Dolar
7.3401
0.0327%
Euro
8.6292
0.1566%
Altın
2016.93
-0.5247%
Borsa
1075.52
0%
G. Altın
476.584
-0.3898%
Bitcoin
86765.31
-0.3839%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C
  PKK'nın sınır dışına çekileceği tarih

  PKK'nın sınır dışına çekileceği tarih

  Devlet ile İmralı arasında arabuluculuk yapan isim açıkladı..
  • 05.01.2013 - 09:03
  PKK'nın sınır dışına çekileceği tarih

  PKK nın sınır dışına çekileceği tarih #1

  MİT Başkanı Hakan Fidan ile DTK Eş Başkanı Ahmet Türk ve BDP Milletvekili Ayla Akat Ata'nın İmralı Cezaevi'ne PKK'nın silah bırakması amacına yönelik ziyaretini daha önceki ateşkes görüşmelerinde devlet ve İmralı arasında arabuluculuk yapmış olan İlhami Işık Ahaber'de yayınlanan Jurnal'de değerlendirdi. 

  MAYIS AYINDA PKK SINIR DIŞINA ÇEKİLEBİLİR

  İlhami Işık'ın açıklamalarından satırbaşları; 

  Görüşme için Ahmet Türk ve Ayla Akat Ata isimlerinin seçilmesi isabetlidir, görüşmelerden bu yana sergiledikleri tavırdan anlıyoruz. Bu sürece zarar verebilecek her şeyden sakınan bir tavır içinde olduklarından dolayı kendilerini desteklemek gerekiyor. Anlamlı buluyorum her iki ismi de. Bu süreci kendi dâhil olduğum süreçlerden çok daha anlamlı buluyorum. Teorik olarak bir silaha veda paketi var. Bunun ön koşuluPKK'nın sınır dışına çekilmesi. Mayıs ayında örgüt sınır dışına çıkabilir. Biz silahların kullanılmayacağı bir döneme giriyoruz. Öcalan kafasında silahlı mücadeleye son demiştir.

  Devlet ile İmralı arasında arabulucuk yapan İlhami Işık'ın açıklamaları

  PKK nın sınır dışına çekileceği tarih #2

  ON TANE SİLVAN DA OLSA BU SÜREÇ SONA ERMEZ

  Bunun hayata geçirilmesi imkân ve kabiliyet meselesidir. Bundan sonra on tane de Silvan olsa bu süreç bozulmaz, çünkü yeterince kazanımımız,deneyimimiz var. Zorunluluk ve gönüllülük söz konusu bir de. Bölge şu anda zorunluluk dayatıyor. Irak ve Suriye'nin şu anda içinde bulunduğu duruma bakarsanız, Ortadoğu denklemine bakarsanız, bölge Türk- Kürt ittifakını dayatıyor.

  MANDELA DA CEZAEVİNDEYDİ AMA ÇÖZÜM GELDİ

  Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'nin BDP milletvekilleri için söylediği iradeleri ipotek altında sözüne katılmıyorum. Bir dün dünde kalmıştır, yeni bir süreci yaşıyoruz. Dünü konuşanlar ölülerdir, yaşayanlar yarına bakar. BDP'ye bu süreçte pozitif yaklaşmak gerekiyor. Öcalan'a gelince Mandela da cezaevindeydi, onun için iradesi ipotek altında denmedi. Kandil'e karşı Öcalan'ın elini güçlendirmek için ev hapsi gibi seçenekler konuşuluyor ancak bu en son konuşulacak konudur, en başta konuşmak ne kadar iyi niyetli de olunsa sürece kötülük olur. Yıllardır tanıdığım bildiğim Öcalan için kendi önceliği ikinci üçüncü planda, birçok haklı nedenden dolayı nefret süjesine dönüşmüştür. Öyle bir niyeti olsa Suriye'den çıkış problemi olmazdı. Görüşmeleri kendisi için yaptığı doğru değil.

  Görüş Bildir