Dolar
7.6582
0.4301%
Euro
8.9072
0.0449%
Altın
1861.75
-0.3271%
Borsa
1124.17
0.4117%
G. Altın
458.493
0.117%
Bitcoin
82269.16
1.0116%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 20 C

  PKK Suriye sınırında iki büyük kamp kurdu

  PKK'nın kurduğu kampların Türkiye sınırına sıfır denilebilecek noktalarda konuşlandığı öğrenildi.
  • 18.09.2012 - 09:44
  PKK Suriye sınırında iki büyük kamp kurdu

  PKK Suriye sınırında iki büyük kamp kurdu #1

  Türkiye'de intiharvari eylemlere ağırlık veren terör örgütü PKK, Suriye'de de boş durmuyor! Kürt gençlerini tehdit ve zorla saflarına katmaya çalışan PKK, "paralı ordu" için de harekete geçti. Biri Afrin'de diğeri ise Şırnak'ın Cizre ilçesine birkaç kilometre uzaklıktaki Derika Hemko'da kamplar faaliyete geçti. PKK, Suriye'deki aşiret liderlerini "Gençlerinizle düzenli ordu kuralım. Hem ödeyeceğimiz ücretle aile bütçenize katkı sağlanır, hem de kendi topraklarımızı koruruz" diyerek ikna ediyor. Kampa katılan gençlerin tamamı silahlı. Ve bu silahların Şam yönetimi tarafından verildiği öne sürülüyor.

  Türkiye Gazetesi'nde yer alan haberde, Suriye'de kamplar işsiz Kürt gençleriyle dolu olduğu vurgulanıyor. "Kiralık teröristler”in kıyafetleri Kandil'dekilerden farklı. Askerî ve siyasî eğitim alan PKK'lılar, yüzlerini gizliyor. Esad'a karşı savaşan Suriyeli muhalifler gibi kamuflaj giyiyorlar.

  PKK İKİ BÜYÜK KAMP OLUŞTURDU

  Geçtiğimiz günlerde PKK yöneticilerinin Kandil'de aldığı "paralı ordu" kararı uygulamaya konuldu. Örgütün Suriye'deki silahlı unsurları, Türkiye sınırına yakın iki yerleşim biriminde kamp kurdular. Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre PKK, biri Afrin'de diğeri Derik'te olmak üzere iki büyük kamp oluşturdu.

  AİLE BÜTÇESİNE KATKIDA BULUNURSUNUZ DEYİP İKNA EDİYORLAR

  Bu kamplara aldığı gençlerden düzenli bir ordu kurmaya çalışıyor. Suriye rejiminin Kürtlerin yaşadığı bölgeleri PKK'ya terk ettiği bilinen bir gerçek. Örgütün Suriye'deki uzantısı olan Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) silahlı milisleri olan Halk Savunma Güçleri (YPG) aracılığıyla muhalif Kürtlere kan kusturan örgüt, Kürt gençlerini aylık 300 dolar karşılığında asker olmaya çağırıyor. Kandil'den gelen örgüt militanlarının, köy ve kentleri dolaşarak özellikle de geniş tabanlı aşiret liderleriyle konuşarak, "Gençlerinizle bir düzenli ordu kuralım. Hem ödeyeceğimiz ücretle aile bütçenize katkı sağlanır, hem de kendi topraklarımızı koruruz" diyerek aileleri ikna etmeye çalıştıkları kaydedildi.

  PKK'NIN ÇAĞRISINA OLUMLU CEVAP

  Daha önce Türkiye Gazetesi'nin "PKK'nın paralı ordusu" başlığıyla gündeme getirdiği haberin bu defa fotoğrafları da ortaya çıktı. Örgüt Afrin'de kurduğu kampta gençleri silahlandırıyor ve askeri eğitim veriyor. Bugüne kadar pek çok gencin PKK'nın çağrısına olumlu cevap verdiği gelen bilgiler arasında. Afrin'deki kampın Cenderis'te olduğu belirtiliyor.

  SURİYELİ KÜRTLER ORDULARININ OLMASINI İSTİYOR İDDASI

  Şehit Çekdar Kampı'nda çok sayıda silahlı militan bulunuyor. Örgütün ikinci kampı ise Şırnak'ın Cizre ilçesinin hemen altında yer alan Derika Hemko isimli yerleşim biriminde yer alıyor. Bölge halkından edinilen bilgilere göre söz konusu kamp Karacuğ Dağı olarak bilinen ve daha önce Suriye ordusu tarafından gözetleme bölgesi olarak kullanılan bir karakolda. Suriye ordusu burayı PKK'ya terk etmiş vaziyette. TV- radyo alıcı ve vericilerinin bulunduğu Karacuğ Dağı'nda şimdilerde yaşları 20 ile 35 arasında olan gençlere silah eğitimi veriliyor. Suriye rejimi, PKK'ya tanıdığı özgür alanla Kürt coğrafyasından kendisine yeni bir cephe açılmasını engellemiş bulunuyor. PKK'nın hızla silahlanması ve düzenli bir ve ileride savaşan taraflara "lejyoner" olarak kiralamak için oluşturduğu organizasyonu, "Suriye'deki Kürtler de, Irak Kürt Federe Bölgesi gibi bir ordularının olmasını istiyorlar" diye lanse ediliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir