Dolar
7.3313
-0.0313%
Euro
8.6877
0.5311%
Altın
1930.4
0.7494%
Borsa
1115.34
0.1041%
G. Altın
454.521
0.5459%
Bitcoin
83380.29
-1.4069%
30ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 30 C
  PKK ile ilgili kapsamlı rapor

  PKK ile ilgili kapsamlı rapor

  1 yıllık bir çalışmanın ürünü olan rapora göre terör örgütü PKK ile ilgili çarpıcı sonuçlara varıldı.
  • 30.01.2013 - 09:27
  PKK ile ilgili kapsamlı rapor

  PKK ile ilgili kapsamlı rapor #1

  TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Terör Alt Komisyonu, yaklaşık bir yıllık çalışmanın ürünü olan kapsamlı bir rapor hazırladı. 325 sayfalık raporda, PKK terör örgütüne ilişkin çarpıcı rakamlara yer verildi. Buna göre PKK'ya katılanların yüzde 78'i işsiz, yüzde 40'ı ise çocuklardan oluşuyor. Örgütün yaklaşık olarak 20 bin elemanı var, teröristlerin yüzde 73’ü Türk, yüzde 12’si Suriyeli, yüzde 10’u İranlı, yüzde 3’ü ise Iraklı. Dağdaki militanların doğdukları illerin başında yüzde 16’lık oranla Diyarbakır birinci. Teröristlerin öldürüldükleri iller sıralamasında ise yüzde 18’lik oranla Şırnak ilk sırada.

  PKK'YA KATILANLARIN YÜZDE 78'İ İŞSİZ YÜZDE 40'I ÇOCUK

  Buna göre, PKK’ya katılanların yüzde 78’i işsizlerden, yüzde 40’ı ise 18 yaş altındaki çocuklardan oluşuyor. Rapor, 30 yıllık süreçte çarpışan tarafların ‘eğitimsiz’ olduğunu da ortaya koyuyor. Terör örgütü militanlarının yüzde 72’si, terörle mücadele için devlet tarafından kullanılan korucuların da yüzde 83’ü ilkokul mezunu.

  ÖRGÜTÜN 20 BİN ÜYESİ VAR

  AK Parti Amasya Milletvekili Naci Bostancı başkanlığında çalışmalarını yürüten komisyon tarafından hazırlanan raporda, terör örgütlerine en çok 14-25 yaş arası gençlerin ilgi gösterdiğine işaret edildi. Buna göre, terör örgütünün yaklaşık 20 bin üyesi var, bunlardan 6 bin civarındaki üye dağda ‘militan’ olarak görev yapıyor.

  TERÖRİSTLERİN YÜZDE 73'Ü TÜRK

  Teröristlerin yüzde 73’ü Türk, yüzde 12’si Suriyeli, yüzde 10’u İranlı, yüzde 3’ü ise Iraklı. Bu militanların yüzde 57’si örgüte Türkiye’den katılırken, yüzde 9’u Avrupa ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşlarından oluşuyor.

  PKK'LILARIN YÜZDE 16'SININ MEMLEKETİ DİYARBAKIR

  Dağdaki militanların doğdukları illerin başında yüzde 16’lık oranla Diyarbakır birinci. Mardin’de doğan teröristlerin oranı yüzde 13, Van’da doğanların ise yüzde 8. Buna karşılık örgüte katılanların yaşadıkları il sıralamasında yüzde 16 ile İstanbul ikinci sırada.

  EN ÇOK ŞIRNAKLILAR ÖLDÜRÜLDÜ

  Teröristlerin öldürüldükleri iller sıralamasında ise yüzde 18’lik oranla Şırnak ilk sırada. Bu ili yüzde 13 ile Tunceli, yüzde 10 ile Siirt takip ediyor. Örgütteki en kıdemli militan 28 yıldır hayatını kaybetmeden yaşamayı başarırken, militanların ortalama yaşam süresi 26 yıl olarak tespit edildi. Militanların dağda ortalama hayatta kalma süresi ise 7 yıl. Örgüt üyelerinin yüzde 77’si erkeklerden, yüzde 23’ü kadınlardan oluşuyor. Her aileden 1 kişiyi örgüte alan ve böylece devlete yönelik tepki cephesini büyütme stratejisi izleyen örgüt, militanlarını daha çok kalabalık ailelerden seçiyor.

