Euro
9.3432
0.08%
Dolar
7.8257
0%
Altın
447.2
0.04%
Borsa
1.284
0%
Bitcoin
151.000
6.00%
8ºC
İstanbul
Çok bulutlu 8 C
  PKK 1 milyar dolara hükmediyor

  PKK 1 milyar dolara hükmediyor

  Sedat Laçiner: "Öcalan'ın ölmesi Kandil'in işine yarar"
  • 20.12.2012 - 16:39

  PKK 1 milyar dolara hükmediyor #1

  A Haber'de Selin Ongun'un sunduğu 'Bi Sormak Lazım' programı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner'i konuk etti.

  Yeni kitabı 'Hangi PKK' ile ilgili konuşan Laçiner, PKK'nın stratejisi, örgütün BDP ile ilişkisiyle ilgili olarak çarpıcı açıklamalar yaptı.

  PKK SEÇİMLERİ ENGELLİYOR

  Güneydoğu'da PKK'nın seçim sandıklarını etkilediğini söyleyen Laçiner, "Seçim dönemi sandığın önüne Öcalan fotoğraf asılıyor, 2 PKK'lı da sandığı dolduruyor ve 'Seçim bitmiştir' diyor. Jandarma bir şey yapamıyor. Öyle köyler var yani" diye konuştu.

  "HAK-PAR 1 OY ALSA PKK O PARTİYİ BİTİRİR"

  Laçiner, Kemal Burkay'ın genel başkanı olduğu HAK-PAR'ın bölge oylarını etkileyip etkilemeyeceği ve Kürtçü kamuoyunda ne ifade ettiği sorusuna ise "HAK-PAR yüzde bir oy alacak olsa PKK bitirir o partiyi. BDP siyasette inanılmaz terör uyguluyor, hiçbir Kürtçü hareketi o alana sokmuyor, çünkü rant var. Alternatif çıkmasına müsaade etmiyorlar. BDP hayal kırıklığıdır. Çünkü siyaset yapamıyor" cevabını verdi.

  Sedat Laçiner'den PKK ile ilgili açıklamalar

  PKK 1 milyar dolara hükmediyor #2

  "BDP PKK'NIN PR'INI YAPIYOR"

  PKK'nın oynadığı stratejinin, devleti oyalamak ve KCK aracılığıyla sokaklarda terör uygulamak, bir kurtarılmış bölge oluşturmak olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Laçiner, "BDP'ye düşen rol ise örgütün pişirdiği yemeğin sunumu, PR'ıdır. BDP PKK'ya bir halkla ilişkiler hizmeti vermektedir" dedi.

  "ARINÇ'IN YERİNDE OLSAM O CÜMLELERİ KURMAZDIM"

  BDP Milletvekili Gültan Kışanak'ı kast ederek "Ben de onun yerinde olsam dağa çıkardım" diyen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın sözlerine katılmadığını ifade eden Laçiner, "Arınç'ın yerinde olsam o cümleleri kullanmazdım. Başınıza çok kötü şeyler gelebilir, size yanlış yapılabilir. Ama size yapılan sizin yaptığınızı meşrulaştırmaz. Mağduriyet suç işlenmesini haklı çıkarmaz. Her haksızlığın da gerçek bir nedeni vardır. PKK için dağa çıkan her kişinin haklı bir nedeni vardır, ama yaptığı eylem haksızdır" dedi.

  "PKK 1 MİLYAR DOLARA HÜKMEDİYOR"

  Terör örgütlerinde militan sayısının artmasının sağlıklı olmadığına dikkat çeken Laçiner, şu açıklamaları yaptı: "Rakamlar arttıkça lojistik sorunlar ortaya çıkar, harçlık verilir. 3 öğün yemek, kıyafet, ayakkabı... PKK çok geniş bir yapılanma. KCK zaten PKK'nın doğal bir parçası. Üniversitelerde, her mahallede PKK'nın cemaat benzeri yapılanması var. PKK'lı gençler bir noktada orada toplanır. Silahlı bir örgüt değil sadece. Bugün PKK 1 milyar doların üzerinde bir paraya hükmediyor. Batı Avrupa'da diaspora yapılanması var. Büyüdükçe etkinliğiniz azalmaya başlar, kontrolde zorluk yaşarsınız. PKK binden az militana sahip olsaydı çok daha efektif hareket edebilirdi."

  "ÖCALAN'IN ÖLMESİ KANDİLİN İŞİNE YARAR"

  Kandil'de bir liderlik yarışının olduğunu hatırlatan Laçiner, "İran'a yakın bir grup var, İran onları destekliyor. Bir grup Batı'ya daha yakın. Suriye istihbaratının PKK ile iç içe olduğunu biliyoruz. İsrail PKK'ya destek verme konusunda çok kaypaktır. Öcalan'ın ölmesi de hapiste olması da Kandil'in işine yarar. Çünkü o birleştirici niteliğinde siyasi bir çimento. Öcalan PKK'yı PKK Öcalan'ı kullanıyor" diye konuştu. PKK'nın geçmişten farklı olarak Türkiye realitesinden kopmaya başladığını vurgulayan Laçiner, örgütün 2000'li yıllardan sonra uluslararasılaştığını söyledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir