Euro
15.2151
0.47%
Dolar
13.4157
0.29%
Altın
791.1260
0.14%
Borsa
2,013.95
-0.01%
Bitcoin
528.250
-7.22%
11ºC
İstanbul
Hafif yağmur 11 C

  PKK BDP buluşmasını oradaki muhabir anlattı

  Kanal D haber muhabiri ve PKK-BDP buluşması tanığı Cem Tekel, çok konuşulan o anları yazdı.
  • 19.08.2012 - 13:28
  PKK BDP buluşmasını oradaki muhabir anlattı

  PKK BDP buluşmasını oradaki muhabir anlattı #1

  Geçtiğimiz gün Hakkari Şemdinli'de BDP'li vekillerin önünü kesen PKK'lı teröristlerin, vekillerle sarılıp öpüşmesi Türkiye'yi ayağa kaldırdı. Siyasi partilerin olayı kınamak için birbiriyle yarıştığı buluşmayı Türkiye'ye duyuran Kanal D muhabiri Cem Tekel, o anları blog'unda yazdı. Tekel'in yorumuna göre, geziye çıkmadan önce BDP'li vekil Sabahat Tuncel'in kendisine dönerek "Sizin için ilginç bir gezi olacak" demesi, olayın bir yol kesme değil, planlı bir buluşma olduğunun göstergesi.

  PKK'lı teröristlerin kendisine dönerek "Kanal D haber muhabiri bunları yazın" dediğini söyleyen Tekel, o dakikaları anı anına anlattı.

  İşte Tekel'in o yazısı:

  Türkiye , Şemdinli'de "o an"larda neler yaşandığını merak ediyor... Gerçekten ne oldu? Şov muydu? Gövde gösterisi mi? Başka bir mesaj mı? Açıkçası 17 Ağustos günü öğle saatlerine kadar böylesi bir olay yaşayacağım aklımın ucundan bile geçmezdi.

  FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

  SİZİN İÇİN İLGİNÇ BİR GEZİ OLACAK DEMESİNE ANLAM VEREMEMİŞTİM

  BDP, DTK, EMEP, ESP ve ÖDP'li bir heyetin Şemdinli 'nin köylerine geleceğini öğrenince doğal olarak takip etmek istedik. Heyet gayet kibardı. Aysel Tuğluk 'la Sabahat Tuncel 'le sohbet ettik. Tuncel'in laf arasında "Sizin için ilginç bir gezi olacak" demesine başta anlam verememiştim. Hayatım bu bölgelerde geçmişti. Niye ilginç olsundu ki? Şimdi o konuşmayı düşününce "acaba" diyorum! Belki de, böylesi bir buluşma, biliniyordu. En azından onlar biliyordu.

  GEZİ BAŞLIYOR

  Gezi sıradan başladı. Önce Bağlar köyü'ne gidildi. Arif Amca, köyün ileri gelenlerindenmiş... Yaşadıklarını anlattı. Bağlarının bahçelerinin yanıp yıkıldığından, top atışlarından uyuyamadıklarından bahsetti. Bölgeye yerleşmeye çalışan örgüt ve onu sökmeye çalışan güvenlik güçleri arasında kalan insanlar... Ne deseler haklılar. Sonuçta onlar hep orada. Çatışmanın göbeğinde. Yaklaşık bir saat sonra oradan ayrılıp, Güzelkaya mezrası'na dönmek üzereyken, kavşakta önümüzdeki araçlar duruyor.

  VE "O AN"

  Kaza mı? Hayır! Biri genç kız beş PKK'lı hemen önümüzde. Ellerinde Kalaşnikoflar, birinde Kanas var. Gençler. Türkçe biliyorlar. Belli ki grubun içinde akrabaları da var. Bazıları birbirlerine sarılıyor. Hasret gideriyor. BDP Eş başkanı Gültan Kışanak, Aysel Tuğluk ve Ertuğrul Kürkçü, silahlı PKK'lılarla sarılıyor. O PKK'lardan biri konuşma yapıyor. Daha doğrusu Silahlı!!! propaganda! Basının Şemdinli'deki olayları gizlediğini öne sürüyor. Sonra dönüp, bizzat bana... "Kanal D Haber muhabiri, bunları yazın" diyor. Sesinin tonu tehditkar... Sinirden elleri titriyor... Coştukça coşuyor... Açık açık, gözdağı veriyor.. O, bunları elindeki silaha güvenerek söyleyebilir. Peki heyettekiler? Fotoğraf Yüksekova haber'den....