  BÖLGE GENELİNDE 1, TUNCELİ’DE 4 AYRI ÖRGÜT VAR

  Komisyonun ilginç tespitlerinden biri Doğu ve Güneydoğu’da sadece PKK terör örgütü faaliyette bulunurken, Tunceli sınırları içerisinde 4 ayrı terör örgütünün faaliyette olması. 47 aşiretin bulunduğu, nüfusunun tamamına yakınının Türkçe bildiği, Zazaca ve Kürtçe dillerinin de konuşulduğu, Alevi inanışına bağlı nüfusun çoğunlukta olduğuna işaret edilen raporda, “İlin genel terör profiline bakıldığında bölücü ve sol örgütlerin kırsal yapılanmasının olması, coğrafi yapının uygunluğu, şehrin kırsal ile iç içe olması, Karadeniz’e açılan bir kapı özelliğinin bulunması gibi özelliklerin bir araya gelmesiyle terör yaklaşık otuz yıldır ilde önemli olmuştur. Bölgede PKK/Kongra-Gel, MKP (Maoist Komünist Partisi), TKP/ML (Komünist Partisi/Marksist Leninist), Konferans TİKKO örgütleri bulunmaktadır.” denildi.

  KÜRTLERİN YÜZDE 75’İ TERÖRÜN ARKASINDA İSRAİL OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR

  Rapora göre, yapılan araştırmalarda Kürtlerin yüzde 78,7’si ve Türklerin yüzde 81,6’sı İsrail’in teröre destek verdiği görüşünde. Kürtlerin yüzde 75,4’ü ve Türklerin yüzde 81,5’i ABD’nin, Kürtlerin yüzde 65,2’si ve Türklerin yüzde 69,8’i Esed yönetiminin, Kürtlerin yüzde 58’i ve Türklerin yüzde 64,3’ü Avrupalı devletlerin, Kürtlerin yüzde 48,8’i ve Türklerin yüzde 52’si Rusya’nın, Kürtlerin yüzde 44’ü ve Türklerin yüzde 50,8’i ise İran’ın PKK teröründe etkisi olduğunu düşünüyor. Buna karşılık, Kürtlerin sadece yüzde 5,8’i ve Türklerin sadece yüzde 2,1’i ise hiçbir devletin terörde etkisi olmadığı kanaatini taşıyor

  "TERÖRİSTLER DÜŞMAN DEĞİL, SUÇLU"

  Raporun ‘öneriler’ bölümünde, terör sorununun çözümü için 29 başlık altında öneriler sıralandı. Çözüm için öncelikle meselenin kapsamlı ve soğukkanlı bir şekilde ele alınması gerektiği belirtilirken, “Terörle mücadelede şiddeti yöntem olarak seçmiş bulunanları ‘düşman’ değil ‘suçlu’ olarak görmek, bunlarla hukuk devleti çerçevesinde ve hukuk içinde mücadele etmek, ‘imha edici-yok edici’ yaklaşımdan ziyade ‘hayatta tutan’, suçun rehabilitasyonu ile kazanmaya çalışan bir anlayışı hâkim kılmak esas olmalıdır. Terörün ve terör örgütlerinin hem ölerek hem de öldürerek kazanmaya çalıştığı unutulmamalıdır.” denildi. Terör sorununu çözmenin ilk evresinin ‘terörü daha ortaya çıkmadan çözebilme yönünde pro-aktif bir bakış açısı’ olduğu kaydedilen raporda, bu çerçevede ekonomik tedbirlerin geliştirilmesi, yatırımların artırılması, bölge ve havza bazında yatırım teşviklerinin düzenlenmesi, işsizliğin önlenmesi, istihdama ve işgücüne katılımın artırılması konusunda raporda yer alan tespitlerin göz önüne alınması gerektiği ifade edildi.

  "TERÖRDEN MAĞDUR OLANLARA SAHİP ÇIKILMALI"

  Terörden canı yanan, yakınını kaybeden şehit yakınlarının husumet içinde bulunmamalarının çözüm çalışmalarında önemli bir toplumsal psikoloji olarak destekleyici mahiyet taşıdığı belirtilen raporda, “Diğer taraftan güçlü bir şekilde var olan birlikte yaşama isteği, ülkemizin her köşesine yayılan sosyal ve kültürel bütünleşmişlik, çeşitli araştırmalara da yansıyan ‘Bayrak benim bayrağımdır’, ‘İstiklâl Marşı benim marşımdır’ ifade birlikteliği bu alanda önemli bir iradeyi yansıtmaktadır.” denildi.

  Görüş Bildir