Petrol
97.95
1.35%
Euro
18.3536
0.30%
Dolar
17.9481
-0.01%
Altın
1.033
0.23%
Borsa
2789
0.00%
Bitcoin
421.845
-2.34%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Şehit sayısıyla ilgili uğursuz söylenti

  Türkiye, PKK'ya yakınlığıyla bilinen haber ajansının ortaya attığı iddiayı konuşuyor.
  • 21.10.2011 - 11:04
  Şehit sayısıyla ilgili uğursuz söylenti

  Şehit sayısıyla ilgili uğursuz söylenti #1

  Başbakan Erdoğan, Hakkari Çukurca'da meydana gelen saldırılarda 24 askerin şehit olduğunu 18'inin yaralandığını açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı'nın kara harekatının başladığını duyurduğu dünkü açıklamasında da şehit sayısı 24 olarak verildi. Ayrıca çatışma ile ilgili ayrıntılı bilgiler aktarıldı.

  ŞEHİT SAYISI SAKLANIYOR İDDİASI

  Ancak olayın duyulmasından itibaren Türkiye'de ilk kez uğursuz bir uğultu internetten sokaklara, işyerleri ofislerden evlere kadar dolaşıyor, hep aynı uğursuz yalan kulaklara fısıldanıyor: "Şehit sayısı saklanıyor..."

  Aslında bu propagandanın kaynağı PKK'ya yakın bir haber ajansı olan ANF.

  RESMİ KURUMLAR KULAK ASMADI

  ANF, Çukurca saldırısından sonra 81 asker ve 7 teröristin hayatını kaybettiğini öne sürmüştü. Kimi PKK'ya yakın haber ajansını kaynak gösterirken kimi buna bile gerek görmedi.

  Resmi ağızların kulak asmaması da bu söylentilerin biraz daha yaygınlaşmasına yolaçtı.

  Özellikle Facebook'ta oluşturulan sahte kimliklere 'şehit oldu' ibareleri asıldı böylece söylentilere daha da inandırıcılık kazandırılmaya çalışıldı.

  İDDİALARI AK PARTİ'Lİ VEKİLE DAYADILAR

  Kimi şehit sayısının yüksek olduğu iddiasını adı bile verilmeyen AK Parti milletvekillerine bağlarken kimi de 'orada askerlik yapan bir tanıdığımla konuştum' palavrasına başvurdu.

  Ancak resmi yetkililerden net bir yalanlama gelmeyince 'uğursuz uğultu' Türkiye'yi sardı, heryerde herkesin konuştuğu bir söylentiye dönüştü.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir