PKK'nın yeni stratejisini açıkladı

PKK'nın yeni stratejisini açıkladı

Kayseri Pınarbaşı İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bomba yüklü araçla saldırı düzenleyen teröristlere yardım eden ve Suruç'ta yapılan operasyon sonucu yakalanan Mahmut D'nin ifadesi, PKK/KCK'nın eylem stratejisinde değişikliğe gittiğini ortaya koydu.

SURİYE HATLI SİM KARTI

Örgüt adına "milislik" yapmakla suçlanan Mahmut D. ifadesinde ölen ağabeyi Mustafa D'nin oğulları Hasan ve Hüseyin'in PKK'ya katıldığını belirterek şunları söyledi: "İlk kez 2007'de amca oğullarını ziyaret etmek için Suriye'nin Rakka kentine gittim. Geçen yıl gittiğimde de Kobani şehrinde Ali adlı kişiyle tanıştım. PKK içerisinde faaliyet gösterdiğini öğrendim. Suriye uyruklu olan Ali, haber alamadığım yeğenlerimi bulmam konusunda bana yardımcı olacağını ancak kendisinin de Türkiye'ye geldiğinde ona yardım etmemi istedi. Bana Suriye hatlı SIM kart takılı cep telefonu verdi."

BENİ ÖZEL HATTAN ARADI

Bugün gazetesinden Kamil Elibol'un haberine göre; Ali kod adlı teröristin 25 Mayıs gecesi kendisini Suriye kodlu özel bir hattan aradığını belirten Mahmut D, "Suriye'den iki kişinin geleceğini, onları Oylum Köyü civarında karşılamamı ve 3 yıldır tanıdığım Bakır Ö'ye teslim etmemi istedi. Gelen kişileri tanımıyordum" dedi.

"Milis-kurye" ile "eylem timi"nin birbirini tanımayan kişilerden seçilmesinin, tasarlanan hain eylemlerin deşifre edilmesini ve yakalanma ihtimalini düşürmek için uygulamaya koyulduğu tespit edildi. Örgütün "uydu" telefonundan sonra dinlemeye düşmemek için Suriye hatlı numaraları kullandığı ortaya çıktı.