Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
513.218
1.81%
5ºC
İstanbul
Çok bulutlu 5 C

  PKK’dan katliam itirafı

  Kandil’in sözde gazetesi “Serxwebûn Dergisi” PKK’nın yapıp, devlete yıktığı katliamlarla dolu!
  • 23.08.2012 - 10:41
  PKK’dan katliam itirafı

  PKK’dan katliam itirafı #1

  Türkiye gazetesi muhabiri Melik Duvaklı, Kandil'in sözde gazetesi “Serxwebûn Dergisi”nde PKK'nın bugüne dek yaptığı eylemlerin itirafını yazdığı yazıya ulaştı. İnkar ettiği pek çok eylemi, gazetede itiraf eden örgütün yaptığı katliamlar kan dondurucu.

  İşte Melik Duvaklı'nın o yazısı:

  PKK bugüne kadar yüzlerce kanlı eyleme imza attı. Köy yaktı, bebekler öldürdü, yaşlı genç ayırt etmeden binlerce Kürt öldürdü. Ancak her seferinde tepkilerden dolayı inkar edip katliamları başkalarına mal etti. Fakat şimdi tam anlamıyla suçüstü yakalandı. Hem de kendi yayın organları aracılığıyla. Yıllardır yayımlanan ve örgütün resmi yayın organı niteliği taşıyan Serxwebun Dergisinde PKK’nın katliam belgeleri çıktı. 1982’den 2011 yılına kadar aylık olarak yayımlanan Serxwebun’un arşivi yakın zamanda pdf olarak sanal ortamda paylaşıma açıldı. Buradaki sayılarda örgütün geçmişte hangi eylemleri nasıl yaptığı ve bunlar aracılığıyla hangi propagandaları devreye soktukları tek tek anlatılıyor.

  İTİRAF NİTELİĞİNDE

  Serxwebun, kelime olarak ‘bağımsızlık, istiklal’ anlamlarına geliyor. İlk genel yayın yönetmeni örgütün sembol isimlerinden olan ve öldükten sonra adı PKK’nın eğitim kampına verilen Mazlum Doğan’dı. Derginin ortaya çıkan arşivinde 1987 - 88 yıllarına ait sayılarında, PKK çevrelerinin yıllardır ‘devlet yaptı’ diyerek propaganda malzemesi olarak kullandığı Pınarcık, Milan, Çiftekavak gibi onlarca büyük katliamın örgüt tarafından gerçekleştirildiği anlatılıyor. Örgüt yüzlerce insanı ajan diye damgalayarak katlederken, öğretmen infazları, okul ve köy yakma, sabotajlar, seçim sandıklarına saldırıda bulunma gibi pek çok eylemi büyük başarı olarak yansıtmış.

  PKK’dan katliam itirafı #2

  BEBEĞİ ÖLDÜRMEK ZAFER!

  Örgütün ilk eylemini yaptığı 15 Ağustos’un 4. yıldönümünde yayımladığı özel sayıda 18 Ağustos 1987 tarihinde Siirt Eruh’a bağlı Kılıçkaya köyü Milan Mezrasına düzenlenen ve 25 kişinin hayatını kaybettiği katliam şu ifadelerle yer alıyor: “Eruh’a bağlı Kılıçkaya köyü Milan mezrasına düzenlenen baskında çete ve yakınlarından 25 kişi öldürülürken, 34 kişi ise ağır yaralandı. Eylemde çok sayıda silah ve mühimmat kamulaştırıldı.” Örgütün büyük başarı olarak anlattığı bu katliamda ölenler arasında biri 3 günlük, biri 6 günlük olmak üzere iki bebek ile 10 çocuk bulunuyordu. Bir diğer kanlı eylemi olan Pınarcık katliamı ise derginin Haziran 1987 tarihli sayısında yer alıyor. 20 Haziran 1987’de Mardin’in Ömerli ilçesine bağlı Pınarcık köyüne düzenlenen baskında 16’sı çocuk, 8’i kadın 30 kişi öldürüldü. PKK ‘soylu eylem’ diye nitelendirdiği bu katliamı Haziran 1987’de yayımlanan 66. sayısında şu ifadelerle anlatıyor: “Pınarcık eylemi kimsenin çarpıtamayacağı gerçekleri ortaya sermiştir. 80 Kişiden oluşan donanımlı bir ARGK birliği (PKK’nın silahlı birliği, şimdiki adı HPG) Ömerli’nin birkaç km yakınında çetelerin bulunduğu köyü sarmış ve çeteleri imha etmişlerdir.” PKK’nın büyük bir kahramanlık örneği olarak yansıttığı bu katliamda ölenlerin çoğu bebek, çocuk, kadın ve yaşlı insanlardı.

  KATLİAMI DEVLETE MAL ETMİŞLERDİ

  PKK çevreleri eski özel harekat polisi Ayhan Çarkın’ın açıklamalarına dayanarak bu katliamı daha geçen yıl bile devlete mal etmişti. Özgür Gündem gazetesi “Katliam Silsilesi ve Bebek Katilleri” başlığı ile yazı dizisi yapmıştı. Derginin sanal dijital ortamdaki arşivinde onlarca kanlı eyleme ait bilgiler yer alıyor. Şırnak’a bağlı Güneyce Köyü Çiftekavak mezrasına düzenlenen baskında 11 kişinin katledilmesi, 6 kişinin öldürüldüğü Şırnak Kayageçit köyü baskını, 10 kişinin öldüğü Hakkari Çukurca Cevizli köyü baskını, 13 kişinin öldüğü Şırnak Meselci Köyü Çobandere Mezrası katliamı, Şırnak’ta Üçkardeşler mezrasında 11 kişinin katledilmesi gibi pek çok kanlı eylemin örgüt tarafından işlendiği bu belgelerde yer alıyor.

  BEBEKLERİN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ KATLİAMA ÖVGÜ

  Serxwebun dergisinin Haziran 1987 tarihli sayısında PKK’nın en kanlı eylemlerinden Pınarcık katliamından övgüyle söz ediliyor. 20 Haziran 1987’de Mardin’in Ömerli ilçesine bağlı Pınarcık köyüne düzenlenen baskında aralarında bebeklerin de bulunduğu 16’sı çocuk, 8’i kadın 30 kişi öldürülmüştü. Gündem gazetesi, 23 Ekim 2011 sayısında Pınarcık katliamını devletin yaptığını iddia etmişti.

  KÖYLERİ YAKANLAR DA PKK'LILARMIŞ

  PKK ve BDP çevreleri yıllardır devleti köy yaktığı iddiasıyla suçluyor. Ancak, örgütün arşivlerinden birçok köyü PKK’nın yaktığı ortaya çıkıyor. Örgüt Ekim 1987’de Kars’ın Aralık ilçesi Çamurlu köyünü basarak 10 evi yaktığını itiraf ediyor. PKK’nın eylem raporlarında basılan şantiyeler, yakılan araçlar gibi sabotaj eylemine ait veriler yer alıyor. Geçtiğimiz yıl Hakkari’de imam öldüren örgütün bu eylem biçiminin de yeni olmadığı anlaşılıyor. 1987’de Mardin’de bir imamı katleden örgüt bunu da başarı hanesine yazmış. Arşivlerde pek çok öğretmen infazına ilişkin kayıt da yer alıyor. 12 Mart 1988’de Batman’ın Gercüş İlçesi Aydınca ilkokulu ile 25 Mart 1988’de Mardin Midyat’a bağlı Başgözü ilkokulu öğretmenlerinin katledilmesi onlardan ikisi sadece.


  Görüş Bildir