  HERKES ALKIŞLIYOR

  Ne yazık ki o kadar siyasi isimden biri bile gıkını çıkaramıyor. Hiçbiri... Elinde mikrofon, tek başına o bölgeye haber yapmaya gelen birini... Üstelik o an , o heyetin misafiri sayılacak birini... "sıkıştırmak" "ağzının payını " "dersini vermek" "haddini bildirmek" Bazılarına göre "oğlum bak git" çekmek... Büyük bir başarı mı? O zaman tebrikler... Hayatımda ilk kez PKK'lı görmüyorum. Çalışma hayatımın büüyük bölümü bölgede geçti. Kampları da gördüm Kandil'i de... Korkmuyorum ... Ama cevap da vermiyorum. Versem, provokasyon yaptı denilecek. Susmak, en iyisi... Konuşma ( propaganda) bitiyor... Sonra alkış başlıyor... Gültan Kışanak ve Aysel Tuğluk, (büyük konuşma)nın ardından sarılıp kutluyor.

  DERSİMİZ VERİLDİ

  Aysel Tuğluk, oradan yaşanan rezaletten "büyük uzuntü duyduğunu" daha sonra bana söyledi. Çok sonra, söylese de benim için önemliydi.  Orada, kimsenin sesi, çıkmadı. Belki de çıkamadı. Böyle oluyor. İşin içine silah girince herkes susuyor.

  PEKİ NEDEN ORADAYDILAR?

  Orada yaşanana gelince. Bu bir tesadüf müydü? Yoksa planlanmış mıydı? Bilmemiz mümkün değil. Ama tanık olduklarımız var.

  1- PKK'lılar bir saat önce oradan geçerken yoktu

  2-Yol kontrolü , kimlik kontrolü gibi bir durum da yoktu. Heyeti karşılamak için ortaya çıktılar

  3- Yarım saat kadar sonra da oradan uzaklaştılar. Biz ayrılmadan önce... Eğer gerçekten yol kontrolü yapıyor olsalardı, herhalde devam ederlerdi

  AMAÇ NE?

  PKK'nın bölgeyi kontrol ettiğini mi göstermek istediler? BDP'nin yanlarında olduğu mesajını mı verdiler? PKK'yı normalleştirmeye mi çalıştılar? Neyi düşündüklerini bilmek mümkün değil. Ama bugüne kadar, "sadece gönül bağımız var, tabanımız aynı" diyen BDP; PKK ile kucak kucağa poz verdi. BDP, meclisten dağa çıkmış oldu bir anlamda. Siyasi mücadeleyle, silahlı mücadele kol kola girdi. Bu Türkiye 'de ilk kez yaşanıyor. Ve devamında neler geleceğini bilmek için kahin olmaya gerek yok! Soruşturma başlatılacak. Milletvekilleri için hukuki süreç başlayacak. BDP, diğer partiler gibi kapatma isteğiyle karşı karşıya kalacak. Bölge gerilecek. Bunlar, belki herkesi ilgilendirmeyebilir!

  SUÇLU YİNE HABERCİLER OLDU

  Peki bize reva görülen tutum? Orada taraf değiliz. Haberciyiz. Ama , hedef tahtasına oturtulan ne devlet... Ne hükümet... Yine biz olduk! Nedense çok demokrat! her zaman özgürlükçü! hiç kimse buna tepki göstermedi. Hatta bazıları zil takıp oynadı... Amannn ben ne diyorum yahu? Tabi ki ilgilendirmez ...


  Görüş Bildir