Dolar
7.2045
-1.8152%
Euro
8.4577
-1.8338%
Altın
1921.38
-5.2373%
Borsa
1110.05
3.2105%
G. Altın
445.895
-6.804%
Bitcoin
82263.47
-5.5525%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  PKK'nın hükümetten beklediği ilk 5 adım

  PKK'nın sınırdışına çekilmesi ve aşamalı silah bırakmasında hükümetin atması beklenen beş adım önemli olacak
  • 05.01.2013 - 06:15
  PKK'nın hükümetten beklediği ilk 5 adım

  PKK nın hükümetten beklediği ilk 5 adım #1

  İmralı'da MİT-Öcalan müzakerelerinden sonra BDPDTK temsilcileriyle önceki gün yapılan görüşme, PKK'nın silahsızlanmasının önünü açacak düzenlemeleri de gündeme getirdi.

  İMRALI'DAN SABOTE UYARISI

  Öcalan, Oslo süreci gibi bu müzakerenin de kazaya kurban gitmemesi için örgütü, "Herkes dikkatli ve hassas olsun. Derin Türkler ve derin Kürtler sabote etmezse bu iş tamamdır" sözleriyle uyardı. Öcalan, güven ortamının tesisi için devlete karşılıklı adım şartını koştu.

  Taraf'ta yer alan habere göre; PKK'yı aşamalı olarak silah bırakmaya götürecek süreçte şu adımlar ön belirleyici olacak:

  1 - ANADİL HAKKI

  KCK davasını kilitleyen anadilde savunma hakkı, CMK 202. maddede yapılan değişiklikle aşılacak. Adalet Komisyonu'nda kabul edilen Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'na göre, sanık; iddianamenin okunması ve esas hakkında mütalaanın verilmesi üzerine sözlü savunmasını kendisini daha iyi ifade edebileceğini beyan ettiği başka bir dilde yapabilecek. Sadece MHP'nin karşı çıktığı düzenlemenin ocak sonuna kadar yasalaşması planlanıyor. Anadille ilgili bir diğer önemli konu kamuda anadilde hizmet. Bunu ilk olarak Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay gündeme getirdi. Alt yapı çalışmaları başladı, hazırlanan çalışmalar önümüzdeki günlerde rapor olarak hükümetin önüne gelecek. Bu konunun haziran ayına kadar hayata geçirilmesi planlanıyor.

  2 - TÜRK YERİNE TC VATANDAŞLIĞI

  Kürt kimliğinin anayasal güvence altına alınması. Öcalan, PKK ve BDP, yapılacak düzenlemenin yeni anayasada yer almasını istiyor. Özellikle yürürlükteki 1982 tarihli Anayasa'nın 66. maddesinde yer alan "Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk'tür" tanımının değişmesi talep ediliyor. Anayasa Komisyonu'nda tartışma konusu olan düzenlemeyle ilgili AKP'nin "Devlete vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır" ifadesine sıcak bakılıyor.

  3 - ŞİDDETE BULAŞMAYANLARA TAHLİYE

  Temmuz 2012'de çıkan 3. Yargı Paketi'nde yer alan düzenlemelerde kısmi ceza indirimi yaşanmıştı. Sınırlı sayıdaki tahliyelerin 4. Yargı Paketi'yle blok salıverilmelere dönüşmesi bekleniyor. 4. Yargı Paketi'nde düşünce suçuyla şiddet arasına bir çizgi çekilmesi ve şiddet içermeyen düşüncelerin cezasız bırakılarak öncelikle KCK davalarında kapsamlı tahliye beklentisi oluştu. Bu düzenleme Bakanlar Kurulu'na gelmiş ancak PKK affına yol açacağı gerekçesiyle beklemeye alınmıştı. Müzakere süreciyle raftan indirilecek olan düzenlemenin iki ay içinde hayata geçirilmesi bekleniyor. BDP ve PKK, hasta tutuklular için de düzenleme yapılarak tahliye kapısının aralanmasını istiyor.

  4 - YEREL YÖNETİMLERE ÖZERKLİK

  PKK ve BDP'nin anayasada özerklik statüsü verilmesi talebine karşı çıkan hükümet, yerel yönetimlerin Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı çerçevesinde güçlendirilmesine sıcak bakıyor. Ankara'nın 1989'da şerh koyarak kabul ettiği Özerklik Şartı'nın hayata geçirilmesini Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği de istiyor. Çekincenin kaldırılması durumunda; yerel yönetimler kendi iç örgütlenmelerini serbestçe yapabilecek, kendi kararlarıyla kaynak toplayabilecek.

  5 - İMRALI KOŞULLARININ DÜZELTİLMESİ

  Oslo sürecinden sonra müzakerelerin yeniden başlaması, kardeş Mehmet Öcalan'ın ardından DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata'nın İmralı'ya gitmesi, var olan tecridin kırılması anlamında büyük bir aşama. Ancak Kürt cephesi, bu tecridin tamamen kırılmasından yana. MİT Müsteşarı Hakan Fidan'la görüşen Abdullah Öcalan, yaşadığı duruma dikkat çekerek, koşullarının iyileştirilmesini de şartlar arasına koydu. PKK'nın silah bırakması, sorunun çözümünde önemli aşamaların hayata geçmesinden sonra uzun vadede Öcalan'ın ev hapsine alınması da söz konusu olabilir.

  Görüş Bildir