Dolar
7.2987
1.3061%
Euro
8.6101
1.5018%
Altın
1932.22
1.0559%
Borsa
1114.18
0.372%
G. Altın
453.983
2.528%
Bitcoin
84034.39
3.166%
27ºC
İstanbul
Açık 27 C

  PKK'dan Birand için başsağlığı mesajı

  Birand için günün en ilginç başsağlığı mesajlarından biri de KCK'dan geldi.
  • 19.01.2013 - 00:17
  PKK'dan Birand için başsağlığı mesajı

  PKK dan Birand için başsağlığı mesajı #1

  Efsane gazetecinin Kürt sorununa gösterdiği özel ilgiye vurgu yapılan açıklamada Abdullah Öcalan'la röportajı yapan ilk Türk gazetecinin de Birand olduğu hatırlatıldı. 'KCK Yürütme Kurulu' adına yapılan açıklamada 'Türkiye halkına ve bir dostunu kaybettiği için tüm Kürdistan halkına başsağlığı diliyoruz." denildi.

  İşte KCK'nın Birand için yayınladığı başsağlığı mesajı:

  "Değerli Türk gazetecisi ve aydını Mehmet Ali Birand'ın elim bir hastalık Sonucunda yaşamını yitirdiği haberini üzüntüyle almış bulunmaktayız. Türk aydınları ve Türk basını açısından çok önemli bir değer olan Mehmet Ali Birand'ın ailesine, çalışma arkadaşlarına ve Türk basın camiasına başsağlığı diliyoruz.

  ÖCALAN İLE İLK RÖPORTAJI YAPMA CESARETİNİ GÖSTERDİ

  Türkiye'nin kendisi gibi insanlara en çok da ihtiyacı hissettiği bu dönemde Mehmet Ali Birand'ın yaşamını yitirmesi barış ve halklar adına önemli bir kayıptır. Türk sömürgeciliğinin geliştirdiği katı inkar ve yasak ortamını delerek Önder Apo ile röportaj yapma cesaretini ilk gösteren, bu yönüyle Türkiye'de gerçekleri ilk gören ve sorumlu yaklaşmayı bilen birisi olan Mehmet Ali Birand'ın bu zamansız vefatı yeri kolay kolay doldurulamayacak bir boşluk yaratacaktır.

  ŞOVENİZMDEN UZAK GERÇEK BİR AYDINDI

  Her şeyden önce barış isteyen bir insan olarak, Kürt sorununun demokratik çözümü, Önder Apo'nun özgürlüğü ve barışın gelişmesi için ciddi bir çaba sahibi olan, her türlü şovenist duygudan uzak gerçek bir aydın olan M. Ali Birand, özellikle Son yılda yazdığı yazılarla Kürt sorununda demokratik çözümün çerçevesini ortaya koymaya çalışan bir yazar ve bir aydındı. Gerçeklere gözünü kapatmayan ve Kürt sorununun çözümünden yana tutumu yüzünden andıçlanmasına, kovuşturmalara ve sınırlamalara uğramasına rağmen o, vesayetçi yaklaşımlara ve baskılara boyun eğmeden alması gereken tutumu terk etmeyen demokrat bir aydındı. Mehmet Ali Birand'ı çok sevip, ona sahip çıkanların, onun düşüncesini ve taşıdığı amaçları da paylaşması önemli bir görev durumundadır.

  Görüş Bildir