Euro
10.1512
0.45%
Dolar
8.5668
0.17%
Altın
495.92
0.32%
Borsa
1.36
0.77%
Bitcoin
324.139
-2.89%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C

  PKK'nın silahsızlandırılması masaya yatırılıyor

  Yalçın Akdoğan ile HDP heyeti çözüm sürecini konuşmak için bir araya geldi. Gündemde PKK'nın silah bırakması da vardı.
  • 17.11.2014 - 08:16
  PKK'nın silahsızlandırılması masaya yatırılıyor

  cozm

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sürece yönelik planlamanın devam ettiğini açıklarken, gözler A takımının çözüm hamlesine çevrildi. 6-7 Ekim olayları nedeniyle kesintiye uğrayan görüşmeler bugün Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile HDP heyeti arasında yeniden başladı. Buna göre; İmralı heyeti değişmeyecek, çekilme şartsız tamamlanacak PKK Türkiye'deki varlığını lağvedecek ve Kandil'le teknik görüşmeler yapılacak.

  İLK KEZ KONUŞULAN KONULAR

  İlk kez masada, sürecin sağlıklı ilerlemesi ve demokratik adımların atılması için PKK'nın silahsızlanması konuşuldu. Ankara, çözüm zeminini sağlamlaştıracak adımlar atmaya hazırlanıyor. Sabah'ın haberine göre; Yeni sürecin şifresi de, "İmralı'nın silahlı mücadeleye son" çağrısı olacak. Eylem planı kapsamında 2015 normalleşme yılı olacak. Görüşmede, sürecin tıkanma nedenleri, bu konuda atılacak adımlar ve İmralı'ya ziyaret takviminin netleşmesi bekleniyor.

  TAKVİM YENİDEN İŞLEYECEK

  Geçen hafta yapılan Çözüm Süreci Kurulu toplantısından önemli tespitler çıktı. Kamu Güvenliği Müsteşarlığı'nın eylem planı olarak yürüttüğü çalışmadaki adımlar tarih tarih masaya yatırıldı. Son gelişmelerle güncellenen plana göre atılacak adımlar şöyle:

  GÜVEN ZEMİNİ OLUŞTURULACAK

  Yeni bir krizin yaşanmaması için hızlı hareket edilecek. Kobani eylemleri ile büyük yara alan sürece güvenin pekişmesi için toplumsal barış, bütünleştirme vurgusu ön plana çıkarılacak.

  ÇERÇEVE YASA DOLUYOR

  Normalleşme aşaması çerçeve yasada öngörüldüğü şekilde yürütülecek. Silah bırakana ekonomik destek sağlanması da bu kapsamda değerlendirilecek.

  İMRALI HEYETİ GENİŞLEYECEK

  İmralı görüşmeleri yeniden başlayacak. Dağdan inişi hızlandırması amaçlanıyor. İmralı heyeti değişmeyecek. Heyete Hatip Dicle ve Ceylan Bağrıyanık'ın eklenmesi talebi dikkate alınacak.

  KAYITSIZ ŞARTSIZ ÇEKİLME

  Çekilme kayıtsız-şartsız tamamlanacak. PKK Türkiye'deki varlığını lağvedecek.

  KANDİL'LE TEKNİK GÖRÜŞME

  Kandil'le teknik görüşmeler yapılacak. Kademeli dönüş programı netleştirilecek. İlk kademe inişleri suça bulaşmayanlar yapacak. Dönüşler yıl sonuna kadar sürecek.

  PİŞMANLIK KRİTERLERİ

  Mevcut yasadaki 'pişmanlık' kelimesinin çıkarılması öngörülüyor. Örgüt üyeliği tanımı yeniden yapılacak. Silahı bırakıp teslim olmaları için belli bir süre verilecek, bu süre zarfında teslim olanlar hakkındaki yakalama emri kaldırılabilecek.

  TEŞVİK EDİLECEK

  Silah bırakmayı teşvik eden düzenlemeler yapılacak. Restorasyon adımlarıyla beraber dağdan inenlerin topluma entegre olması ile ilgili sosyal projeler yaşama geçirilecek.

  YABANCI GÖZLEMCİ OLMAYACAK

  Uluslararası bir kuruluş ya da ülkenin sürece müdahil olmasına izin verilmeyecek. Ancak, Akil İnsanlar Heyeti arasından oluşturulacak bir heyetin bu işlevi üstlenmesi de seçenekler arasında bulunuyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir