Dolar
7.3105
0.2715%
Euro
8.6034
0.8297%
Altın
2034.05
-0.0486%
Borsa
1065.16
0.4308%
G. Altın
478.165
0.2129%
Bitcoin
86233.55
2.1635%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  PKK'da ilk olarak 20 kişi silah bırakacak

  PKK'ya silah bıraktırmak için yapılan görüşmeler kapsamında ilk olarak Tunceli'deki 20 kişilik ekip silah bırakacak
  • 29.01.2013 - 08:18
  PKK'da ilk olarak 20 kişi silah bırakacak

  PKK da ilk olarak 20 kişi silah bırakacak #1

  Taraf gazetesinin haberine göre, İmralı görüşmeleri sürecinin ciddiyetini ve bu konuda PKK'nın "olumlu" yaklaşımını göstermek için Dersim bölgesinde 20 kişilik bir grubun silahlarını bırakarak geri çekilmeye başladığını açıklaması bekleniyor.

  20 KİŞİLİK BARIŞ GRUBU SİLAH BIRAKACAK

  "Barış Grubu" olarak hareket edecek PKK'lıların bu gelişmeyi bir deklarasyonla duyuracağı, kış koşullarında tamamen bir geri çekilmenin söz konusu olmadığı, ancak bunun simgesel bir anlamı bulunduğu, gelişmelerin buna göre değerlendirileceği ifade ediliyor.

  Sızan bilgilere göre, süreç içinde somutlaşan diğer önemli kilometre taşları şöyle:

  YENİ OSLO ARTIK ERBİL

  Görüşmelerle birlikte yeni müzakere mekânı Erbil oldu. Süleymaniye önerisine, MİT "İran etkisi yaşanabilir" gerekçesiyle karşı çıktı ve Erbil ön plana geçti. MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın Erbil ziyareti, Paris'teki suikast nedeniyle ertelendi. Erbil'de dört MİT görevlisi sürekli görev yapacak.

  KANDİL'DEN TAM DESTEK

  PKK'nın Kandil'deki yönetici kadrosu, sürece destek verdiğini açıkladı. Abdulllah Öcalan ile görüşmenin yeterli olduğunu ve sürecin önemli olduğunu bildirdi.

  FİDAN'A GÜVEN VAR

  Irak Kürdistanı yönetiminin ve Barzani'nin süreçteki rolü her geçen gün daha belirginleşiyor ve artıyor. Barzani çevresinin MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a süreç içinde güvenlerinin tam olduğu ve bunu çeşitli kereler ifade ettiği öne sürülüyor. Daha önceki müsteşar Emre Taner'in bu güveni onun kadar sağlayamadığı, öne sürülen bir diğer iddia.

  9 KİŞİLİK EKİP ÇALIŞIYOR

  Görüşmeleri MİT'ten 9 kişilik bir uzman ekip sürdürüyor. Doğrudan Hakan Fidan ile çalışıyor ve rapor hazırlıyor. Askerlerin artık süreç içinde olmadığını ve tamamen siviller tarafından, siyaseten yürütüldüğü bilen PKK'nın merak ettiği noktalardan birisi ise bu dokuz kişinin hükümet dışındaki siyasi ağırlıkları da temsil edip etmediği.

  ERBİL-İMRALI VE AVRUPA ÜÇGENİ

  Süreçte, PKK da Avrupa'ya güvenmiyor. Buna gerekçe olarak Oslo sürecinde örneğin Fransa tarafından PKK'ya yapılan operasyonları gösteriyor. Adem Uzun'un böyle bir zamanda tutuklandığına PKK tarafından dikkat çekiliyor. Avrupa ülkelerinin süreci baltalamaya çalıştığı düşünülüyor. Bu konuda masanın diğer tarafı ile bir uyuşma içinde olunduğu gözleniyor.

  PKK BU AŞAMADA GÖRÜŞMÜYOR

  PKK'nın bu aşamada "sürece zarar vermemek için" herhangi bir medya kuruluşu veya gazeteci ile görüşmeyeceği, ancak belirli gelişmeler ardından bunun gerçekleşebileceği bildiriliyor.

  İmralı'daki BDP heyetinde ise Selahattin Demirtaş'ın yanı sıra Sırrı Süreyya Önder ya da Adil Kurt'un yer alabileceği vurgulandı.

  Görüş Bildir