki kadar iyi gitmiyor. Türkiye’ye gelen turist sayısı yılın ilk beş ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.38 azaldı. Antalya’daki Ela Quality Oteli’nin sahibi Aktay Turizm Yatırım ve İşletmeleri’nin CEO’su Vadi Karatopraklı da, Türkiye turizminde bu yıl işlerin çok iyi gitmediğini doğruluyor.

  PETROL DÜŞTÜKÇE RUSLAR GELMEYECEK

  Karatopraklı, sektörde sıkıntılı bir döneme girildiğini belirterek, “Herkes ellerini Rus turiste açmış bekliyor ama kimse Rusya’daki krizin farkında değil. Rus ekonomisinin en büyük ekonomik gücünü petrol ve doğalgaz oluşturuyor. Petrol fiyatları da giderek düşüyor. Öngörülen 90 doların bile altına düşeceği. Bu yıl Rus turist sayısında yüzde 15’lik azalma var. Bu azalma, önümüzdeki yıllarda daha da artacak. Türkiye’de hangi otel daha çok Rus turistle çalışıyorsa en büyük zararı onlar görecek. Petrol fiyatları düştükçe, sadece Rusya’dan turist beklentisine girenler daha büyük hüsrana uğrayacak. Uçak kapasitelerini de iyice daralttılar. Antalya’da otel doluluk oranları şu anda yüzde 80. Yaz sonuna kadar bunun çok da üzerine çıkmaz.”


  Görüş Bildir