Petrol
94.5
-3.72%
Euro
18.2729
-0.70%
Dolar
17.9539
0.12%
Altın
1.027
-1.17%
Borsa
2857
-0.25%
Bitcoin
437.833
-1.00%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C

  PKK asker ve peşmerge arasında sıkıştırılacak

  TSK diğer operasyonlardan farklı olarak PPK'yı belli bir alanda sıkıştıracak.
  • 23.10.2011 - 08:37
  PKK asker ve peşmerge arasında sıkıştırılacak

  PKK asker ve peşmerge arasında sıkıştırılacak #1

  Türk ordusunun, Türkiye içinde ve Irak’ın kuzeyinde sürdürdüğü hava destekli sınır ötesi kara harekâtı dün de tüm hızıyla sürdürüldü. Operasyonu halen bölgede olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanları yönetiyor. Operasyona Özel Kuvvetler’e bağlı bordo berelilerin yanı sıra 2. Ordu Komutanlığı bölgesindeki Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı ve Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı unsurları katılıyor. Türkiye’nin 26. sınır ötesi operasyonu olarak kayıtlara geçen operasyon diğerlerinden ciddi farklılık gösteriyor. Türk ordusu, örgütün yurt içinde en etkin olduğu ve 24 askerin şehit düştüğü son kanlı saldırısını gerçekleştirdiği eylemi de organize ettiği bölgeyi tamamen temizlemeyi amaçlıyor.

  ÖRGÜTÜN KAMPLARI HEDEFTE

  Operasyon kapsamında, örgütün yuvalandığı Hakkâri ve Şırnak’ın kuzeyindeki dağlık bölgeleri de kapsayan kampların da yer aldığı bölümün kuzeyine çekilen bir hat aracılığıyla örgütün kampları hedef alınıyor. Bu doğrultuda aralarında örgütün en etkin olduğu Çarçella bölgesinin yanı sıra, Kazan Vadisi, Cevizli ve Işıklı’nın da bulunduğu bölgelerdeki PKK’lıların imha edilerek bölgenin temizlenmesi amaçlanıyor. Bu kuzey hattının güneyinde kalan tüm PKK kamplarının temizlenerek, örgütün ağır darbe alması hedefleniyor. Bu operasyonda komandoların yanı sıra 20. Jandarma Sınır Tugayı bünyesinde faaliyet gösteren Fatihler ve Efeler Jandarma Özel Harekât taburları etkin görev alıyor.

  BORDO BERELİLER SINIR ÖTESİNDE

  Operasyona Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı’nın yanı sıra 1. ve 2. Komando Tugay komutanlıklarına ait birlikler katılıyor. Şırnak merkezli 1. Komando Tugay Komutanlığı ile Hakkari Dağ Komando Tugayı ve Çukurca merkezli 20. Jandarma Sınır Tugayı’ndan kalkan Sikorsky tipi nakliye helikopterleriyle bordo berelilerin sınır ötesine geçtiği belirtiliyor. Bordo berelilerin Avaşin ve Zap bölgelerine ve örgütün kamplarına yakın yerlere indirildiği kaydediliyor. Operasyonların hemen ardından da bordo bereliler nakliye helikopterleriyle yeniden Türkiye’ye dönüyor. Sıcak çatışma durumunda ise Cobra tipi helikopterleri gidiyor.

  PEŞMERGELER LOJİSTİK DESTEĞİ ENGELLEYECEK

  Sınır ötesine indirilen birliklerin lojistik desteğinin sınırın birkaç kilometre gerisinde konuşlandırılan ikinci bir hat aracılığıyla sağlandığı belirtiliyor. Operasyonlara aktif destek sağlamasa da, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’ne ait peşmerge güçlerinin PKK kamplarının güneyinde oluşturduğu üçüncü bir hattın, operasyonunun başarısı için önemli olduğu değerlendiriyor. Zaho’nun doğusundan Haftanin, Avaşin ve Zap kamplarının güneyini içerecek peşmerge hattı militanların güneye inmesini ve PKK güçlerinin lojistik destek almasını engellemeyi amaçlıyor.

  PREDATORLERDEN İSTİHBARAT ALINACAK

  Operasyon kapsamında sadece Türkiye içindeki sivil ve askeri istihbaratın değil aynı zamanda peşmerge kaynakları ile Kuzey Irak’ta faaliyet gösteren ABD’ye ait insansız hava aracı Predator’lardan gelen istihbarat desteğinin önemli olduğu vurgulanıyor. Sınır ötesine indirilen bordo berelilerin, istihbari bilgilerden derlenen koordinatlar kapsamında küçük gruplar halinde dolaştığı tespit edilen PKK’lıları hedef alması planlanıyor.

  AVAŞİN VE ZAP KAMPI HEDEFTE

  Edinilen bilgilere göre Türk ordusu, PKK’nın Kuzey Irak’ta bulunan Haftanin, Avaşin, Zap, Hakurk, Hinere, Metina, Gare ve Kandil kamplarını hedef alacak. Şırnak’ın Uludere ilçesinin karşısında bulunan Haftanin kampının arazi koşullarının ağır silahların yerleştirilmesi ve hareket kolaylığı açısından daha uygun olduğu değerlendirmesiyle sınır ötesi kara harekâtı için ilk hedef olabileceği belirtiliyor. Bu bölgeye sevk edilen Türk ordusunun daha sonra batıya giderek Avaşin ve Zap kamplarını hedef alacağı ifade ediliyor.

  LAZER GÜDÜMLÜ BOMBALAR BIRAKILDI

  Şemdinli ve Çukurca yakınlarında bulunan Derecik, Tekeli ve Aktütün taburlarından obüsler kullanılarak Hakurk, Zap ve Avaşin kampları dövülüyor. Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü’nden kalkan 181. Pars Filo ve 182. Atmaca Filo’ya bağlı F-16 savaş jetleri Kandil, Hakurk ve Hınere kamplarına lazer güdümlü bombalar bıraktı. F-16 savaş jetleri PJAK’a yönelik uzun süredir operasyonlar düzenleyen İran’ın hava sahasını da kullandı. Savaş jetlerinin bombaladığı yerlerin çoğunlukla örgütün lojistik merkezleri olduğu, böylece örgütün kampları arasında kurduğu istihbarata da darbe vurulmasının amaçlandığı belirtildi. Malatya 7. Ana Jet Üssü’nden kalkan F-4’ler de sınır ötesi kara harekâtının sonuçlarına ilişkin incelemelerde bulunmak üzere hazır bekletildi. Askeri kaynaklar, örgütün Irak’ın kuzeyinde 3 bin, Türkiye içinde 2 bine yakın militanı olduğunu değerlendiriyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir